Swietłana Wasilenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Swietłana Wasilenko
Светлана Василенко
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1956
Kapustin Jar (ZSRR)
Narodowość rosyjska
Język rosyjski
Alma Mater Instytut Literacki imienia A.M. Gorkiego
Dziedzina sztuki proza
Ważne dzieła

Głuptaska

Swietłana Wasilenko (ros. Светлана Василенко) - (ur. 24 stycznia 1956 w Kapustin Jar[1]) - rosyjska pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka oficera Armii Radzieckiej. Urodziła się w mieście Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim, gdzie stacjonował jej ojciec[1]. Miasta tego nie umieszczano go na mapach i nie miało własnej nazwy (poza kryptonimem Moskwa 400) gdyż w pobliżu znajdowała się baza z radzieckimi głowicami jądrowymi.

Po ukończeniu szkoły średniej próbowała bez powodzenia zdawać na studia z zakresu psychologii. Przeniosła się do Moskwy, gdzie początkowo pracowała jako listonoszka, a następnie rozpoczęła studia w Instytucie Literackim im. M.Gorkiego, kończąc także w 1989 kurs dla scenarzystów.

Zadebiutowała opowiadaniem "Za Sajgakami", opublikowanym w 1982, w magazynie "Literaturnaja uczoba" (Литературная учёба)[1]. Pod koniec lat 80. znalazła się w grupie "Nowe Amazonki", grupującej pisarki, które publikowały zbiory kobiecej poezji i prozy.

Jest laureatką Nagrody im. Siergieja Eisensteina. W 1991 otrzymała w Pradze nagrodę dla najlepszej książki europejskiej za powieść "Zwonkoje imja". Nagrodą czasopisma "Nowyj Mir" za najlepszą powieść wyróżniono kolejne dzieło pisarki - Głuptaskę (Дурочка)[1]. Książka ta ukazała się w Polsce, nakładem Wydawnictwa Czarne, w tłumaczeniu Jerzego Czecha. Książka ta znalazła się na liście siedmiu książek nominowanych do Literackiej Narody Europy Środkowo-Wschodniej Angelus.

Od 1996 pełni funkcję pierwszego sekretarza Związku Pisarzy Rosyjskich[1]. Jest członkinią rosyjskiego PEN-Clubu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Светлана Владимировна Василенко, rono.ru [dostęp 2019-02-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]