Syrpuć

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Syrpuć
Rodzina
Data urodzenia

ok. 1340

Data śmierci

ok. 1400

Ojciec

Wirszyłło

Matka

N.N.

Żona

N.N.

Dzieci

Syrpuć (ur. ok. 1340, zm. ok. 1400[1][2]) – półlegendarny możnowładca wielkolitewski, uważany za księcia na Kiernowie[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syrpuć był osobą, która nie została wymieniona w żadnych znanych, pisemnych źródłach historycznych, co mogłoby wskazywać, że jego istnienie jest jedynie legendą[3].

Jednakże, ważną informacją dotyczącą Syrpucia jest pewna miejscowość, która wprawdzie już nie istnieje, ale udało się stwierdzić jej lokalizacje na podstawie dokumentów z 1385 roku, dotyczących jednej z rejz krzyżackich. Wyprawa krzyżacka wiodła przez Kiernów, w stronę Wiłkomierza. Tam, nad rzeką Świętą, w odległości dwóch mil od Helwan, a jednej od Wiłkomierza, leżała niegdyś wieś Syrpuciszki (niem. Sirputtendorf). Nazwa tej miejscowości, położonej na terytorium kiernowskim, wzbudziła wśród historyków szczególne zainteresowanie[3]. Po pierwsze ze względu na występowanie w niej imienia jej właściciela – Syrpucia, a po drugie dlatego, że Kiernów i leżące wokół niego terytorium, było prastarym grodem książęcym, stanowiącym aż do 1392 roku siedzibę osobnego księcia kiernowskiego. Stąd też przypuszczenia o książęcym pochodzeniu Syrpucia[3].

Połączenie Syrpucia z Ościkowiczami oznacza również powiązanie go z Sudymontowiczami i Radziwiłłami, którzy mają potwierdzone wspólne pokrewieństwo[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syrpuć urodził się około 1340 roku jako syn Wirszyłły[1]. Z nieznaną z imienia żoną miał dwóch synów, Ościka i Dorgiego[5]. Zmarł około roku 1400[1].

Był wnukiem Lizdejki i prawnukiem Narymunta[4] lub Syrpucia[6].

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Genealogia rodzinna została utworzona na podstawie fragmentu Władysława Semkowicza w Roczniku Polskiego Towarzystwa Heraldycznego we Lwowie[7].

 
 
Radziwiłł
Ościkowicz
 
Radziwiłłowie
 
 
 
 
 
 
 
Stanisław
Ościkowicz
 
Ościkowicze
 
 
 
 
 
 
Michał
Ościkowicz
 
 
 
 
 
Krystyn
Ościk
 
 
Bartłomiej
Ościkowicz
 
 
 
 
 
Lizdejko
 
Wirszyłło
 
Syrpuć
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorgi
 
Sudymunt
Dorgiewicz
 
Sudymuntowicze
 
 
 
 
 
Taliat
 
 
 
 
Wigajło
 
 
 
 
 
 
 
Gintowt
 
Dziewiałtowscy
 
 

Oprócz zawartych w drzewie genealogicznym rodzin wielkolitewskich, Wojciech Kojałowicz wymienia w swych pracach szereg innych rodzin, łącząc je z rodem Krystyna Ościka (tj. Skop, Możejko, Sirewicz, Narbut, Piećko, Sokół, Wojna i in.), jednakże źródła współczesne nie dają żadnego oparcia do genealogicznego powiązania z nim tych rodzin[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Radziwiłłowie – rodem książęcym, Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  2. Syrpuć (1340-1400), www.chronologia.pl [dostęp 2020-06-23].
  3. a b c d Semkowicz 1921 ↓, s. 43.
  4. a b Tradycja o kniaziowskiem pochodzeniu.
  5. Syrpuć Syrpuciowicz h. Trąby, Sejm-Wielki.pl [dostęp 2021-01-02].
  6. Semkowicz 1921 ↓, s. 44.
  7. Semkowicz 1921 ↓, s. 47.
  8. Semkowicz 1921 ↓, s. 46.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]