Przejdź do zawartości

Motorola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Motorola Corporation
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

1303 East Algonquin Road, Schaumburg

Data założenia

25 września 1928

Forma prawna

spółka akcyjna

Zatrudnienie

60 000 (2010)

Giełda

NYSE: MOT

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Motorola Corporation”
Ziemia42°04′12″N 88°02′57″W/42,070000 -88,049167
Strona internetowa

Motorola – amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne założone w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Było spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946, symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliło się na dwa przedsiębiorstwa, Motorola Mobility i Motorola Solutions[1][2].

Obecnie znane z produkcji szerokiego zakresu urządzeń, między innymi telefonów komórkowych, sprzętu nadawczo-odbiorczego, oraz infrastruktury sieciowej dla telefonii komórkowej GSM i CDMA. Wcześniej (oddział Semiconductor Product Sector) znana również jako producent elementów półprzewodnikowych, w tym procesorów do komputerów osobistych Atari, Commodore Amiga, Apple Macintosh. SPS już dzisiaj nie jest częścią Motoroli, oddział ten został przekształcony w oddzielną firmę, Freescale Semiconductor.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Firmę Motorola założono w 1928 roku pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation. Obecną nazwę przyjęto w 1947 roku, jednak słowo Motorola było znakiem firmowym już od 1930 roku (pochodzi od słów „Motor”, czyli silnik, oraz „Victrola” – potoczna nazwa fonografu firmy RCA Victor – w tych latach; początkowo Motorola była bowiem jednym z pierwszych producentów samochodowych odbiorników radiowych).

Przedsiębiorstwo wzbogaciło się znacznie na dostawach sprzętu radiowego dla armii amerykańskiej. Obecnie główny ośrodek Motoroli, zajmujący się wytwarzaniem technologii na potrzeby wojska, znajduje się w Tel Awiwie.

Motorola jest wymieniana wśród przedsiębiorstw przodujących w białym wywiadzie. W rankingu The Futures Group, Motorola zajmuje drugie miejsce.

W 2004 roku ze spółki wydzielono producenta mikroprocesorów Freescale Semiconductor.

Po latach kryzysu na rynku telefonów komórkowych, przedsiębiorstwo powróciło do gry oferując model RAZR V3. Połączenie cieszącego oko designu i najnowszych, mobilnych technologii zaowocowało przyznaniem nagrody za najlepszy model roku 2004. Super płaski RAZR V3 nie był ostatnim słowem amerykańskiego giganta. Spółka wypuściła na rynek kolejne telefony, które znalazły uznanie w oczach klientów (m.in. ROKR E1, L6, L7 SLVR, V3i(inne języki), V3x(inne języki)).

Wbrew wcześniejszym obietnicom Motorola wstrzymała usunięcie ze swych produktów toksycznych chemikaliów, co dało jej przedostatnie (trzynaste) miejsce w rankingu „Zielonej elektroniki” („Greener electronics”) prowadzonym przez Greenpeace International. Firma podjęła więc energiczne działania dzięki którym w kolejnej (drugiej) edycji rankingu, opublikowanym 6 grudnia 2006, awansowała na czwarte miejsce.

Motorola corocznie od 2004 roku notuje 100% w rankingu Corporate Equality Index[3].

15 sierpnia 2011 roku firma Google ogłosiła w oficjalnym komunikacie przejęcie firmy Motorola Mobility.

Na początku 2014 roku chińska firma Lenovo kupiła firmę Motorola Mobility za 3 mld USD. Google pozostawiło sobie znaczne portfolio patentowe, na które licencje udostępnia firmie Lenovo.

Motorola w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Motorola Polska Electronics
ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Adres

Wołoska 5,
02-675 Warszawa[4]

Data założenia

1998

Forma prawna

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Zatrudnienie

1000 osób

Strona internetowa

W kwietniu 1998 Motorola otworzyła w Polsce, w Krakowie, Centrum Oprogramowania. Jest ono jednym z dwudziestu takich placówek rozsianych po całym świecie, zatrudniających około pięciu tysięcy inżynierów. Do roku 2008 centra te tworzyły Global Software Group, obecnie są częścią biznesów Motoroli. Centrum krakowskie produkuje i integruje oprogramowania stacji bazowych telefonii komórkowej trzeciej generacji w systemach CDMA, UMTS (biznes Home & Networks Mobility) oraz w standardzie TETRA/APCO dla służb bezpieczeństwa publicznego (biznes Enterprise Mobility Solutions). Krakowskie centrum Motoroli uczestniczy też w tworzeniu oprogramowania elementów platformy wspierającej infrastrukturę trzeciej generacji (High Availability Platform), do systemów charakteryzujących się minimalnym czasem awarii. Polscy inżynierowie koordynują w niektórych dziedzinach działania badawczo-rozwojowe Motoroli w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Krakowski ośrodek Motoroli posiada unikalne w skali światowej laboratorium infrastruktury komórkowej w systemach CDMA i UMTS, dzięki czemu może tworzyć i integrować oprogramowanie, ale i świadczyć 24-godzinny serwis dla operatorów komórkowych, takich jak Sprint, KDDI, Verizon i Alltell. Obecnie ośrodek zatrudnia blisko 1000 osób. Po podziale Motoroli krakowskie Centrum Oprogramowania weszło w skład Motoroli Solutions.

Sprzedażą produktów Motoroli na terenie Polski zajmuje się Motorola Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Na początku 2007 r. również w Krakowie powstało Motorola Finance Operation Service Center jako część globalnej sieci centrów finansowych dostarczających usług księgowo-rozliczeniowych dla oddziałów firmy. Centrum to jest ośrodkiem insourcingowym, zorientowanym na obsługę rozliczeniową oddziałów firmy w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Produkty Motoroli są obecnie dostępne w sieciach Plus, T-Mobile, Orange, Play oraz w wielu sieciach sklepów RTV/AGD.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Procesory:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]