Syrba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Syrba (rum. sârba, sîrba) – rumuński taniec i zarazem utwór muzyczny. Nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa sărbătoare – oznaczające uroczystość. Tańczona w szybkim tempie (w rytmie 2/2 lub 2/4). Może przybierać formę półkolistego, kolistego kręgu tanecznego, rzędu lub tańczona w pary[1][2]. Najbardziej popularna w Rumunii i Republice Mołdawii. Występuje również na Węgrzech, Ukrainie oraz wśród wschodnioeuropejskich Żydów, grana przez klezmerów (podobnież zaadaptowana do folkloru żydowskiego jak rumuńska hora).

Syrba w polskim folklorze[edytuj | edytuj kod]

W polskim folklorze taniec i melodia syrba znane są wśród etnicznie polskich Górali Czadeckich, którzy wyemigrowali z doliny Kisucy na Słowacji na początku XIX wieku, na Bukowinę. Syrbę zapożyczyli od Rumunów. Obrzędowość ludowa Górali Czadeckich – osadników na Bukowinie, w tym wesele, nie mogła się obyć bez popularnych bukowińskich tańców, często pochodzenia rumuńskiego lub huculskiego: m.in. harkan, cioban, kundziela, polka i syrba)[3]. Syrba była określana jako pryndki taniec[4]. W 1972 podczas 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Polskie Radio zarejestrowało nagranie syrby. Melodię określano jako taneczną melodię ludową – wykonywała Kapela Ludowa Górali Czadeckich „Watra” przy Powiatowej Poradni Kulturalno-Oświatowej w Brzeźnicy w województwie lubuskim[5]. W 2006 w Wichowie (Gmina Brzeźnica) powstała Kapela „Syrba” nawiązująca do folkloru górali karpackich i Bukowiny[6]. Taniec syrba w swoim repertuarze posiada polski zespół folklorystyczny „Sołonczanka” z Nowego Sołońca na Bukowinie w Rumunii. Na występach zespołu prezentowane są: syrba – taniec góralski oraz syrba rumuńska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Istoria dansului (Historia tańca), moldovenii.md [dostęp 2015-12-20].
  2. Stilurile dansului moldovenesc (Style tańca mołdawskiego), moldovenii.md [dostęp 2015-12-20].
  3. Katarzyna Buganik, Aby było tydzień, toby było ładni…, zgg.gosc.pl, 17 września 2015 [dostęp 2015-12-20].
  4. Zbigniew Greń, Helena Krasowska, Słownik Górali Polskich na Bukowinie, rcin.org.pl, Warszawa 2008, s. 182 [dostęp 2015-12-20].
  5. Archiwum NInA, „Syrba”, archiwum.nina.gov.pl [dostęp 2015-12-20].
  6. Oficjalna strona Gminy Brzeźnica, Kapela „Syrba”, brzeznica.com.pl [dostęp 2015-12-20].