Synagoga w Pfaffenhoffen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga w Pfaffenhoffen
Ilustracja
Państwo

 Francja

Budulec

murowana

Data budowy

1791

Tradycja

ortodoksyjna

Obecnie

otwarta dla zwiedzających

Położenie na mapie Dolnego Renu
Mapa konturowa Dolnego Renu, u góry znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Pfaffenhoffen”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Pfaffenhoffen”
Położenie na mapie regionu Grand Est
Mapa konturowa regionu Grand Est, po prawej znajduje się punkt z opisem „Synagoga w Pfaffenhoffen”
48°50′40,5″N 7°36′42,5″E/48,844570 7,611810

Synagoga w Pfaffenhoffen – synagoga wzniesiona w 1791 r. Zdewastowana w czasie II wojny światowej, obecnie odrestaurowana i otwarta dla zwiedzających.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Żydzi byli obecni w Pfaffenhoffen co najmniej od XIV wieku, jednak najwcześniejsze wzmianki o istnieniu gminy żydowskiej znajdują się w dokumentach z 1626 r. Wskazują one na względne spokojne funkcjonowanie gminy, ograniczone jednak przepisami dotyczącymi osiedlania się w mieście nowych obywateli narodowości żydowskiej. Każdy z nich musiał opłacić specjalny podatek, jak również uzyskać od gminy potwierdzenie prowadzenia moralnego trybu życia. Do 1683 r. Żydzi korzystali z budynków udostępnianych im przez wyznawców religii kalwińskiej.

Pierwsza synagoga w Pfaffenhoffen powstała w 1683 r. po sporze Żydów z kalwińskim pastorem i w obliczu ciągłego wzrostu liczebnego gminy, który szedł w parze ze wzrostem znaczenia Żydów w mieście, np. w 1784 r. Zachariasz Meyer został przewodniczącym korporacji kupców z Pfaffenhoffen. W 1791 r. wzniesiona została nowa, większa synagoga, która mieściła równocześnie rytualną łaźnię, szkołę i przytułek. W 1808 r. stale żyło tam 136 Żydów. Liczba ta utrzymywała się na podobnym poziomie do I wojny światowej i następujących po niej masowych wyjazdów do dużych miast. Ostateczny kres gminie żydowskiej w Pfaffenhoffen przyniósł jednak dopiero Holokaust. Synagoga została w tym czasie zdewastowana, jej restaurację władze lokalne przeprowadziły w 1999 r. Jest to tym samym jedna z nielicznych tego typu budowli na terenie Alzacji, które powstały przed rewolucją francuską i przetrwały do dnia dzisiejszego w stanie bliskim pierwotnemu. Obecnie w budynku nie odbywają się nabożeństwa, synagoga jest otwarta dla zwiedzających.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na prawne ograniczenia względem ludności żydowskiej we Francji, synagoga położona jest w szeregu domów, nie wyróżniając się spośród nich swoją architekturą. Sala modlitw położona jest na piętrze budynku i podzielona jest na część dla kobiet (mniejszą) i mężczyzn, oddzielone niskim podestem.

We wnętrzu zachowany Aron ha-kodesz w stylu orientalnym, malowany na błękitno, z płaskorzeźbą dwóch lwów. Kolumny konstrukcji są zdobione motywem kiści winogron, pojawia się również motyw kwiatu lilii – symbolu francuskiej monarchii Burbonów. Poniżej postaci lwów widoczne są napisy w języku hebrajskim. Wnętrze oświetlane jest przez dziewięć okien, niektóre posiadają witraże.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]