Subskrypcja (model płatności)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Subskrypcja (ang. subscription model) – model płatności za produkty i usługi będący formą pośrednią pomiędzy abonamentem a modelem przedpłaconym.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Subskrypcje od abonamentu odróżnia brak konsekwencji formalno–prawnych po zaprzestaniu w dowolnej chwili korzystania z usługi lub zakupu produktu, a od modelu przedpłaconego cykliczna opłata automatycznie pobierana z konta użytkownika na którą wyraża on jednorazowo zgodę[1].

Modele subskrypcji[edytuj | edytuj kod]

Wśród sklepów subskrypcyjnych można wyróżnić dwie formy: model discovery (odkrycie) oraz model convenience (udogodnienie). Forma discovery jest modelem odkrywczym. Klient decyduje się na zamówienie regularnej oferty danego usługodawcy znając jedynie jego ogólny profil usług i nie wiedząc dokładnie, jakie produkty zawierać będzie pojedyncze zamówienie[2]. Model convenience opiera się na cyklicznym zamówieniu tego samego produktu lub usługi.

Subskrypcyjna telefonia komórkowa w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Karta SIM Play Next usługi telekomunikacyjnej opartej wyłącznie na subskrypcji

W Polsce dwóch z czterech infrastrukturalnych operatorów komórkowych świadczy usługi w modelu subskrypcyjnym. Pierwszy z nich, po testach usługi w pierwszym półroczu 2018 roku w ramach wirtualnej sieci Folx (dedykowanej mieszkańcom aglomeracji miejskich)[3], uruchomił ją na stałe pół roku później w ramach własnej oferty jako Play Next (obejmującej już całą Polskę)[4]. Niedługo potem, w maju 2019 roku Orange, uruchomił podobną usługę Orange Flex również działającą na zasadzie subskrypcji[5].

W mediach[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym przykładem wykorzystania subskrypcji w mediach jest Netflix. W Polsce odpłatność w tym modelu stosuje wydawnictwo Agora – wydawca m.in. Gazety Wyborczej i współwłaściciel radia Tok FM[6]. Również wydawcy tygodników „Polityka” i „Newsweek Polska” w ostatnich latach zdecydowały się na uruchomienie subskrypcji[7][8]. Wszystkie te media umożliwiają odpłatność zarówno przez podpięcie karty płatniczej jak również przez system płatności Pay Pal. Płacić subskrypcją można również treści prezentowane przez You Tube[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janina Blikowska-21 sierpnia 2019, Zapomniałeś anulować subskrypcję? Stracisz na tym pieniądze, Porady Finansowe, 21 sierpnia 2019 [dostęp 2020-02-25] (pol.).
  2. http://www.aptusblog.pl/sklepy-subskrypcyjne-co-to-takiego/ Model discovery
  3. Na rynek wchodzi Folx, sieć komórkowa dostępna w aplikacji mobilnej, Press.pl [dostęp 2020-02-25] (pol.).
  4. Urszula Zielińska-26 października 2018, Folx.com wraca do P4 jako oferta Play Next, Cyfrowa, 26 października 2018 [dostęp 2020-02-25] (pol.).
  5. Grupa Wirtualna Polska, Orange Polska uruchamia ofertę w aplikacji Orange Flex, www.money.pl, 9 maja 2019 [dostęp 2020-02-25] (pol.).
  6. Cyfrowa prenumerata Radia TOK FM i Wyborcza.pl teraz w jednym pakiecie, tokfm [dostęp 2020-02-25] (pol.).
  7. Subskrypcja cyfrowa, www.newsweek.pl [dostęp 2020-02-25].
  8. Polityka Cyfrowa - Polityka.pl, www.polityka.pl [dostęp 2020-02-25].
  9. YouTube Premium, YouTube [dostęp 2020-02-25] (pol.).