Strzelanina w szkole

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strzelanina w szkole, strzelanina szkolna – atak (rodzaj zamachu) na placówkę oświatową, taką jak szkoła podstawowa, szkoła średnia lub uniwersytet z użyciem broni palnej. Najczęściej tego rodzaju ataki są dokonywane przez uczniów szkół. Strzelaniny w szkołach najczęściej mają miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Według różnych badań i raportów najczęstszymi przyczynami strzelanin w szkołach i innych, coraz częściej zdarzających się ataków, do których dochodzi w tego rodzaju placówkach są m.in. przemoc w szkole, jakiej doznawali sprawcy, i chęć zemsty na oprawcach (75% przypadków), chęć rozwiązania przez sprawców przemocą innych problemów z rówieśnikami lub nauczycielami (34% przypadków), depresja i myśli samobójcze lub inne zaburzenia psychiczne (27% przypadków) oraz chęć uzyskania rozgłosu (24% przypadków)[1].

Strzelaniny w szkołach od późnych lat 90. XX wieku są ewoluującym zjawiskiem kulturowym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie – podobnie jak strzelaniny w innych miejscach – wywołują debatę na temat przemocy z użyciem broni i prawa do jej łatwego posiadania.

Charakterystyka i przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Według wyników badań opublikowanych przez United States Secret Service, w ramach których przebadano 37 strzelanin szkolnych (od grudnia 1974 do maja 2000 roku), sprawcami takich zdarzeń najczęściej byli samotni i wyalienowani, niezgrabni w relacjach społecznych, biali uczniowie szkół średnich[2][3]. Niektórzy eksperci, tacy jak Alan Lipman ostrzegali jednak, że nie należy na podstawie tego rodzaju dokumentów kreować obrazu „typowego” strzelca szkolnego, gdyż prowadzi to do niepotrzebnej stygmatyzacji i – przede wszystkim – częstej nietrafności profilowania strzelców, gdyż nie wszyscy z nich byli tacy jak opisani w tym raporcie, a jedynie ich większość.

Nadzór rodzicielski[edytuj | edytuj kod]

FBI po coraz częstszych w USA strzelaninach szkolnych stworzyło specjalny poradnik zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli, jak wykryć osobę mogącą popełnić tego rodzaju czyn i jak temu zapobiec[4]. W poradniku tym stwierdzono m.in., że rodzice powinni zawsze pytać dziecko jak idzie mu w szkole, jakie relacje ma z rówieśnikami, czy spotkało je w szkole coś złego itp., również pozyskując te informacje od jego znajomych, jeśli takowych posiada. Autorzy poradnika zalecają także kontrolowanie przez rodziców co ich dziecko ogląda np. w telewizji lub co pisze w internecie, np. w mediach społecznościowych.

Daniel Schechter, amerykański psychiatra kliniczny, zapytany o przyczyny strzelanin szkolnych i o to jak pozornie spokojne dzieci stają się mordercami, stwierdził że wyjaśnienie tego jest tak samo skomplikowane jak powstanie tornada w ładny słoneczny dzień w stanie Kansas. Stwierdził, że dzieci te niekoniecznie muszą pochodzić z „zepsutych” rodzin lub nie być przez swoich rodziców kontrolowane, a czynniki są bardziej skomplikowane[5].

Zastraszanie w szkole[edytuj | edytuj kod]

Zastraszanie lub prześladowanie szkolne, jak wynika z badań, spotykało wielu dotychczasowych strzelców. Inne badania wykazały, że prześladowanie/zastraszanie/poniżanie w szkole skutkuje m.in. problemami zachowawczymi lub osobowościowymi, depresją lub znacznym osłabieniem umiejętności społecznych i przez to do ekstremalnie niskiego poczucia własnej wartości i często w wyniku tego chęci brutalnej zemsty na prześladowcach. Na ten problem zwrócono szerszą uwagę po masakrze w Columbine High School z 1999 roku, których sprawcy, dokonując jej, najprawdopodobniej chcieli się zemścić za lata szykanowania w szkole[6].

Inspiracja[edytuj | edytuj kod]

Sprawcy kolejnych strzelanin w szkołach, które mają miejsce na świecie coraz częściej pozostawiali po sobie dowody na to, że inspirowali się zarówno poprzednimi strzelcami, jak i kulturą masową. Popularna, aczkolwiek kwestionowana przez wielu ekspertów, w ostatnich latach stała się także teoria, jakoby sprawcy słynnych brutalnych morderstw i/lub strzelanin w USA i w Europie Zachodniej inspirowali się grami komputerowymi, „brutalnymi” filmami bądź muzyką metalową lub industrialno-rockową. Według większości opinii kultura masowa nie ma większego znaczenia jeśli chodzi o motywy sprawców, ale stanowi jedynie element zainspirowania sposobu, w jaki potencjalny sprawca chciałby zaatakować, ubioru w jaki chciałby się ubrać w momencie ataku itd[7].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najprawdopodobniej pierwszą strzelaniną szkolną, która miała miejsce na świecie, było zastrzelenie profesora Johna Anthony’ego Gardnera Davisa na Uniwersytecie Wirginii w Charlottesville 12 listopada 1840 roku[8].

Strzelaniny szkolne zdarzały się w USA sporadycznie w latach przedwojennych, częściej zaczęło do nich dochodzić dopiero po II wojnie światowej[9].

Pierwszą strzelaniną szkolną, która zyskała szeroki rozgłos na całym świecie, była strzelanina na dziedzińcu szkoły podstawowej w San Diego z 29 stycznia 1979 roku. Wówczas 16-letnia Brenda Spencer ostrzelała z samego ranka dzieci oczekujące na rozpoczęcie lekcji. Zraniła ośmioro uczniów, a gdy podbiegli do nich dyrektor i dozorca, Spencer śmiertelnie ich postrzeliła, później otwierając jeszcze ogień do policjanta, lekko raniąc go w szyję. Na podstawie tej strzelaniny piosenkarz i autor tekstów z zespołu The Boomtown Rats Bob Geldof napisał słynny utwór I Don’t Like Mondays, opierający się na słowach sprawczyni strzelaniny, które wypowiedziała przez telefon do dzwoniącego do niej redaktora, który zapytał się jej dlaczego strzela. Geldof później stwierdził, że żałuje napisania tego utworu, gdyż przyniósł on sławę sprawczyni zamachu[10][11].

W latach 80. XX wieku szkolne strzelaniny zaczęły zdarzać się w USA coraz częściej. Najkrwawszym takim zamachem tamtego okresu była strzelanina na podwórku szkolnym w Stockton, w której zginęło 6 osób, a 32 osoby zostały ranne[12].

W latach 90. XX wieku strzelaniny w szkole zaczęły być poważnym problemem w USA. To właśnie w tym okresie doszło do najsłynniejszego z takich ataków, jakim była masakra w Columbine High School. Zdarzenie to miało miejsce 20 kwietnia 1999 roku; zginęło wówczas 15 osób, a 24 zostały ranne. Dzisiaj winowajcy tej masakry Eric Harris i Dylan Klebold są najczęściej naśladowanymi sprawcami przez kolejnych szkolnych napastników[13]. Największą ze strzelanin szkolnych z lat 90., które miały miejsce przed Columbine i która zszokowała USA była strzelanina w Thurston High School w Springfield w stanie Oregon z 21 maja 1998 roku. Wówczas 15-letni schizofrenik Kipland Philip Kinkel zastrzelił w niej dwóch uczniów i ranił ponad 20 innych strzelając z karabinu i pistoletu na szkolnych korytarzach i na stołówce; wcześniej zastrzelił swoich rodziców w mieszkaniu[14].

W XXI wieku strzelaniny szkolne stały się zjawiskiem światowym. Największymi strzelaninami szkolnymi dokonanymi przez pojedyncze osoby tzw. „aktywnych strzelców” były w tym okresie masakra w Virginia Tech (33 ofiary), strzelanina w szkole w Newtown (28 ofiar) i masakra w technikum w Kerczu na Półwyspie Krymskim (21 ofiar)[15]. Największą ogólnie masakrą szkolną był natomiast zamach terrorystyczny w szkole w Biesłanie z 1 września 2004 roku, w której 33 czeczeńskich islamistów pod wodzą Szamila Basajewa zabiło ponad 330 osób i sami zginęli w strzelaninie z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Zdarzenia w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Strzelaniny w szkołach[edytuj | edytuj kod]

W Polsce nie dochodziło często do strzelanin w szkołach – odnotowano jedynie kilka takich przypadków w okresie wielu dekad. Polska jest krajem, w którym odsetek obywateli posiadających dostęp do broni jest najniższy spośród krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej[16].

Największą odnotowaną strzelaniną w szkole w historii Polski była masakra w Wilnie z 1925 roku. Wówczas dwóch uczniów ostrzelało komisję egzaminacyjną w szkole, kiedy dyrektor odebrał arkusz jednemu ze studentów za rozmowę z kolegą. Wtedy student ten wyjął broń i ostrzelał dyrektora, raniąc go, po czym rzucił granat ręczny przed siebie. Później jego kolega również wyjął własną broń i ostrzelał nauczycieli, po czym strzelił do siebie. Zginęło 2 uczniów, przez rozerwanie wybuchem, a także nauczyciel, który zginął od strzałów z broni, wraz z samymi zamachowcami, a około 9 osób zostało rannych w wyniku zamachu[17].

Inny tragiczny przypadek wydarzył się w kwietniu 1936 roku w szkole w Inowrocławiu. Uzbrojony nauczyciel, wyrzucony z pracy za nadmierne spożywanie alkoholu, wrócił do szkoły i zastrzelił 3 członków personelu i ciężko ranił policjanta. Chwilę później próbował się zastrzelić, ale przeżył i ostatecznie został doprowadzony przed sąd[18].

W 2001 roku uzbrojony mężczyzna zastrzelił przypadkowego studenta wchodzącego do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kluczborku, po tym kiedy postrzelił własną żonę we wnętrzu szkoły. Następnie wybiegł na dziedziniec budynku i tam popełnił samobójstwo przez oddanie strzału do siebie[19].

