Synagoga Zasańska w Przemyślu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 11:18, 2 maj 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Synagoga Zasańska w Przemyślu
Obiekt zabytkowy nr rej. A-431 (06.06.1983)
Ilustracja
Synagoga w 2011 r.
Państwo

 Polska

Budulec

murowana

Data budowy

1890-1892

Data likwidacji

II wojna światowa

Tradycja

reformowana

Obecnie

opuszczona

Położenie na mapie Przemyśla
Mapa konturowa Przemyśla, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Zasańska w Przemyślu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Synagoga Zasańska w Przemyślu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Synagoga Zasańska w Przemyślu”
Ziemia49°47′13″N 22°45′54″E/49,787000 22,765000

Synagoga Zasańska w Przemyślusynagoga w Przemyślu znajdująca się na Zasaniu przy Placu Unii Brzeskiej 6.

Przez 47 lat była centrum religijnym i socjalnym zasymilowanej ludności żydowskiej na Zasaniu. Obecnie jest jedną z dwóch zachowanych wolno stojących synagog w Przemyślu.

Historia

Synagoga Zasańska
Przemyśl, Synagoga Zasańska, 2011
Przemyśl, Synagoga Zasańska, 2007
Synagoga Zasańska, 2008

Synagoga została zbudowana w latach 1890-1892 przez członków Towarzystwa Izraelickiej Świątyni Zasańskiej. Projektantem budynku był architekt Wojciech Witoszyński, a budowniczym początkowo Marceli Pilecki, a następnie nieznany z imienia Wilder. Na przełomie lat 1927 i 1928 władze miasta zamknęły synagogę ze względu na częste konflikty pomiędzy Żydami ortodoksyjnymi a zasymilowanymi.

Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi, a do wschodniej części dobudowali halę, przeznaczając całość na elektrownię. Niemcy poprzez to chcieli się uniezależnić od dostaw prądu ze wschodniej części miasta, w której stacjonowały wojska radzieckie.

Po zakończeniu wojny synagoga należała do PKS-u, MPK, Kolumny Transportu Sanitarnego. W latach 1962-1963 przeprowadzono gruntowny remont budynku, podczas którego podzielono stropem na dwie części główną salę modlitewną oraz ostatecznie zniszczono znajdujące się wewnątrz polichromie. W 1994 roku w synagodze próbowano urządzić galerię sztuki oraz salę wystawową, która prezentowała by sztukę żydowską. W 2005 roku miasto sprzedało obiekt prywatnemu przedsiębiorcy Robertowi Błażkowskiemu[1]. Obecnie budynek pozostaje opuszczony w stanie bardzo zaniedbanym.

Architektura

Murowany i orientowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. We wschodniej części znajdowała się główna sala modlitewna, a w zachodniej przedsionek z babińcem na piętrze. W narożniku południowo-zachodnim znajdowała się przybudówka ze schodami na babiniec.

Przypisy

  1. 1

Linki zewnętrzne