Strzelanina w szkole w Kazaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelanina w szkole w Kazaniu
Ilustracja
Sprawca strzelaniny przed szkołą
Państwo  Rosja
Miejsce Kazań
Data 11 maja 2021
Godzina 9:20 – 9:34
Liczba zabitych 9 osób
Liczba rannych 21 osób
Typ ataku masowa strzelanina
Sprawca Ilnaz Galawijew
Położenie na mapie Kazania
Mapa konturowa Kazania, po prawej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Tatarstanu
Mapa konturowa Tatarstanu, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia55°47′35″N 49°13′30″E/55,793056 49,225000
Funkcjonariusze FSB na miejscu zdarzenia

Strzelanina w szkole w Kazaniustrzelanina i próba zamachu bombowego, która miała miejsce 11 maja 2021 roku w gimnazjum w Kazaniu w Tatarstanie w Rosji. W strzelaninie zginęło 9 osób, a 21 zostało rannych.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Strzelanina miała miejsce w gimnazjum w Kazaniu około godz. 9:20 kiedy sprawca wszedł do szkoły i zaczął strzelać w kierunku uczniów i pracowników. Kiedy napastnik wchodził do szkoły, jeden z ochroniarzy zauważył u niego broń i próbował go powstrzymać oraz ogłosił alarm w szkole. Napastnik postrzelił strażnika, ale ten zdołał jeszcze ostrzec nauczycieli przez drogę radiową w szkole by zamknęli się w klasach[1].

Sprawca ataku wszedł do szkoły i odpalił ładunek wybuchowy w pobliżu klasy języka angielskiego, po czym przeładował broń w łazience i wszedł do klasy otwierając ogień i zabijając 9 osób i raniąc 21 innych[2]. Około godziny 9:34 sprawca poddał się przybyłym na miejsce zdarzenia policjantom kiedy usiłował opuścić szkołę z powodu braku amunicji potrzebnej mu by kontynuować atak[2]. Niektórzy uczniowie próbując się ratować skakali przez okna szkoły[3].

Po ataku w internecie pojawiły się nagrania, na których widać ewakuujących się przez okna uczniów[4].

Ofiary strzelaniny[edytuj | edytuj kod]

W strzelaninie zginęło 9 osób – siedmioro uczniów, nauczyciel i pracownik szkoły, a 21 osób zostało rannych, w tym kilka osób było w stanie krytycznym[5]. Dwóch uczniów zginęło zarówno od strzałów napastnika jak i od obrażeń odniesionych podczas próby ucieczki przez okno[6].

Po ataku 9 z ponad 20 rannych osób przetransportowano do szpitali w Kazaniu i pobliskich miastach[7]. Jedna z rannych osób musiała być odratowywana przez dostarczanie tlenu[8].

Sprawca[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą strzelaniny był 19-letni uczeń Ilnaz Galawijew, który został zatrzymany po ataku[9][10][11]. Galawijew ukończył gimnazjum w Kazaniu, gdzie dokonał masakry, kilka lat wcześniej i na miesiąc przed atakiem został wyrzucony z uniwersytetu zarządzania TISBI w Kazaniu, z nieznanych przyczyn[12].

Broń użytą w ataku sprawca nabył miesiąc przed strzelaniną[13]. Ponadto w internecie wyszukiwał sposoby na konstruowanie bomb domowej roboty i po zatrzymaniu powiedział funkcjonariuszom, że podłożył bombę i inne ładunki wybuchowe w swoim mieszkaniu, ale okazało się to nieprawdą[14]. Przed atakiem opublikował w internecie wpis na którym określił się jako Boga i napisał, że zabije dziś w szkole dużą ilość, tu cytat, odpadów biologicznych i następnie zamierza zastrzelić siebie, a także, że zajęło mu kilka miesięcy by zrozumieć to iż rzekomo jest Bogiem w ludzkim ciele i zszedł na świat z niebios by zabijać innych ludzi[15].

Proces[edytuj | edytuj kod]

Napastnik został wstępnie uznany za osobę niepoczytalną i w trakcie procesu okazało się, że cierpi na atrofię mózgowia, ale jego badania psychiatryczne i obserwacja w specjalnym ośrodku zostały przedłużone w lipcu kiedy miano już ogłaszać wyniki badań nad zdrowiem psychicznym u napastnika[16].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje rodzinom zabitych i polecił władzom wprowadzenie przepisów ograniczających dostęp do broni w Rosji[17]. 12 maja został ogłoszony dniem żałoby w Tatarstanie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]