W maju 2019 roku 18-letni były uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Brześciu Kujawskim postrzelił w niej 2 osoby przy użyciu rewolweru czarnoprochowego. Ranne zostały 11-letnia uczennica szkoły i szkolna woźna. Napastnik został obezwładniony, kiedy chciał przeładować rewolwer, przez innego członka personelu[20]. Wcześniej był leczony psychiatrycznie, a z relacji jego dziewczyny wynikało, iż cierpiał na psychozę. Fascynował się też przemocą i czarnym humorem oraz poprzednimi szkolnymi napastnikami[21].

Inne ataki[edytuj | edytuj kod]

W polskich szkołach także dochodziło do ataków masowych niebędących strzelaninami, ale atakami na wiele osób przy użyciu noża. W 1998 roku w IX LO we Wrocławiu uzbrojony w siekierę 19-letni uczeń ciężko zranił 3 nauczycielki[22]. Napastnik cierpiał na poważne zaburzenia osobowości, ale nie był chory psychicznie[23]; atak nastąpił 2 dni po ataku na szkołę w Jonesboro w USA, w której zginęło 5 osób. W 2019 roku w szkole podstawowej na warszawskim Wawrze 15-letni uczeń zabił rówieśnika nożem po kłótni o pieniądze i narkotyki[24]. W 2020 roku uczennica jednej ze szkół średnich w Zielonej Górze raniła nożem 2 uczennice i ucznia[25].

Strzelaniny szkolne na świecie[edytuj | edytuj kod]

Europa[edytuj | edytuj kod]

W Europie strzelaniny szkolne zdarzają się z przeciętną częstotliwością; najczęściej do tego rodzaju zdarzeń dochodziło w Niemczech.

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
20 czerwca 1913 Brema, Niemcy 5 23 29-letni Heinz Schmidt, nauczyciel bez zatrudnienia, zastrzelił w szkole podstawowej 4 dziewczynki i ranił 23 inne osoby, zanim został obezwładniony przez przypadkowych ludzi, którzy wbiegli do szkoły zaalarmowani wystrzałami. Piątą ofiarą była inna dziewczynka, która upadła na schody i skręciła kark, próbując uciec przed napastnikiem[26].
6 maja 1925 Wilno, II Rzeczpospolita (obecnie Litwa) 5 9 Dwóch uczniów szkoły imienia Joachima Lelewela w Wilnie zaatakowało komisję egzaminacyjną podczas matur za pomocą granatów i rewolwerów, zabijając 3 osoby i raniąc 9 innych, po czym popełnili samobójstwo[27].
4 marca 1961 Kungälv, Szwecja 1 6 17-letni Ove Conry Andersson zastrzelił na wieczornych potańcówkach szkolnych swojego kolegę i ranił sześciu innych uczniów, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany następnego dnia[28].
6 stycznia 1988 Higham Ferrers, Anglia, Wielka Brytania 0 4 Darren Fowler, wyrzucony ze szkoły uczeń, wszedł do niej i postrzelił dwóch członków personelu i dwóch uczniów, zanim został obezwładniony przez innych członków szkolnego personelu[29].
25 stycznia 1989 Rauma, Finlandia 2 0 14-letni uczeń szkoły średniej zastrzelił dwóch kolegów, którzy się nad nim znęcali[30].
13 marca 1996 Dunblane, Szkocja, Wielka Brytania 18 15 43-letni Thomas Watt Hamilton zastrzelił w szkole podstawowej w mieście Dunblane w Szkocji szesnaścioro kilkuletnich dzieci i ich ciężarną nauczycielkę, po czym popełnił samobójstwo. Piętnaście innych osób zostało rannych. Strzelanina rozegrała się na sali gimnastycznej, gdzie miała odbywać się lekcja WF-u[31].
7 grudnia 1999 Veghel, Holandia 0 4 17-latek otworzył ogień do swoich kolegów w szkole, raniąc trzech z nich, w tym jednego krytycznie. W strzelaninie ranny został również nauczyciel[32].
16 grudnia 2001 Kluczbork, Polska 2 1 Mężczyzna postrzelił po kłótni swoją żonę w Zespole Szkół Ekonomicznych, zastrzelił przypadkową osobę wchodzącą do jej budynku, po czym popełnił samobójstwo[33].
26 kwietnia 2002 Erfurt, Niemcy 17 7 19-letni wyrzucony ze szkoły Robert Steinhäuser dokonał w niej masakry, zabijając 16 osób, a 7 ranił. Następnie popełnił samobójstwo. Wśród ofiar znalazło się 12 nauczycieli, sekretarka, policjant, dwóch uczniów, oraz sprawca[34].
2 lipca 2003 Coburg, Niemcy 1 2 16-letni Florian K. postrzelił swoją nauczycielkę i szkolną psycholog, po czym popełnił samobójstwo[35].
7 marca 2005 Rötz, Niemcy 0 0 14-letni uczeń wtargnął do klasy z pistoletem i groził pozbawieniem życia nauczycielowi. Nauczyciel i inni uczniowie wdali się w szarpaninę z niedoszłym zamachowcem, podczas której broń wystrzeliła, ale nikt nie został ranny[36].
7 listopada 2007 Tuusula, Finlandia 9 13 18-letni Pekka-Eric Auvinen zastrzelił w swojej szkole siedmiu uczniów i dyrektorkę i ranił trzynaście innych osób, po czym popełnił samobójstwo[37].
23 września 2008 Kauhajoki, Finlandia 11 11 22-letni student szkoły zawodowej Matti Juhani Saari zastrzelił w niej 10 osób, a 11 innych ranił, po czym popełnił samobójstwo[38].
11 marca 2009 Winnenden, Niemcy 16 9 17-letni uczeń szkoły średniej Albertville-Realschule Tim Kretschmer zastrzelił w niej 12 osób, a 7 innych ranił, po czym uciekł z miejsca zdarzenia. Po uciecze ze szkoły zastrzelił pracownika miejscowego szpitala psychiatrycznego, następnie wdarł się do samochodu Volkswagen-Sharan, sterroryzował jego kierowcę i uciekł z nim do odległego o ok. 40 km Wendlingen am Neckar. Kierowca uciekł, napastnik natomiast wszedł następnie do salonu samochodowego Volkswagena i zastrzelił tam dwoje osoby i ranił dwóch ostrzeliwujących go policjantów, którzy znajdowali się na miejscu zdarzenia, po czym popełnił samobójstwo. W masakrze zginęło łącznie 16 osób, a 9 zostało rannych[39].
26 listopada 2009 Pecz, Węgry 1 0 23-letni student uniwersytetu zastrzelił w klasie biofizyki innego studenta[40].
3 lutego 2014 Moskwa, Rosja 2 1 15-letni Siergiej Gordiejew zastrzelił w szkole średniej nauczyciela i milicjanta i ranił innego z funkcjonariuszy po czym poddał się milicji[41].
20 kwietnia 2015 Barcelona, Hiszpania 1 4 13-latek zastrzelił z kuszy nauczyciela biologii i ranił nożem czterech uczniów zanim został obezwładniony przez resztę uczniów[42].
21 marca 2018 Szadryńsk, Rosja 0 7 13-letnia uczennica Natasza Kabakowa postrzeliła z pistoletu śrutowego siedmiu swoich kolegów z klasy[43].
17 października 2018 Kercz, Półwysep Krymski, Rosja/Ukraina 21 70 18-letni Władisław Roslakow podłożył materiały wybuchowe na szkolnej stołówce, a następnie zaczął strzelać do uczniów i pracowników technikum do którego uczęszczał. W wyniku wybuchu bomby rannych zostało ok. 50 osób. W strzelaninie zginęło 20 osób, a ok. dwudziestu kolejnych zostało rannych. Sprawca popełnił samobójstwo w uczelnianej bibliotece, strzelając sobie w podniebienie. Napastnik podczas masakry był ubrany podobnie jak Eric Harris, jeden ze sprawców masakry w Columbine High School i użył podobnego modus operandi co sprawcy tamtej masakry[44][45].
27 maja 2019 Brześć Kujawski, Kujawsko-Pomorskie, Polska 0 2 18-letni Marek N. postrzelił w szkole podstawowej nr 1 imienia Władysława Łokietka 11-letnią uczennicę i 59-letnią sprzątaczkę, po czym został obezwładniony przez szkolnego woźnego i aresztowany przez policję[46].

Ameryka Północna[edytuj | edytuj kod]

Strzelaniny w szkołach mają miejsce najczęściej w Ameryce Północnej, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone

Poniżej zostały wymienione największe i najsłynniejsze strzelaniny szkolne w Stanach Zjednoczonych.

