Supersam w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Foma (dyskusja | edycje) o 15:45, 7 mar 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
SuperSam
ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

ul. Puławska 2
02-566 Warszawa

Typ budynku

pawilon

Styl architektoniczny

modernizm

Architekt

Jerzy Hryniewiecki
Maciej Krasiński
Ewa Krasińska

Zniszczono

2006

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Supersam, widok od strony południowej, 2006
Nowy Supersam przy ul. Puławskiej

SuperSampawilon handlowy w Warszawie, na Mokotowie, na Starym Mokotowie, modernistyczny, wzniesiony w 1962 według projektu Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego i Ewy Krasińskiej; pierwszy supersam w Polsce; jedno z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce[1]; zburzony w 2006, w jego miejscu w latach 2010–2013 wzniesiono Plac Unii.

Od tego właśnie obiektu pochodzi nazwa podobnych placówek handlowych charakterystycznych szczególnie dla drugiej połowy okresu PRL. Supersam warszawski powstał już w 1962 przy placu Unii Lubelskiej pod adresem ul. Puławska 2. Był to nowatorsko skonstruowany budynek, z dachem na zasadzie tensegrity zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin, projektu trzech architektów: profesora Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego, Macieja Gintowta oraz trzech konstruktorów: obecnego profesora emerytowanego Massachusetts Institute of Technology Wacława Zalewskiego, profesora Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

Mimo przeprowadzonej kampanii na rzecz uratowania budynku przed zniszczeniem jako cenny zabytek architekturalny PRL-u i unikatowy projekt budowlany na swoje czasy, Supersam został rozebrany w grudniu 2006, w celu przygotowania miejsca pod budowę innego budynku.

W 2009 otwarto nowy Supersam w nowej lokalizacji na rogu ulic Domaniewskiej i Puławskiej, prowadzony przez Spółdzielnię Supersam, która obsługiwała poprzedni budynek[2]. Hala ta ma być tymczasowa do czasu wzniesienia przez developera 90-metrowego trójkątnego biurowca otoczonego galerią handlową na placu po dawnym Supersamie[3].

W latach 2010–2013 w miejscu Supersamu wzniesiono budynek biurowy-usługowy Plac Unii. 12 pażdziernika 2013 uruchomiono w nim duży sklep samoobsługowy pod nazwą "Supersam". Słynna placówka handlowa powróciła tym samym w swoje dawne miejsce, znajduje się jednak obecnie nie w oddzielnym pawilonie, jak pierwotnie, ale w podziemiach kompleksu Plac Unii.

Zobacz też

  1. T. Przemysław Szafer: Współczesna architektura polska. Warszawa: Wydawnictwo „Arkady”, 1988, s. 227. ISBN 83-213-3325-7.
  2. Anna Wittenberg. Supersam powraca do życia na Mokotowie. „Życie Warszawy”, 2008-02-12. 
  3. Grzegorz Miecznikowski. Są pieniądze na budowę Supersamu. „Gazeta Stołeczna”, 2009-07-21. 

Linki zewnętrzne