Motorola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Motorola Corporation
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

1303 East Algonquin Road, Schaumburg, Illinois

Data założenia

25 września 1928

Forma prawna

Spółka akcyjna

Zatrudnienie

60 000 (2010)

Giełda

NYSE: MOT

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Motorola Corporation”
Ziemia42°04′12″N 88°02′57″W/42,070000 -88,049167
Strona internetowa

Motorola – amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne założone w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Było spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliło się na dwa przedsiębiorstwa, Motorola Mobility i Motorola Solutions[1][2].

Obecnie znane z produkcji szerokiego zakresu urządzeń, między innymi telefonów komórkowych, sprzętu nadawczo-odbiorczego, oraz infrastruktury sieciowej dla telefonii komórkowej GSM i CDMA. Wcześniej (oddział Semiconductor Product Sector) znana również jako producent elementów półprzewodnikowych, w tym procesorów do komputerów osobistych Atari, Commodore Amiga, Apple Macintosh. SPS już dzisiaj nie jest częścią Motoroli, oddział ten został przekształcony w oddzielną firmę, Freescale Semiconductor.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Firmę Motorola założono w 1928 roku pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation. Obecną nazwę przyjęto w 1947 roku, jednak słowo Motorola było znakiem firmowym już od 1930 roku (pochodzi od słów „Motor”, czyli silnik, oraz „Victrola” – potoczna nazwa fonografu firmy RCA Victor – w tych latach; początkowo Motorola była bowiem jednym z pierwszych producentów samochodowych odbiorników radiowych).

Przedsiębiorstwo wzbogaciło się znacznie na dostawach sprzętu radiowego dla armii amerykańskiej. Obecnie główny ośrodek Motoroli, zajmujący się wytwarzaniem technologii na potrzeby wojska, znajduje się w Tel Awiwie.

Motorola jest wymieniana wśród przedsiębiorstw przodujących w białym wywiadzie. W rankingu The Futures Group, Motorola zajmuje drugie miejsce.

W 2004 roku ze spółki wydzielono producenta mikroprocesorów Freescale Semiconductor.

Po latach kryzysu na rynku telefonów komórkowych, przedsiębiorstwo powróciło do gry oferując model RAZR V3. Połączenie cieszącego oko designu i najnowszych, mobilnych technologii zaowocowało przyznaniem nagrody za najlepszy model roku 2004. Super płaski RAZR V3 nie był ostatnim słowem amerykańskiego giganta. Spółka wypuściła na rynek kolejne telefony, które znalazły uznanie w oczach klientów (min. ROKR E1, L6, L7 SLVR, V3i, V3x).

Wbrew wcześniejszym obietnicom Motorola wstrzymała usunięcie ze swych produktów toksycznych chemikaliów, co dało jej przedostatnie (trzynaste) miejsce w rankingu „Zielonej elektroniki” („Greener electronics”) prowadzonym przez Greenpeace International. Firma podjęła więc energiczne działania dzięki którym w kolejnej (drugiej) edycji rankingu, opublikowanym 6 grudnia 2006, awansowała na czwarte miejsce.

Motorola corocznie od 2004 roku notuje 100% w rankingu Corporate Equality Index[3].

15 sierpnia 2011 roku firma Google ogłosiła w oficjalnym komunikacie przejęcie firmy Motorola Mobility.

Na początku 2014 roku chińska firma Lenovo kupiła firmę Motorola Mobility za 3 mld USD. Google pozostawiło sobie znaczne portfolio patentowe, na które licencje udostępnia firmie Lenovo.

Motorola w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Motorola Polska Electronics
ilustracja
Państwo

 Polska

Data założenia

1998

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zatrudnienie

1000 osób

Strona internetowa

W kwietniu 1998 Motorola otworzyła w Polsce, w Krakowie, Centrum Oprogramowania. Jest ono jednym z dwudziestu takich placówek rozsianych po całym świecie, zatrudniających około pięciu tysięcy inżynierów. Do roku 2008 centra te tworzyły Global Software Group, obecnie są częścią biznesów Motoroli. Centrum krakowskie produkuje i integruje oprogramowania stacji bazowych telefonii komórkowej trzeciej generacji w systemach CDMA, UMTS (biznes Home & Networks Mobility) oraz w standardzie TETRA/APCO dla służb bezpieczeństwa publicznego (biznes Enterprise Mobility Solutions). Krakowskie centrum Motoroli uczestniczy też w tworzeniu oprogramowania elementów platformy wspierającej infrastrukturę trzeciej generacji (High Availability Platform), do systemów charakteryzujących się minimalnym czasem awarii. Polscy inżynierowie koordynują w niektórych dziedzinach, działania badawczo-rozwojowe Motoroli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Krakowski ośrodek Motoroli posiada unikalne w skali światowej laboratorium infrastruktury komórkowej w systemach CDMA i UMTS, dzięki czemu może tworzyć i integrować oprogramowanie, ale i świadczyć 24-godzinny serwis dla operatorów komórkowych, takich jak Sprint, KDDI, Verizon i Alltell. Obecnie ośrodek zatrudnia blisko 1000 osób. Po podziale Motoroli krakowskie Centrum Oprogramowania weszło w skład Motoroli Solutions.

Sprzedażą produktów Motoroli na terenie Polski zajmuje się Motorola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Na początku 2007 r. również w Krakowie powstało Motorola Finance Operation Service Center jako część globalnej sieci centrów finansowych dostarczających usług księgowo-rozliczeniowych dla oddziałów firmy. Centrum to jest ośrodkiem insourcingowym, zorientowanym na obsługę rozliczeniową oddziałów firmy w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Produkty Motoroli są obecnie dostępne w sieciach Plus, T-Mobile, Orange, Play oraz w wielu sieciach sklepów RTV/AGD.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Procesory:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]