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
12 listopada 1840 Charlottesville, Wirginia 1 0 Student Joseph Semmes śmiertelnie postrzelił profesora Johna Anthony'ego Gardnera Davisa, który zmarł trzy dni później. Najprawdopodobniej była to pierwsza strzelanina szkolna na świecie[47].
18 maja 1927 Bath, Michigan 45 58 55-letni Andrew Kehoe dokonał masakry z użyciem materiałów wybuchowych w szkole Bath Consolidated School. W wyniku trzech eksplozji podłożonych przez niego w szkole materiałów wybuchowych zginęły 43 osoby, a ponad 50 zostało rannych. Sprawca wcześniej zastrzelił swoją żonę w mieszkaniu i spalił swój dom. Po ataku odjechał sprzed budynku szkoły, po czym, po kilku chwilach od eksplozji, podjechał pod nią i zaczął strzelać. Trafił kilka osób, po czym strzelił w swój samochód z umieszczonym wewnątrz ładunkiem wybuchowym, w wyniku czego sprawca zginął na miejscu; była to najkrwawsza masakra szkolna w historii USA[48].
4 czerwca 1936 Bethlehem, Pensylwania 2 0 23-letni Wesley Ludlow Clow zastrzelił swojego profesora, po czym popełnił samobójstwo[49].
6 maja 1940 Pasadena, Kalifornia 5 2 38-letni Verlin Spencer, były dyrektor gimnazjum w Pasadenie zwolniony z pracy, zastrzelił pięciu swoich dawnych współpracowników w szkole, ranił kolejnego, po czym usiłował popełnić samobójstwo, ale przeżył i został aresztowany[50].
1 sierpnia 1966 Austin, Teksas 18 31 25-letni student Charles Whitman ostrzelał z wieży uniwersyteckiej studentów na kampusie Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Zastrzelił na miejscu 14 osób, a 31 ranił, po czym został zastrzelony przez policyjnego snajpera. Piętnasta z postrzelonych osób zmarła dopiero w 2001 roku, a śmierć ta została uznana za morderstwo, gdyż nastąpiła wskutek celowo zadanej przed laty rany postrzałowej. Whitman przed atakiem zamordował nożem w domu swoją matkę i żonę[51].
12 listopada 1966 Mesa, Arizona 5 2 18-letni Robert Benjamin Smith wtargnął do przedszkola i zastrzelił 5 osób, a 2 ranił. Wśród jego ofiar były kobiety i dzieci. Smith był zafascynowany zbrodnią Charlesa Whitmana[52].
11 lutego 1970 Filadelfia, Pensylwania 2 1 33-letni student Robert Cantor strzelił do dwóch profesorów, zabijając jednego z nich i ciężko raniąc drugiego, po czym popełnił samobójstwo[53].
11 listopada 1971 Spokane, Waszyngton 2 4 21-letni Larry Harmon zastrzelił na kampusie uniwersyteckim jedną osobę, a cztery ranił, po czym został zastrzelony przez policję[54].
17 stycznia 1974 Chicago, Illinois 1 3 14-letni Steven Guy zastrzelił dyrektora swojej szkoły i ranił trzy inne osoby[55].
19 lutego 1976 Los Angeles, Kalifornia 1 7 18-letni Neil Jordan Liebeskind zastrzelił jednego studenta i ranił siedmiu innych na uczelni informatycznej[56].
12 lipca 1976 Fullerton, Kalifornia 7 2 37-letni kustosz biblioteki uniwersyteckiej Edward Charles Allaway zastrzelił siedmiu swoich współpracowników i ranił dwóch innych, po czym zbiegł z miejsca zdarzenia, ale niedługo później sam oddał się w ręce policji[57].
29 stycznia 1979 San Diego, Kalifornia 2 9 16-letnia Brenda Ann Spencer ostrzelała z okna swojego domu z ranka dzieci stojące przed bramą szkoły podstawowej po przeciwnej stronie ulicy, raniąc 8 z nich. Kiedy interweniowali dwaj pracownicy szkoły, w tym dyrektor, oraz policjant, Spencer ostrzelała ich, zabijając pracowników i ciężko raniąc policjanta. Na podstawie tych zdarzeń powstał utwór I Don't Like Mondays oparty na słowach sprawczyni, które wypowiedziała przez telefon do dzwoniącego do niej redaktora jednej z gazet, który spytał się Brendy o motyw[58].
6 października 1979 Columbia, Karolina Południowa 2 5 19-letni Mark Houston zastrzelił na uniwersytecie dwie osoby, a pięć ranił[59].
17 kwietnia 1981 Ann Arbor, Michigan 2 0 22-letni student Leo Kelly Jr. zastrzelił w akademiku dwóch innych studentów, po czym został aresztowany[60].
19 marca 1982 Las Vegas, Nevada 1 2 17-letni Patrick Lizotte zastrzelił swojego nauczyciela i otworzył ogień do swoich kolegów, raniąc dwóch z nich, po czym został obezwładniony przez resztę uczniów i aresztowany przez policję[61].
5 kwietnia 1982 Hot Springs, Arkansas 2 0 25-letni student Kelvin Love zastrzelił dwóch innych studentów na uniwersytecie[62].
16 maja 1983 Brentwood, Nowy Jork 1 2 24-letni Robert Wickes, zwolniony pracownik szkoły, postrzelił dwóch innych pracowników, po czym popełnił samobójstwo[63].
17 grudnia 1983 Ithaca, Nowy Jork 2 0 26-letni Su Yong Kim zastrzelił na uniwersytecie dwie osoby[64].
24 lutego 1984 Los Angeles, Kalifornia 3 12 28-letni Tyrone Mitchell ostrzelał z balkonu swojego mieszkania dzieci stojące pod szkołą podstawową, zabijając dwóch uczniów i raniąc 12 innych, po czym popełnił samobójstwo[65].
21 stycznia 1985 Goddard, Kansas 1 3 14-letni uczeń James Alan Kearbey zastrzelił w swojej szkole nauczyciela i ranił trzy inne osoby, po czym został obezwładniony przez resztę uczniów i aresztowany przez policję[66].
26 listopada 1985 Spanaway, Waszyngton 3 0 14-letnia uczennica gimnazjum Heather Smith zastrzeliła swojego byłego chłopaka i innego ucznia, po czym popełniła samobójstwo[67].
10 grudnia 1985 Portland, Connecticut 1 2 13-letni Floyd Warmsley III zastrzelił swojego nauczyciela i zranił dwie inne osoby[68].
12 sierpnia 1986 Brooklyn, Nowy Jork 1 4 29-letni student Van Anthony Hull zastrzelił innego studenta i ranił cztery inne osoby na uniwersytecie[69].
4 grudnia 1986 Lewistown, Montana 1 3 14-letni Kristofer Hans zastrzelił swojego nauczyciela i ranił trzy inne osoby w szkole[70].
13 lutego 1987 Mayer, Arizona 1 2 17-letni Jarrett Arthur Huskey postrzelił dwóch uczniów w szkole, po czym popełnił samobójstwo[71].
20 maja 1988 Winnetka, Illinois 2 6 30-letnia Laurie Dann zastrzeliła w szkole podstawowej 8-letniego ucznia i postrzeliła pięciu innych uczniów. Następnie uciekła do jednego z domów, gdzie wzięła mieszkającego tam mężczyznę za zakładnika, po czym postrzeliła go i popełniła samobójstwo. Wcześniej usiłowała otruć dzieci, którymi opiekowała się jako opiekunka zastępcza, a także wysłała paczki z materiałami wybuchowymi i arszenikiem na adres kilku uniwersytetów[72].
22 września 1988 Chicago, Illinois 5 2 40-letni Clemmie Henderson zaatakował pracowników szkoły prywatnej w Chicago. Zastrzelił dwie osoby, a dwie kolejne ranił, po czym zginął w strzelaninie z policją. Wcześniej zastrzelił dwie osoby w pobliskim salonie samochodowym[73].
26 września 1988 Greenwood, Karolina Południowa 2 9 19-letni James William Wilson wtargnął do szkoły podstawowej i zastrzelił dwie uczennice i ranił ośmioro innych dzieci, a także wuefistkę, po czym został aresztowany przez policję[74].
16 grudnia 1988 Virginia Beach, Wirginia 1 1 16-letni Nicholas Elliott zastrzelił swojego kolegę i ranił kolejnego, po czym zaciął mu się pistolet i został obezwładniony przez resztę uczniów[75].
17 stycznia 1989 Stockton, Kalifornia 6 32 24-letni Patrick Edward Purdy zastrzelił na podwórku szkoły podstawowej w Stockton 5 dzieci pochodzenia azjatyckiego, a 32 inne osoby ranił, po czym popełnił samobójstwo[76].
25 lipca 1989 Seattle, Waszyngton 2 0 25-letni Azizollah Mazooni zastrzelił dwie osoby na uniwersytecie stanowym w Seattle[77].
1 listopada 1991 Iowa City, Iowa 6 1 28-letni Gang Lu zastrzelił na uniwersytecie Iowy 5 osób, a jedną ranił, po czym popełnił samobójstwo[78].
1 maja 1992 Olivehurst, Kalifornia 4 10 20-letni Eric Houston wtargnął do swojej dawnej szkoły średniej, gdzie zastrzelił nauczyciela i trzech uczniów i ranił innego nauczyciela i dziewięciu kolejnych uczniów. Sprawca następnie zabarykadował się w klasie z zakładnikami i przebywał w szkole do późnych godzin wieczornych. Houston ostatecznie poddał się policji[79].
14 grudnia 1992 Great Barrington, Massachusetts 2 4 18-letni Wayne Lo zastrzelił na kampusie uniwersyteckim pracownika uniwersytetu i studenta i ranił cztery inne osoby, po czym został aresztowany przez policję[80].
18 stycznia 1993 Grayson, Kentucky 2 0 17-letni Gary Scott Pennington zastrzelił woźnego i nauczyciela, po czym został aresztowany przez policję[81].
8 lipca 1993 Ogden, Utah 1 3 28-letni Mark Duong postrzelił na uniwersytecie trzy osoby, po czym popełnił samobójstwo[82].
17 września 1993 Sheridan, Wyoming 1 4 29-letni Kevin Newman wtargnął do swojej dawnej szkoły i postrzelił cztery osoby, po czym popełnił samobójstwo[83].
