Szyszkówka gorzkawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Strobilurus tenacellus)
Szyszkówka gorzkawa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

obrzękowcowate

Rodzaj

szyszkówka

Gatunek

szyszkówka gorzkawa

Nazwa systematyczna
Strobilurus tenacellus (Pers.) Singer
Persoonia 2(3): 409 (1962)

Szyszkówka gorzkawa (Strobilurus tenacellus (Pers.) Singer) – gatunek grzybów z rodziny obrzękowcowatych (Physalacriaceae)'[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Strobilurus, Physalacriaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1794 r. Christiaan Hendrik Persoon, nadając mu nazwę Agaricus tenacellus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1962 r. Rolf Singer, przenosząc go do rodzaju Strobilurus[1]. Ma kilkanaście synonimów. Niektóre z nich[2]:

  • Marasmius tenacellus (Pers.) J. Favre 1939
  • Pseudohiatula esculenta subsp. tenacella (Pers.) Hongo 1959
  • Pseudohiatula tenacella (Pers.) Métrod 1952

Franciszek Kwieciński nadał mu polską nazwę twardzioszek szyszkowy, Barbara Gumińska i Władysław Wojewoda w 1983 r. zmienili ją na szyszkówka świerkowa[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Dzwonkowaty z małą, centralną, lekko zaznaczoną brodawką. Powierzchnia gładka, matowa, o barwie od ochrowej do ochrowobrązowej lub szarawoochrowej, przy brzegu jaśniejsza. Brzeg podczas wilgotnej pogody promieniście prążkowany od prześwitujących blaszek[4].

Blaszki

Wolne z blaszeczkami, średnio gęste, białe do szarawobiałych[4].

Trzon[5]

Stosunkowo długi, cylindryczni, czasem kręty, elastyczny, o barwie od bladoochrowej do czerwonawochrowej u podstawy i białawej górą. Gdy rośnie na szyszkach zagrzebanych w ziemi trzon tworzy długi „korzeń”[4].

Miąższ

Cienki, o słabym zapachu i gorzkim smaku[4].

Cechy mikroskopowe

Bazydiospory eliptyczne, gładkie, szkliste, 5,3–8,2 × 2,6-4,1 µm; Q = 1,8 – 2,8, Qe = 2,3. Pleurocystydy butelkowate, grubościenne, niektóre z inkrustacje na wierzchołku, 26,2–41,4 × 4,8–7,4 µm. Kaulocystydy z główką i krótką częścią podstawą. Skórka kapelusza zbudowana z wielokątnych i grubościennych komórek[4].

Gatunki podobne

Szyszkówka tęporozwierkowa (Strobilurus stephanocystis) ma miąższ o łagodnym smaku, jej cheilocystydy są główkowate i pucharkowate z naroślami, a kaulocystydy mają wydłużoną podstawę. Szyszkówka świerkowa (Strobilurus esculentus) rośnie wyłącznie na zagrzebanych w ziemi szyszkach świerkowych[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. W Europie jest szeroko rozprzestrzeniony[6]. W. Wojewoda w 2003 r. podał, że w Polsce jest bardzo rzadki[3], jednak w późniejszych latach podano bardzo wiele jego stanowisk. Jest w Polsce gatunkiem pospolitym[5].

Grzyb saprotroficzny[3]. Rozwija się na opadłych szyszkach sosny, głównie wiosną[3].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Szyszkówka gorzkawa wytwarza substancję o nazwie strobiluryna, będącą składnikiem jednego z najlepiej sprzedających się na świecie biologicznych preparatów grzybobójczych, używanego do zwalczania grzybowych chorób roślin. Związek ten jednak szybko rozkłada się pod wpływem światła i dlatego jest niepewny w zwalczaniu choroby. Dlatego opracowano różne analogi strobiluryny mające szerokie zastosowanie, szerokie spektrum działania i wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób roślin. Poza tym są ekologiczne przyjazne. Ich działanie polega na zatrzymaniu syntezy ATP w procesie oddychania patogenów[7].

Przez niektórych okazy o niezbyt gorzkim smaku są uważana za grzyby jadalne[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2024-04-25] (ang.).
  3. a b c d Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 637, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e f Demetrio Merino Alcántara, Strobilurus tenacellus [online] [dostęp 2024-04-25] (hiszp.).
  5. a b c Aktualne stanowiska Strobilurus tenacellus w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2024-04-25] (pol.).
  6. Występowanie Strobilurus tenacellus na świecie (mapa) [online], gbif.org [dostęp 2024-04-25].
  7. Bijeeta Thangjam, Bandana Mayanglambam, Tusi Chakma, Synthesis of Promising Fungicide from Strobilurus Tenacellus, „AgriCos e-Newsletter”, 1 (2), 2020, s. 83–86 [dostęp 2024-04-25] (ang.).