SunExpress

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SunExpress
Ilustracja
IATA
XQ
ICAO
SXS
Znak
SUNEXPRESS
Historia
Data założenia

1989

Lokalizacja
Państwo

 Turcja

Baza

Antalya (AYT/LTAI)
İzmir (ADB/LTBJ)

Kooperacja
Program lojalnościowy

SunPoints

Powiązania

Turkish Airlines
Lufthansa Group

Flota
Liczba samolotów

51

Liczba tras

107

Przedsiębiorstwo
Siedziba

Antalya, Turcja

Członkowie zarządu

Jens Bischof
Ahmet Fevzi Çalışkan

Strona internetowa
Boeing 737-800 należący do linii SunExpress

SunExpress - (Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.) jest linią lotniczą z siedzibą w Antalii, w Turcji. Obsługuje regularne i czarterowe połączenia z Europą. Jest główną linią lotniczą obsługującą loty czarterowe z Polski do Turcji. Jej główną bazą jest Międzynarodowy Port Lotniczy w Izmirze (ADB) oraz w Antalii (AYT).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia została utworzona w październiku 1989. Swoją działalność rozpoczęła w kwietniu 1990 obsługując czarterowe połączenie między Antalią w Turcji a Frankfurtem w Niemczech. SunExpress został założony jako wspólne przedsięwzięcie Turkish Airlines i Lufthansy. W 1995 Lufthansa przeniosła swoje udziały w SunExpressie do Condor Airlines, żeby zjednoczyć wszystkie loty turystyczne. W lutym 2007 udziały Condora zostały z powrotem przeniesione do Lufthansy.

Właścicielam SunExpressu jest w połowie Lufthansa, w drugiej połowie Turkish Airlines. W 2006 roku linia przewiozła prawie 2,5 miliona pasażerów. Zatrudniając 617 pracowników, z czego 373 to załoga saomolotów, SunExpress jest największym pracodawcą w Antalii. Włączając 181 pracowników w biurze w Izmirze i 23 we Frankfurcie, SunExpress w sumie zatrudnia 821 osób.

W skład floty wchodzi 25 samolotów (25 Boeingów 737-800), w sumie mogących pomieścić ponad 4000 pasażerów. Wszystkie samoloty zostały wyposażone w winglety.

SunExpress jest jedyną linią lotniczą w Turcji posiadającą certyfikaty ISO 9001, ISO 14001 i Ohsas 18001.

SunExpress wspiera fundację Golden Orange, Antalijski Festiwal Pianistyczny, Izmirski Festiwal Międzynarodowy, Międzynarodową Akademię Muzyczną Ayvalik, Antalijski Festiwal Sztuki, Orkiestrę Youngenc, oraz Antalijskie Stowarzyszenie Edukacji Młodych mając swój wkład w kulturalne i społeczne życie Antalii i Izmiru. Firma również zapewnia stypendia 100 dziewczętom w ramach projektu "Baba Beni Okula Gonder" a także jest oficjalnym przewoźnikiem Antalijskiej Drużyny Koszykówki.

SunExpress ma swój wkład w rozwój tureckiej turystyki poprzez aktywne członkostwo w Antalijskiej Fundacji Promocji (ATAV) i projekcie Destination Izmir, utworzonym aby promować izmirskie atrakcje turystyczne w Europie. SunExpress również wspiera TUROFED (Federacja Tureckich Hoteli) w promocji tureckich hoteli.

Flota[edytuj | edytuj kod]

Według stanu na 10 lipca 2020 roku, flota SunExpress składa się z głównie z samolotów typu Boeing 737, linia dzierżawi kilka maszyn od linii Eurowings.

Flota SunExpress[1]
Typ samolotu Liczba samolotów Zamówione Liczba miejsc Uwagi
Boeing 737-800 44 189 w tym 13 samolotów SunExpress Deutschland
Boeing 737 MAX 8 5 200 uziemione z powodu awarii
Airbus A330-200 7 310 obsługiwane przez Eurowings
Suma 51 5


Przypisy[edytuj | edytuj kod]