16 grudnia 1993 Chelsea, Michigan 1 2 39-letni nauczyciel Steven Leith, który był skonfliktowany z administracją szkoły, po spotkaniu na radzie szkolnej poszedł do domu skąd zabrał swój pistolet, wrócił do szkoły i zamordował administratora i ranił dyrektora oraz nauczyciela[84].
26 maja 1994 Union, Kentucky 4 0 17-letni Clay Nathaniel Shrout wtargnął do swojej szkoły i wziął zakładników w klasie, ale niedługo potem poddał się policji. Shrout przed atakiem zastrzelił swoich rodziców i swoje dwie siostry w mieszkaniu. Uprowadził także swoją znajomą ze szkoły, ale wkrótce ją odnaleziono[85].
7 listopada 1994 Wickliffe, Ohio 1 4 37-letni Keith Ledeger wtargnął będąc pod wpływem alkoholu do swojej dawnej szkoły i zaczął strzelać do uczniów i pracowników, zabijając woźnego i raniąc kilku uczniów, po czym został aresztowany[86].
12 października 1995 Blackville, Karolina Południowa 2 1 16-letni Anthony Sincino zastrzelił swojego nauczyciela i ranił innego, po czym popełnił samobójstwo[87].
15 listopada 1995 Lynville, Tennessee 2 1 17-letni James Ellison Rouse zastrzelił swojego nauczyciela i kolegę i ciężko ranił innego nauczyciela, po czym został aresztowany[88].
2 lutego 1996 Moses Lake, Waszyngton 3 1 14-letni Barry Dale Loukaitis zastrzelił w swoim gimnazjum nauczycielkę i dwóch kolegów, oraz ciężko ranił koleżankę, po czym wziął uczniów w klasie za zakładników. Barry został obezwładniony przez woźnego, po czym został aresztowany przez policję[89].
15 sierpnia 1996 San Diego, Kalifornia 3 0 36-letni Frederick Martin Davidson zastrzelił trzech profesorów na uniwersytecie ponieważ twierdził, że ci konspirują przeciwko niemu. Został aresztowany przez policję[90].
17 września 1996 University Park, Pensylwania 1 2 19-letnia Jillian Robbins otworzyła ogień na kampusie uniwersyteckim, zabijając jedną osobę i raniąc dwie inne, po czym została aresztowana przez funkcjonariuszy policji[91].
19 lutego 1997 Bethel, Alaska 2 2 16-letni Evan Ramsey zastrzelił przed szkołą ucznia, po czym wszedł do środka i kontynuował strzelaninę. Zabił dyrektora szkoły i zranił dwóch uczniów. Ramsey został aresztowany przez policję[92].
1 października 1997 Pearl, Missisipi 3 7 16-letni Luke Woodham wszedł do swojej szkoły z karabinem i zastrzelił swoją byłą dziewczynę i inną uczennicę oraz ranił siedem innych osób. Wcześniej zamordował swoją matkę w mieszkaniu. Woodham został po ataku aresztowany przez policję[93].
1 grudnia 1997 West Paducah, Kentucky 3 5 14-letni Michael Carneal zastrzelił trzy uczennice i ranił pięć innych uczennic, które uczestniczyły w kółku modlitewnym. Carneal został po ataku aresztowany przez policję. Sprawca cierpiał na schizofrenię[94].
15 grudnia 1997 Stamps, Arkansas 0 2 14-letni Joseph Todd ukrył się w krzakach na terenie szkoły i ostrzelał wchodzących do jej budynku uczniów, raniąc dwóch z nich[95].
24 marca 1998 Jonesboro, Arkansas 5 10 13-letni Mitchell Johnson i 11-letni Andrew Golden wywołali fałszywy alarm przeciwpożarowy w swojej szkole, po czym ukryli się na jej terenie i zaczęli strzelać do ewakuujących się uczniów i nauczycieli. W masakrze zginęło 5 osób, a 10 zostało rannych. Sprawcy zostali aresztowani przez policję[96].
24 kwietnia 1998 Edinboro, Pensylwania 1 3 14-letni Andrew Jerome Wurst zastrzelił na szkolnych potańcówkach z okazji ukończenia gimnazjum swojego nauczyciela oraz ranił trzy inne osoby, po czym został aresztowany[97].
21 maja 1998 Springfield, Oregon 4 25 15-letni schizofrenik Kipland Philip Kinkel zastrzelił w swojej szkole średniej dwóch uczniów i ranił 25 innych strzelając na korytarzach oraz na stołówce szkolnej z karabinu. Wcześniej zastrzelił swoich rodziców w mieszkaniu. Kinkel został po ataku aresztowany przez policję[98].
20 kwietnia 1999 Columbine, Kolorado 15 24 18-letni Eric Harris i 17-letni Dylan Klebold dokonali masakry w swojej szkole średniej Columbine High School. Zastrzelili 12 uczniów i jednego nauczyciela, raniąc przy tym 24 inne osoby. Sprawcy popełnili samobójstwo zanim do budynku wkroczyła policja. Jest to najsłynniejsza strzelanina szkolna na świecie[13].
20 maja 1999 Conyers, Georgia 0 6 15-letni Anthony Solomon Jr. otworzył ogień z karabinka w swojej szkole, raniąc sześć osób, po czym został zatrzymany. Przed atakiem napisał notatkę, w której wychwalał zamachowców z Columbine[99].
6 grudnia 1999 Fort Gibson, Oklahoma 0 6 13-letni Seth Trickey postrzelił sześć osób na dziedzińcu swojej szkoły, po czym został aresztowany[100].
10 marca 2000 Savannah, Georgia 2 1 19-letni Darrell Ingram zastrzelił na szkolnym kampusie swojego dawnego liceum dwie osoby, a jedną ranił[101].
26 maja 2000 Lake Worth, Floryda 1 0 13-letni Nathaniel Brazill zastrzelił swojego nauczyciela w szkole[102].
28 czerwca 2000 Seattle, Waszyngton 2 0 42-letni Jian Chen zastrzelił pracownika na uniwersytecie, po czym popełnił samobójstwo[103].
28 sierpnia 2000 Fayetteville, Arkansas 2 0 37-letni James Easton Kelly zastrzelił pracownika na uniwersytecie, po czym popełnił samobójstwo[104].
5 marca 2001 Santee, Kalifornia 2 13 15-letni Charles Andrew Williams zastrzelił w szkole dwóch swoich prześladowców i ranił trzynaście innych osób, po czym został aresztowany przez policję[105].
7 marca 2001 Williamsport, Pensylwania 0 1 14-letnia Elizabeth Bush postrzeliła w szkolnej stołówce innego ucznia[106].
22 marca 2001 El Cajon, Kalifornia 0 6 18-letni Jason Hoffman postrzelił w swojej szkole pięć osób, po czym został postrzelony i obezwładniony przez policję[107].
16 stycznia 2002 Grundy, Wirginia 3 3 43-letni Peter Odighizuwa zastrzelił na uczelni dwóch profesorów i studentkę oraz ranił trzech innych studentów, po czym został aresztowany przez policję[108].
29 października 2002 Tucson, Arizona 4 0 41-letni Robert Flores zastrzelił trzech profesorów na uniwersytecie stanowym, po czym popełnił samobójstwo[109].
24 kwietnia 2003 Red Lion, Pensylwania 2 0 14-letni James Sheets zamordował dyrektora szkoły przez strzał w głowę, po czym popełnił samobójstwo[110].
9 maja 2003 Cleveland, Ohio 1 2 62-letni Biswanath Halder wziął zakładników na uczelni, po czym zaczął strzelać, zabijając jedną osobę i raniąc dwie inne. Halder został obezwładniony przez policję[111].
24 września 2003 Cold Spring, Minnesota 2 0 15-letni John Jason McLaughlin zastrzelił swojego szkolnego prześladowcę i śmiertelnie postrzelił innego ucznia, po czym został aresztowany przez policję[112].
9 lutego 2004 East Greenbush, Nowy Jork 0 1 16-letni Jon William Romano postrzelił na kampusie szkolnym jedną osobę[113].
21 marca 2005 Red Lake, Minnesota 10 7 16-letni Jeffrey Weise zastrzelił w swojej szkole pięciu uczniów, nauczycielkę i strażnika pilnującego wstępu do szkoły, po czym popełnił samobójstwo. Wcześniej zastrzelił w mieszkaniu swojego dziadka i jego partnerkę[114].
8 listopada 2005 Jacksboro, Tennessee 1 2 14-letni Kenneth Bartley wszedł do gabinetu dyrekcyjnego i zaczął strzelać do dyrekcji szkoły, zabijając wicedyrektora i raniąc dyrektora oraz innego wicedyrektora, po czym został obezwładniony, a następnie aresztowany przez policję[115].
14 marca 2006 Reno, Nevada 0 2 14-letni James Newman postrzelił dwie osoby w swojej szkole[116].
30 sierpnia 2006 Hillsborough, Karolina Północna 1 2 18-letni schizofrenik Alvaro Castillo otworzył ogień na terenie swojej szkoły, celując w drzwi wejściowe i okna od klas, raniąc dwóch uczniów. Wcześniej sprawca zastrzelił swojego ojca w mieszkaniu[117].
27 września 2006 Bailey, Kolorado 2 0 53-letni Duane Roger Morrison wtargnął do szkoły i wziął uczące się w jednej z klas dziewczęta za zakładniczki, po czym zaczął je wykorzystywać seksualnie. Kiedy policja przypuściła szturm na klasę sprawca zastrzelił 16-latkę, po czym popełnił samobójstwo[118].
29 września 2006 Cazenovia, Wisconsin 1 0 15-letni Eric Hainstock dokonał zamachu na dyrektora szkoły Johna Klanga, zabijając mężczyznę, po czym został obezwładniony przez resztę nauczycieli i aresztowany przez policję[119].
2 października 2006 Nickel Mines, Pensylwania 6 5 32-letni Charles Carl Roberts IV wtargnął do szkoły amiszów w Nickel Mines i zaczął strzelać do uczennic, zabijając pięć dziewcząt i pięć kolejnych raniąc, po czym popełnił samobójstwo[120].
3 stycznia 2007 Tacoma, Waszyngton 1 0 18-letni Douglas Chanthabouly wtargnął do szkoły i zamordował swojego kolegę, po czym uciekł, ale został aresztowany niedługo później. Sprawca cierpiał na zaburzenia psychotyczne[121].
2 kwietnia 2007 Seattle, Waszyngton 2 0 41-letni Jonathan Rowan zastrzelił studentkę, po czym popełnił samobójstwo[122].
10 kwietnia 2007 Gresham, Oregon 0 10 15-letni Chad Escobedo strzelił w szybę swojej szkoły, raniąc 10 osób[123].
16 kwietnia 2007 Blacksburg, Wirginia 33 23 23-letni student literatury angielskiej Cho Seung-hui dokonał masakry na kampusie Virginia Tech, zabijając 32 osoby i raniąc 23 inne. Najpierw zastrzelił w akademiku 18-letnią studentkę weterynarii i jej 22-letniego chłopaka. Następnie udał się na pocztę skąd wysłał do telewizji NBC swoisty „manifest”. Godzinę później udał się na uczelnię. Łańcuchem skuł od środka drzwi wejściowe. Następnie wyciągnął broń i zaczął chodzić po salach wykładowych, strzelając do znajdujących się w nich studentów i wykładowców. Zabił 30 kolejnych osób, a następnie popełnił samobójstwo[124][125].
10 października 2007 Cleveland, Ohio 1 4 14-letni Asa Coon postrzelił w swojej szkole cztery osoby, po czym popełnił samobójstwo[126].
11 grudnia 2007 Las Vegas, Nevada 0 6 18-letni Nicco Tatum postrzelił w swojej szkole sześć osób[127].
8 lutego 2008 Baton Rouge, Luizjana 3 0 23-letnia Latina Williams zastrzeliła w jednej z sal na uniwersytecie dwóch studentów, po czym popełniła samobójstwo[128].
14 lutego 2008 DeKalb, Illinois 6 21 27-letni student Steven Kazmierczak zastrzelił na Northern Illinois University 5 studentów i ranił 21 innych, po czym popełnił samobójstwo. Strzelanina miała miejsce w jednej z sal wykładowych[129].
26 kwietnia 2009 Hampton, Wirginia 0 3 18-letni O'Dane Maye postrzelił na uczelni dwie osoby, po czym usiłował popełnić samobójstwo przez strzał w głowę, ale przeżył i został aresztowany[130].
6 maja 2009 Middletown, Connecticut 1 0 29-letni Stephen Morgan zastrzelił kobietę na uniwersytecie[131].
12 lutego 2010 Huntsville, Alabama 3 3 44-letnia profesorka Amy Bishop otworzyła ogień podczas spotkania pracowników w jednym z gabinetów do innych profesorów i naukowców, zabijając trzech z nich i raniąc trzech kolejnych[132].
23 lutego 2010 Littleton, Kolorado 0 2 32-letni Bruco Eastwood postrzelił przed szkołą dwie osoby, po czym został obezwładniony przez nauczyciela i aresztowany przez policję[133].
8 października 2010 Carlsbad, Kalifornia 0 2 41-letni Brendan O'Rourke wtargnął na teren przedszkola z halloweenowym Jack O'Lantern na głowie i zaczął strzelać do dzieci, raniąc dwoje z nich[134].
5 stycznia 2011 Omaha, Nebraska 2 2 17-letni Robert Butler Jr. zastrzelił wicedyrektora szkoły i postrzelił innego z wicedyrektorów oraz dyrektora, po czym popełnił samobójstwo. Przed atakiem został zawieszony za nieodpowiednie zachowanie[135].
27 lutego 2012 Chardon, Ohio 3 3 17-letni Thomas Michael Lane III zastrzelił w szkolnej stołówce trzech uczniów i ranił trzech kolejnych[136].
2 kwietnia 2012 Oakland, Kalifornia 7 3 43-letni student pielęgniarstwa One L. Goh zastrzelił na Uniwersytecie Oikos w Oakland siedmiu studentów i ranił trzech innych, po czym uciekł z miejsca zdarzenia i został zatrzymany niedługo później przez policję[137].
27 sierpnia 2012 Baltimore, Maryland 0 1 15-letni Robert Gladden Jr. postrzelił w plecy ucznia w szkolnej stołówce, po czym został obezwładniony przez nauczycieli i aresztowany przez policję[138].
14 grudnia 2012 Newtown, Connecticut 28 2 20-letni Adam Lanza zastrzelił w szkole podstawowej Sandy Hook dwadzieścioro dzieci w wieku 6 i 7 lat oraz sześciu członków personelu, po czym popełnił samobójstwo. Wcześniej zamordował swoją matkę[139].
10 stycznia 2013 Taft, Kalifornia 0 2 16-letni Bryan Oliver postrzelił dwie osoby w swojej szkole[140].
7 czerwca 2013 Santa Monica, Kalifornia 6 4 23-letni student John Zawahri zabił łącznie pięć osób, a cztery ranił podczas szału zabijania, który rozpoczął we własnym domu, po czym zaczął strzelać do ludzi na ulicach miasta, a następnie strzelił do kilku osób na uniwersytecie, po czym został zastrzelony przez policję[141].
21 października 2013 Sparks, Nevada 2 2 12-letni Jose Reyes zastrzelił swojego nauczyciela i otworzył ogień do kolegów grających w piłkę na boisku szkolnym, raniąc dwóch z nich. Kiedy skończyła mu się amunicja i nauczyciele chcieli obezwładnić Reyesa, ten szybko przeładował broń i popełnił samobójstwo[142].
13 grudnia 2013 Centennial, Kolorado 2 0 18-letni Karl Pierson śmiertelnie postrzelił w swojej szkole 17-letnią uczennicę Claire Davis, po czym popełnił samobójstwo[143].
14 stycznia 2014 Roswell, Nowy Meksyk 0 2 12-letni Mason Campbell postrzelił w swojej szkole dwie osoby[144].
23 maja 2014 Isla Vista, Kalifornia 7 14 22-letni Elliot Rodger dokonał masakry w miasteczku studenckim Isla Vista dokonując serii ataków z użyciem broni palnej, noża i pojazdu samochodowego na studentów, zabijając 6 osób i raniąc 14 innych. Rodger popełnił samobójstwo. Sprawca dokonał masakry w imieniu ruchu Incel[145].
5 czerwca 2014 Seattle, Waszyngton 1 2 26-letni Aaron Rey Ybarra zastrzelił na uniwersytecie jedną osobę, a dwie inne ranił[146].
10 czerwca 2014 Troutdale, Oregon 2 1 15-letni Jared Padgett zastrzelił w szkole na korytarzu swojego kolegę i ranił kolejnego, po czym wszedł do łazienki i popełnił tam samobójstwo[147].
24 października 2014 Marysville, Waszyngton 5 1 15-letni Jaylen Fryberg zastrzelił na szkolnej stołówce czterech swoich przyjaciół i ranił kolejną osobę, po czym popełnił samobójstwo[148].
20 listopada 2014 Tallahassee, Floryda 1 3 31-letni Myron May postrzelił trzy osoby na uniwersytecie, po czym popełnił samobójstwo[149].
5 lutego 2015 Columbia, Karolina Południowa 2 0 46-letnia Sunghee Kwon zastrzeliła swojego byłego męża na uniwersytecie, po czym popełniła samobójstwo[150].
1 października 2015 Roseburg, Oregon 10 8 26-letni Christopher Harper-Mercer zastrzelił na koledżu w miejscowości Roseburg 9 osób i ranił 8 innych, po czym został zastrzelony podczas wymiany ognia z policją[151].
12 lutego 2016 Glendale, Arizona 2 0 15-letnia Dorothy Dutiel zamordowała swoją koleżankę w szkolnej łazience, po czym popełniła samobójstwo[152].
29 lutego 2016 Middletown, Ohio 0 4 14-letni James Austin Hancock postrzelił w szkole cztery osoby[153].
1 czerwca 2016 Los Angeles, Kalifornia 3 0 38-letni Mainak Sarkar zastrzelił na uniwersytecie jednego z wykładowców, po czym popełnił samobójstwo. Kilka dni wcześniej zastrzelił swoją żonę w mieszkaniu w stanie Minnesota[154].
28 września 2016 Townville, Karolina Południowa 2 2 14-letni Jesse Osborne otworzył ogień do kilkuletnich dzieci na podwórku szkolnym, zabijając 6-latka i raniąc dwie inne osoby, po czym został aresztowany. Wcześniej zastrzelił swojego ojca we własnym mieszkaniu[155].
20 stycznia 2017 West Liberty, Ohio 0 2 17-letni Ely Serna postrzelił dwie osoby w swojej szkole[156].
13 września 2017 Rockford, Waszyngton 1 3 15-letni Caleb Sharpe zastrzelił w szkole swojego prześladowcę i ranił trzy inne osoby[157].
7 grudnia 2017 Aztec, Nowy Meksyk 3 0 21-letni William Atchison zastrzelił w swojej szkole średniej dwóch uczniów i popełnił samobójstwo[158].
23 stycznia 2018 Benton, Kentucky 2 18 16-letni Gabriel Parker otworzył ogień do swoich kolegów kiedy wchodzili do klasy na pierwszą lekcję, zabijając dwie osoby i raniąc osiemnaście innych, po czym uciekł z miejsca zdarzenia, ale został niedługo później aresztowany przez policję[159].
14 lutego 2018 Parkland, Floryda 17 17 19-letni Nikolas Cruz zastrzelił w swojej dawnej szkole średniej Marjory Stoneman Douglas High School 17 osób i ranił 17 innych, po czym uciekł z miejsca zdarzenia do centrum handlowego, gdzie został aresztowany przez policję[160].
20 kwietnia 2018 Ocala, Floryda 0 1 19-letni Sky Bouche strzelił w drzwi swojej klasy, raniąc ucznia[161].
18 maja 2018 Santa Fe, Teksas 10 14 17-letni Dimitrios Pagourtzis zastrzelił w swojej szkole ośmiu uczniów i dwie nauczycielki i ranił 13 osób zanim został postrzelony i obezwładniony przez przybyłych na miejsce zdarzenia policjantów. Pagourtzis chciał się najprawdopodobniej zemścić na jednej z uczennic za odrzucenie romantyczne[162].
25 maja 2018 Noblesville, Indiana 0 2 13-letni David Moore postrzelił w swojej szkole dwie osoby[163].
7 maja 2019 Highlands Ranch, Kolorado 1 8 Dwóch uczniów, 18-letni Devon Erickson i 17-letni transmężczyzna Alec Maya McKinney zastrzelili w swojej szkole jednego ucznia i ranili ośmiu innych, po czym zostali aresztowani[164].
14 listopada 2019 Santa Clarita, Kalifornia 3 3 16-letni Nathaniel Berhow dokonał ataku na szkołę w swoje urodziny, zabijając dwóch swoich kolegów i raniąc trzech kolejnych, po czym strzelił sobie w głowę i zmarł w szpitalu dwa dni później[165].

Kanada

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
25 sierpnia 1884 Markdale, Ontario 1 1 28-letni nauczyciel William Norris zranił nauczycielkę Fanny Ford trzema strzałami za odrzucenie jego zalotów miłosnych, po czym popełnił samobójstwo[166].
27 października 1975 Ottawa, Ontario 3 6 18-letni Robert Poulin zastrzelił w szkole innego ucznia i ranił sześciu innych uczniów, po czym popełnił samobójstwo. Wcześniej tego samego dnia w domu brutalnie zgwałcił i zamordował nożem swoją 17-letnią koleżankę, w której był obsesyjnie zakochany[167].
październik 1978 Winnipeg, Manitoba 1 0 Uczeń zastrzelił swojego kolegę w szkole za wyśmiewanie się z amerykańskiego zespołu rockowego Kiss. W trakcie procesu sądowego został uznany za niepoczytalnego i nie został aresztowany lecz skierowany na leczenie psychiatryczne[167].
1989 (dokładna data nieznana) Toronto, Ontario 0 0 Dyrektor jednej ze szkół wyższych został zaatakowany przez grupę chuliganów, którzy oddali do niego strzały. Nikt nie odniósł obrażeń w ataku[168].
6 grudnia 1989 Montreal, Quebec 15 14 25-letni Marc Lépine zastrzelił na uniwersytecie czternaście kobiet i ranił dziesięć innych kobiet i czterech mężczyzn, po czym popełnił samobójstwo. Dzień tej masakry (6 grudnia) jest w Kanadzie obchodzony jako Dzień Pamięci i Przeciwdziałania Przemocy Wobec Kobiet[167].
24 sierpnia 1992 Montreal, Quebec 4 1 52-letni profesor nadzwyczajny inżynierii mechanicznej białoruskiego pochodzenia Walery Josifowicz Fabrykant zastrzelił na Uniwersytecie Concordia czterech swoich współpracowników i ranił sekretarkę, po czym został obezwładniony przez resztę pracowników a następnie aresztowany przez policję[167].
28 kwietnia 1999 Taber, Alberta 1 1 Zainspirowany masakrą w Columbine High School 14-letni uczeń szkoły średniej Todd Cameron Smith zastrzelił z karabinu swojego 17-letniego prześladowcę Jasona Langa i ranił jego kolegę, po czym został obezwładniony przez nauczycieli i aresztowany przez policję[169][170].
10 grudnia 2004 Brampton, Ontario 1 0 47-letnia nauczycielka tureckiego pochodzenia Aysegul Candir została zastrzelona na szkolnym parkingu przez swojego męża[171].
16 września 2008 Toronto, Ontario 0 1 16-latek został postrzelony w klatkę piersiową po kłótni z innymi nastolatkami na szkolnym parkingu[172].
30 września 2010 Toronto, Ontario 0 1 Nastolatek został postrzelony w skroń przez innego nastolatka, z którym się pokłócił[173].
6 marca 2014 Toronto, Ontario 0 2 22-letni Kemon Edwards przypadkowo wystrzelił na kampusie jednego z uniwersytetów broń, którą miał przy sobie. Dwie kobiety zostały ranne. Sprawca został zatrzymany przez policję[174].
22 stycznia 2016 La Loche, Saskatchewan 4 7 17-letni uczeń szkoły średniej w La Loche zastrzelił w szkole dwie osoby i ranił siedem innych. Został zatrzymany przez policję. Napastnik zastrzelił wcześniej w mieszkaniu dwóch swoich kuzynów[175].

Meksyk

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
13 maja 2004 Miasto Meksyk, region stołeczny 1 0 13-letni gimnazjalista przypadkowo śmiertelnie postrzelił w głowę swoją koleżankę, kiedy chciał się jej pochwalić swoją bronią[176].
13 czerwca 2007 Miasto Meksyk, region stołeczny 1 0 Ojciec, którego syna nie przyjęto do szkoły, wszedł do niej i zabił dyrektorkę, strzelając jej w głowę[177].
1 października 2010 Chihuahua, stan Chihuahua 2 0 Po sprzeczce dwóch policjantów jeden z nich wszedł do pobliskiej szkoły i zabił jej dyrektorkę, po czym popełnił samobójstwo[178].
24 sierpnia 2011 Ciudad Juárez, stan Chihuahua 1 5 Nieznani sprawcy otworzyli ogień do rodziców dzieci uczących się w szkole podstawowej, którzy czekali aż ich pociechy przyjdą do nich po skończeniu lekcji. W strzelaninie zginął jeden mężczyzna, a pięć innych osób zostało rannych. Sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia[179].
12 stycznia 2012 Ciudad Juárez, stan Chihuahua 1 0 Nieznany sprawca zastrzelił 30-letniego rodzica jednego z dzieci przed przedszkolem[180].
25 lutego 2018 Los Mochis, Sinaloa 3 0 Nieznani sprawcy zastrzelili komendanta policji uniwersyteckiej, po czym wdali się w strzelaninę z innymi funkcjonariuszami, podczas której dwaj sprawcy zginęli[181].
11 kwietnia 2018 Huixquilucan, region stołeczny 1 1 Po sprzeczce dwóch uczniów jeden z nich wyciągnął pistolet i postrzelił drugiego w brzuch, po czym uciekł do domu i popełnił tam samobójstwo[182].
24 kwietnia 2018 Ciudad Victoria, Tamaulipas 1 4 Nieznani sprawcy zastrzelili jednego z rodziców uczniów i ranili cztery inne osoby, po czym zbiegli z miejsca zdarzenia[183].
21 lutego 2019 San Andrés Huaxpaltepec, Oaxaca 1 0 Nieznany sprawca zastrzelił nauczyciela na oczach jego uczniów[184].
10 kwietnia 2019 Zacatecas, stan Zacatecas 1 0 22-letnia studentka została zastrzelona przez nieznanego mężczyznę[185].

Ameryka Południowa[edytuj | edytuj kod]

Strzelaniny w szkołach w Ameryce Południowej najczęściej mają miejsce w Brazylii.

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
6 marca 2001 Limeira, Brazylia 1 2 Podczas kłótni w szkole z bratem swojej dziewczyny 16-latek wziął pistolet i strzelił do trzech uczniów w pobliżu, zabijając jednego z nich[186].
13 marca 2019 Suzano, Brazylia 10 11 Dwóch byłych uczniów szkoły zastrzeliło w niej pięciu uczniów i dwie pracownice, raniąc przy tym jedenastu innych uczniów, po czym popełnili samobójstwo. Wcześniej zastrzelili wujka jednego z nich w sklepie samochodowym nieopodal szkoły[187].

Afryka[edytuj | edytuj kod]

Strzelaniny szkolne w Afryce mają miejsce stosunkowo rzadko. Najczęściej dochodziło do nich w Południowej Afryce (RPA).

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
19 września 1994 Soweto, Południowa Afryka 0 7 18-letni uczeń postrzelił siedmiu uczniów ze swojej klasy, po czym uciekł ze szkoły samochodem swojego ojca[188].
31 sierpnia 2009 Welkom, Południowa Afryka 2 0 Nauczyciel Jaco Stiglingh zastrzelił dyrektora szkoły w jego gabinecie, po czym popełnił samobójstwo[189].
26 stycznia 2010 Ngqeleni, Południowa Afryka 2 1 25-letni mężczyzna pokłócił się ze swoją dziewczyną, która pracowała w szkole podstawowej. Po kłótni wyciągnął broń i postrzelił ją, a następnie 12-letnią dziewczynkę, która zmarła na miejscu. Mężczyzna został następnie zlinczowany przez tłum wzburzonych ludzi[190].
2 kwietnia 2015 Garissa, Kenia 152 79 Somalijska islamistyczna organizacja terrorystyczna Asz-Szabab dokonała zamachu na Garissa University College w Kenii, zabijając 147 studentów i raniąc 79 innych. Następnie jej bojownicy zginęli w strzelaninie z policją[191].

Azja[edytuj | edytuj kod]

Strzelaniny w szkołach azjatyckich zdarzają się z przeciętną częstotliwością; w tej części świata dochodzi częściej do ataków z użyciem noża.

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
26 stycznia 1962 Tajpej, Republika Chińska 7 3 41-letni zwolniony nauczyciel wychowania fizycznego w zemście za zwolnienie zastrzelił dyrektora i jego żonę oraz pięciu innych pracowników szkoły i ranił trzy inne osoby, w tym córkę dyrektora szkoły. Następnie uciekł wynajętą taksówką. Sprawcę ostatecznie aresztowano; został skazany na śmierć za tę zbrodnię[192].
15 maja 1974 Ma’alot, Izrael 25 68 Członkowie terrorystycznej organizacji Frontu Wyzwolenia Palestyny zaatakowali szkołę podstawową. W zamachu zginęło 25 osób, a 68 zostało rannych[193].
5 października 2005 Prowincja Guangde, Chiny 0 18 Mężczyzna z nieznanych przyczyn postrzelił z broni domowej roboty 18 osób w szkole podstawowej, w tym wiele dzieci. Wszystkie postrzelone osoby przeżyły[194].
6 marca 2008 Jerozolima, Izrael 9 11 Kierowca szkolnego autobusu Alaa Abu Dhein zastrzelił w jesziwie Merkaz HaRav 8 osób i ranił 11 innych, po czym został zastrzelony przez jednego ze studentów[195].
27 października 2011 Xuwen, Chiny 1 0 Nastolatek został zastrzelony przy wejściu do szkoły[196].
16 grudnia 2014 Peszawar, Pakistan 145 100+ Talibowie dokonali zamachu na szkołę wojskową w Peszawarze. W masakrze zginęło 145 osób, większość z nich stanowili studenci. Wśród ofiar znaleźli się też napastnicy, którzy po dokonaniu zamachu wysadzili się w powietrze[197].

Australia i Oceania[edytuj | edytuj kod]

Strzelaniny w szkołach w Australii zdarzały się w latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku, natomiast w innych krajach Oceanii praktycznie nigdy nie dochodziło do tego rodzaju ataków.

Data Lokalizacja Liczba zabitych Liczba rannych Opis
19 października 1923 Waikino, Nowa Zelandia 2 9 Mężczyzna zastrzelił w szkole podstawowej dwoje dzieci i ranił dziewięć innych osób, w tym dyrektora, po czym został obezwładniony. Jest to pierwsza i jedyna strzelanina szkolna w historii Nowej Zelandii[198].
19 czerwca 1991 Coffs Harbour, Australia 0 3 Uczeń zabrał karabin do szkoły i postrzelił dwóch uczniów i nauczyciela, zanim został obezwładniony[199].
3 sierpnia 1999 Melbourne, Australia 1 3 Uczeń zastrzelił w szkolnej kafeterii jej kierownika i ranił trzech uczniów, po czym został obezwładniony[200].
21 października 2002 Melbourne, Australia 2 5 Student zastrzelił na uniwersytecie w Melbourne dwóch swoich kolegów ze studiów i ranił pięciu innych studentów, po czym został obezwładniony[201].
3 kwietnia 2003 Salamander Bay, Australia 0 2 Uczeń szkoły zdetonował bombę domowej roboty wypełnioną mieszankami wybuchowymi oraz benzyną, po czym zaczął strzelać do swoich koleżanek. Krytycznie ranił dwie z nich. Strzelec został następnie obezwładniony[202].
7 maja 2012 Adelaide, Australia 0 0 8-latek oddał strzały na klatce schodowej swojej szkoły; nikt nie został ranny, a młody strzelec został obezwładniony przez personel[203].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Homeland Security Digital Library, www.hsdl.org [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 2. https://www2.ed.gov/admins/lead/safety/preventingattacksreport.pdf
 3. NPR Choice page, www.npr.org [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 4. School Shooter — FBI, www.fbi.gov [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 5. http://www.dana.org/news/cerebrum/detail.aspx?id=30762.
 6. http://www.education.gov.za/LinkClick.aspx?fileticket=XZWPEkpvxSY%3D&tabid=1048&mid=2775
 7. https://web.archive.org/web/20200217183728/https://columbinepolska.wordpress.com/2018/10/07/096-strzelcy-szkolni-co-maja-ze-soba-wspolnego-czesc-3/.
 8. Arthur J. Morris Law Library | People | John Anthony Gardner Davis, archives.law.virginia.edu [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 9. HuffPost is now a part of Verizon Media, www.huffingtonpost.com [dostęp 2020-07-09].
 10. Brenda Spencer i strzelanina w szkole Cleveland Elementary | Martyna Nowosielska-Krassowska, Magazyn TVN24, tvn24.pl [dostęp 2020-07-09].
 11. Brenda Spencer - The Fliegen, sett.com [dostęp 2020-07-09].
 12. https://pqasb.pqarchiver.com/washingtonpost/doc/307111289.html.
 13. a b The Bully Society: School Shootings and the Crisis of Bullying in America’s ... - Jessie Klein - Google Books, books.google.com [dostęp 2020-07-09].
 14. CNN - Teen jailed after Oregon high school shooting spree - May 21, 1998, edition.cnn.com [dostęp 2020-07-09].
 15. https://www.schoolshooters.info.
 16. https://www.money.pl/gospodarka/w-polsce-bedzie-latwiej-o-bron-projekt-ustawy-trafil-do-sejmu-6751120703507360a.html
 17. https://www.tvp.info/53676710/masakra-w-przedwojennym-gimnazjum-w-wilnie-w-czasie-matur-doszlo-do-strzelaniny-najwieksza-strzelanina-w-polskiej-szkole
 18. https://web.archive.org/web/20160202081333/http://www.theeuropeanlibrary.org/tel4/newspapers/issue/3000118632508?hp=3&page=3
 19. https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-strzelanina-w-kluczborku,nId,222362
 20. https://www.se.pl/wiadomosci/polska/strzelanina-w-brzesciu-kujawskim-kim-jest-sprawca-marek-n-aa-pXiB-Up7q-SWTP.html
 21. https://wiadomosci.onet.pl/kujawsko-pomorskie/strzelanina-w-brzesciu-kujawskim-rozmowa-z-byla-dziewczyna-marka-n/7nj29re
 22. https://dziennikpolski24.pl/dreczyly-go-jakies-problemy/ar/1728670
 23. https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,3240463.html?disableRedirects=true
 24. https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26799089,zabojstwo-w-szkole-w-wawrze-jest-wyrok-dla-emila-b.html
 25. https://wiadomosci.wp.pl/zielona-gora-atak-w-szkole-i-relacje-uczniow-to-byl-szok-6560070315891584a
 26. KILLS 3, WOUNDS 17, IN A CLASSROOM; Lunatic Had Been Rejected as a Teacher in a Bremen School. - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 27. Maturalna masakra w wileńskim gimnazjum | Portal historyczny Histmag.org - historia dla każdego!, histmag.org [dostęp 2020-07-09].
 28. https://schoolshooters.info/ove-conry-andersson.
 29. The Glasgow Herald - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2020-07-09].
 30. School Shootings Rare in Finland | Yle Uutiset | yle.fi, yle.fi [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 31. Murray describes fight to cope with trauma of Dunblane school killings | Scotland | The Guardian, www.theguardian.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 32. BBC News | EUROPE | Student shoots four at Dutch school, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-07-09].
 33. Strzelanina w Kluczborku - RMF 24, www.rmf24.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 34. CNN International - Breaking News, US News, World News and Video, archives.cnn.com [dostęp 2020-07-09].
 35. Pupil kills himself in school shooting - Europe - World - The Independent, www.independent.co.uk [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2012-10-26] (ang.).
 36. Keine Verletzten: Bayrischer Schüler schießt mit Revolver auf Lehrer, www.handelsblatt.com [dostęp 2020-07-09] (niem.).
 37. Teen dead who opened fire on Finnish classmates, police say - CNN.com, www.cnn.com [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-09] (ang.).
 38. Gunman kills 10, self in Finnish school shooting - Reuters, www.reuters.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 39. BBC NEWS | Europe | German school gunman 'kills 15', news.bbc.co.uk [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 40. Pécsi Napilap - Pécsi egyetemi lövöldözés – ma kezdődik G. Ákos büntetőpere, www.pecsinapilap.hu [dostęp 2020-07-09] [zarchiwizowane z adresu 2011-01-04].
 41. Student gunman kills policeman and teacher in hostage takeover of class of 20 students in school near Moscow | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 42. Atak w szkole w Barcelonie. Nauczyciel zginął od kuszy - TVN24, www.tvn24.pl [dostęp 2020-07-09].
 43. Russian Schoolgirl Shoots Classmates With Gas Pistol, Seven Injured, www.rferl.org [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 44. Crimea attack: Gun attack at Kerch college kills 19 - BBC News, www.bbc.co.uk [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 45. 097. Zamach w szkole na Krymie. – COLUMBINE, columbinepolska.wordpress.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 46. Strzelanina w Brześciu Kujawskim. Kim jest sprawca, Marek N.? - Super Express - wiadomości, polityka, sport, www.se.pl [dostęp 2020-07-09].
 47. http://archives.law.virginia.edu/person/john-anthony-gardner-davis
 48. https://schoolshooters.info/andrew-kehoe
 49. https://www.nytimes.com/1936/06/05/archives/lehigh-man-kills-teacher-and-self-senior-fearing-failure-to.html
 50. https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1997-jul-20-me-14688-story.html
 51. Encyclopedia of School Crime and Violence - Laura Finley - Google Books, books.google.com [dostęp 2020-07-09].
 52. https://www.nytimes.com/1966/11/13/archives/youth-18-slays-4-women-and-child-in-beauty-school-shoots-them-in.html
 53. https://news.google.com/newspapers?id=WsddAAAAIBAJ&pg=906,1950274
 54. https://news.google.com/newspapers?id=vZpYAAAAIBAJ&pg=6925,3960912
 55. https://news.google.com/newspapers?id=5GcqAAAAIBAJ&pg=6547,710902
 56. https://schoolshooters.info/neil-liebeskind
 57. http://www.ocregister.com/articles/fullerton-704403-hours-cal.html.
 58. https://news.google.com/newspapers?id=r8EwAAAAIBAJ&pg=6676,3418018
 59. https://schoolshooters.info/mark-houston
 60. https://www.nytimes.com/1981/04/18/us/student-held-in-blazes-and-2-shotgun-deaths-at-dorm.html
 61. http://news3lv.com/news/local/student-convicted-in-1982-shooting-death-of-valley-hs-teacher-granted-parole
 62. https://schoolshooters.info/kelvin-love
 63. https://schoolshooters.info/robert-wickes
 64. https://schoolshooters.info/su-yong-kim
 65. https://schoolshooters.info/tyrone-mitchell
 66. https://news.google.com/newspapers?id=zgNMAAAAIBAJ&pg=4289,1403636
 67. https://news.google.com/newspapers?id=Mg1XAAAAIBAJ&pg=6853,7648228
 68. https://news.google.com/newspapers?id=XiJDAAAAIBAJ&pg=3653,5073685
 69. https://schoolshooters.info/van-hull
 70. https://news.google.com/newspapers?id=yf1GAAAAIBAJ&pg=3072,854887
 71. https://schoolshooters.info/jarrett-huskey
 72. http://archives.chicagotribune.com/1988/12/05/page/1/article/winnetka-police-chief-recounts-day-of-horror
 73. https://www.chicagotribune.com/news/local/breaking/ct-met-irma-ruiz-park-20180813-story.html
 74. http://dks.library.kent.edu/cgi-bin/kentstate?a=d&d=dks19880928-01.2.10
 75. https://www.nytimes.com/1988/12/17/us/student-with-pistol-kills-one-teacher-and-injures-another.html
 76. https://pqasb.pqarchiver.com/washingtonpost/doc/307111289.html
 77. https://schoolshooters.info/azizollah-mazooni
 78. http://articles.chicagotribune.com/1991-11-02/news/9104080686_1_van-allen-hall-jessup-hall-gang-lu
 79. https://schoolshooters.info/eric-houston
 80. https://www.berkshireeagle.com/stories/wounds-still-raw-25-years-after-simons-rock-shooting-rampage,526983
 81. https://schoolshooters.info/gary-scott-pennington
 82. https://schoolshooters.info/mark-duong
 83. https://articles.latimes.com/1993-09-18/news/mn-36470_1_sheridan-memorial-hospital
 84. https://www.mlive.com/politics/2013/04/chelsea_school_shooter_gun_con.html
 85. https://schoolshooters.info/clay-shrout
 86. https://www.nytimes.com/1994/11/08/us/man-fires-shotgun-in-school-killing-one-and-injuring-3.html
 87. https://news.google.com/newspapers?id=tjodAAAAIBAJ&pg=6755,4831239
 88. https://schoolshooters.info/jamie-rouse
 89. https://schoolshooters.info/barry-loukaitis
 90. http://articles.baltimoresun.com/1996-08-20/news/1996233017_1_davidson-special-circumstances-death-penalty
 91. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2021-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-22)].
 92. https://schoolshooters.info/evan-ramsey
 93. http://www.cnn.com/US/9806/12/school.shooting.verdict/
 94. https://schoolshooters.info/michael-carneal
 95. http://www.infoplease.com/ipa/A0777958.html
 96. https://www.nytimes.com/1998/03/29/us/from-wild-talk-and-friendship-to-five-deaths-in-a-schoolyard.html
 97. http://www.post-gazette.com/regionstate/19990910teacher1.asp
 98. http://edition.cnn.com/US/9805/21/school.shooting.pm.2/
 99. http://edition.cnn.com/US/9905/20/conyers.school.shooting.03/
 100. http://www2.ljworld.com/news/2003/sep/26/school_shooter_may/
 101. https://schoolshooters.info/darrell-ingram
 102. https://schoolshooters.info/nathaniel-brazill
 103. https://schoolshooters.info/jian-chen
 104. https://www.cbsnews.com/stories/2000/08/28/national/main228544.shtml
 105. https://articles.latimes.com/2001/mar/06/news/mn-33987
 106. https://www.cbsnews.com/news/school-prayer-follows-school-shooting/
 107. https://web.archive.org/web/20131224122239/http://legacy.utsandiego.com/news/metro/granitehills/20020510-9999_2m10jason.html
 108. https://www.nytimes.com/2002/01/17/us/3-slain-at-law-school-student-is-held.html
 109. https://www.cbsnews.com/news/4-dead-in-univ-of-arizona-shooting/
 110. http://old.post-gazette.com/localnews/20030425redlionrp2.asp
 111. https://www.cbsnews.com/news/other-campus-shootings/
 112. https://schoolshooters.info/john-mclaughlin
 113. https://www.nytimes.com/2004/02/10/nyregion/student-opens-fire-at-a-high-school-near-albany-hitting-a-teacher.html
 114. http://www.cnn.com/2005/US/03/22/school.shooting/index.html?_s=PM:US.
 115. https://web.archive.org/web/20160331144043/http://wate.com/2005/11/08/one-administrator-killed-two-injured-in-campbell-co-school-shooting/
 116. https://web.archive.org/web/20121021101706/http://www.foxnews.com/story/0,2933,187860,00.html
 117. http://usatoday30.usatoday.com/news/nation/2006-08-31-school-shooting_x.htm
 118. https://news.google.com/newspapers?id=R0MgAAAAIBAJ&pg=6945,3589485
 119. http://www.semissourian.com/story/1170663.html
 120. https://web.archive.org/web/20160312070735/http://legacy.sandiegouniontribune.com/news/nation/20061002-1015-crime-schools.html
 121. https://web.archive.org/web/20140226021748/http://blog.thenewstribune.com/crime/2009/06/05/young-man-convicted-in-foss-high-school-shooting-sentenced-to-prison/
 122. https://schoolshooters.info/jonathan-rowan-0
 123. https://schoolshooters.info/chad-escobedo
 124. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2020-07-09].
 125. Sprawca masakry wysłał swój manifest do telewizji, www.wprost.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 126. https://www.nytimes.com/2007/10/11/us/11cleveland.html
 127. https://schoolshooters.info/nicco-tatum
 128. https://web.archive.org/web/20131224095333/http://www.wafb.com/Global/story.asp?S=7842633
 129. http://www.cnn.com/2008/US/02/14/university.shooting/index.html
 130. http://articles.dailypress.com/2009-11-11/news/0911100086_1_maye-mental-illnesses-shooting
 131. https://schoolshooters.info/stephen-morgan
 132. https://schoolshooters.info/amy-bishop
 133. https://huffingtonpost.com/2010/03/05/david-benke-and-matt-thie_n_487314.html
 134. http://www.10news.com/news/carlsbad-school-shooter-given-189-year-prison-sentence
 135. http://www.cnn.com/2011/CRIME/01/06/nebraska.school.shooting/index.html
 136. https://www.reuters.com/article/idUSBRE8380XE20120410
 137. Accused gunman in Oakland shooting unfit for trial: judge - Reuters, www.reuters.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 138. https://abcnews.go.com/US/baltimore-school-shooting-victim-downs-syndrome/story?id=17094155
 139. Sandy Hook Elementary shooting: What happened?, www.cnn.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 140. https://web.archive.org/web/20160609202101/http://www.turnto23.com/news/local-news/accused-taft-high-school-shooter-bryan-oliver-to-be-sentenced-thursday-morning
 141. http://losangeles.cbslocal.com/2013/06/09/6th-person-dies-following-santa-monica-rampage/
 142. https://schoolshooters.info/jose-reyes
 143. http://edition.cnn.com/2013/12/21/us/colorado-arapahoe-shooting-death/index.html
 144. https://www.reuters.com/article/idUSBREA0D11Q20140116
 145. https://schoolshooters.info/elliot-rodger
 146. http://www.sfgate.com/local/article/Shooting-reported-at-Seattle-Pacific-University-5532190.php
 147. https://web.archive.org/web/20140610213529/http://www.chicagotribune.com/news/chi-oregon-high-school-shooting-20140610,0,1213077.story
 148. https://web.archive.org/web/20160402212611/http://legacy.king5.com/story/news/local/2014/10/24/marysville-pilchuck-high-school/17839189/
 149. http://www.floridatoday.com/story/news/crime/2014/11/20/three-injured-in-florida-state-campus-shooting-gunman-dead/19312973/
 150. https://schoolshooters.info/sunghee-kwon
 151. Oregon Shooting: Umpqua Community College Gunman Talked Religion, www.nbcnews.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 152. http://www.seattlepi.com/news/education/article/Police-Shooting-at-Phoenix-area-school-was-a-6828016.php
 153. http://www.whio.com/news/news/crime-law/report-of-at-least-1-person-shot-at-madison-high-s/nqZq3/
 154. https://latimes.com/local/lanow/la-me-ln-ucla-shooting-live-updates-htmlstory.html
 155. http://www.wyff4.com/news/update-expected-on-6yearold-shot-at-townville-elementary/41879826
 156. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2020-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-06)].
 157. http://www.oregonlive.com/pacific-northwest-news/index.ssf/2017/09/shooting_reported_at_freeman_h.html
 158. http://www.foxnews.com/us/2017/12/08/new-mexico-school-shooter-left-note-plotting-attack-suicide.html
 159. https://www.courier-journal.com/story/news/crime/2018/02/16/officials-release-identity-marshall-county-shooting-suspect/342649002/
 160. Parkland, Florida, school shooting: Suspect Nikolas Jacob Cruz charged with 17 counts of premeditated murder - live updating coverage - CBS News, www.cbsnews.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 161. https://www.ocala.com/news/20190420/one-year-after-shooting-at-ocalas-forest-high-school
 162. In Texas School Shooting, 10 Dead, 10 Hurt and Many Unsurprised - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
 163. https://www.cbsnews.com/news/indiana-school-shooting-report-of-shots-fired-at-noblesville-west-middle-school/
 164. https://www.cnn.com/2019/05/07/us/colorado-denver-area-school-shooting/index.html
 165. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2020-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-13)].
 166. Norris, M. (Died): Grey Highlands Newspaper Index, news.ourontario.ca [dostęp 2020-02-19] (ang.).
 167. a b c d TheStar.com | Unassigned | Shooting violence in Canadian schools 1975-2007, www.thestar.com [dostęp 2020-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-23].
 168. School Shootings: Mediatized Violence in a Global Age - Google Books, books.google.com [dostęp 2020-02-19].
 169. One dead, one wounded in Alberta school shooting, www.cbc.ca [dostęp 2020-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2007-05-22] (ang.).
 170. https://www.schoolshooters.info/sites/default/files/columbine_influence_tabloid_1.3.pdf
 171. Wife lived in fear, murder trial told | The Star, www.thestar.com [dostęp 2020-02-19] (ang.).
 172. http://www.cbc.ca/news/world/school-shooting-france-high-school-grasse-1.4027457
 173. High school locked down after gun fired | The Star, www.thestar.com [dostęp 2020-02-19] (ang.).
 174. Six people arrested in York University shooting | The Star, www.thestar.com [dostęp 2020-02-19] (ang.).
 175. http://www.cbc.ca/news/canada/saskatchewan/la-loche-community-school-lock-down-jan22-1.3416143
 176. La Jornada, www.jornada.unam.mx [dostęp 2020-02-19].
 177. Consterna asesinato de directora de escuela en la Guadalupe Inn - La Jornada, www.jornada.unam.mx [dostęp 2020-02-19] (hiszp.).
 178. Ex policía arma balacera en escuela de Chihuahua, El Siglo de Torreón, www.elsiglodetorreon.com.mx [dostęp 2020-02-19] (hiszp.).
 179. 1 Dead, 5 Wounded In Mexico Border School Shooting, www.huffingtonpost.com [dostęp 2020-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-12] (ang.).
 180. Man gunned down at elementary school in Juarez - CNN, www.cnn.com [dostęp 2020-02-19].
 181. Eme | Equis, www.m-x.com.mx [dostęp 2020-02-19] (hiszp.).
 182. Estudiante de telesecundaria del Edomex dispara a un compañero, huye y luego se suicida - Proceso, www.proceso.com.mx [dostęp 2020-02-19] (hiszp.).
 183. Tiroteados cinco estudiantes en un instituto de bachillerato de Ciudad Victoria | Internacional | EL PAÍS, elpais.com [dostęp 2020-02-19] (hiszp.).
 184. Asesinan a balazos a maestro enfrente de sus alumnos en Oaxaca | EL DEBATE, www.debate.com.mx [dostęp 2020-02-19] (hiszp.).
 185. Matan a estudiante dentro de la Universidad Autónoma de Zacatecas, www.milenio.com [dostęp 2020-02-19].
 186. The Daily Courier - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2020-02-19].
 187. https://www.cnn.com/2019/03/13/americas/brazil-school-shooting/index.html/
 188. Amok wegen Ruge - wydanie Blick z 20 września 1994
 189. The Times - School teacher shoots deputy principal, www.thetimes.co.za [dostęp 2020-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-01].
 190. News24 | South Africa's leading source of breaking news, opinion and insight, www.news24.com [dostęp 2020-02-19] [zarchiwizowane z adresu 2010-01-29] (ang.).
 191. Garissa University College dorm's scene of slaughter - CNN, edition.cnn.com [dostęp 2020-02-19].
 192. Toledo Blade - Google News Archive Search, news.google.com [dostęp 2020-02-19].
 193. BBC ON THIS DAY | 15 | 1974: Teenagers die in Israeli school attack, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-02-19].
 194. http://news.xinhuanet.com/english/2005-10/13/content_3612562.htm
 195. BBC NEWS | Middle East | Eight killed at Jerusalem school, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-02-19].
 196. CNN International - Breaking News, US News, World News and Video, ireport.cnn.com [dostęp 2020-02-19].
 197. Taliban Besiege Pakistan School, Leaving 145 Dead - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2020-02-19] (ang.).
 198. Murder in a small Kiwi school | Stuff.co.nz, www.stuff.co.nz [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 199. Student Shoots Three Outside His School, www.apnewsarchive.com [dostęp 2020-04-13].
 200. Two students killed in Australian university shooting - World Socialist Web Site, www.wsws.org [dostęp 2020-04-13].
 201. Two shot dead, five wounded at Monash Uni, www.smh.com.au [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 202. Boy in court over crossbow shooting, www.theage.com.au [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 203. Shot fired from gun taken to Modbury High School, www.news.com.au [dostęp 2020-04-13] (ang.).