System wyborczy w Niemczech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niemcy
Coat of arms of Germany.svg
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Niemiec

Portal Portal Niemcy
Bundestag-wybory schemat.png
Karta wyborcza do Bundestagu z 2009 r.

System wyborczy w Niemczech – uregulowany jest w niemieckiej ordynacji wyborczej do Bundestagu (Bundeswahlgesetz). W Bundestagu zasiada 598 posłów (Mitglieder des Deutschen Bundestages – MdB). Art. 38 konstytucji Niemiec (Grundgesetz – GG) opisuje wybory jako powszechne, bezpośrednie, wolne, równe i odbywające się w głosowaniu tajnym. Wybory do Bundestagu odbywają się co cztery lata, o ile kadencja nie zostanie skrócona. Bierne i czynne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim obywatelom.

Istotną rzeczą jest sposób głosowania. Jest to połączenie systemu większościowego i proporcjonalnego. Połowa deputowanych do Bundestagu wybierana jest w jednomandatowych okręgach wyborczych. Druga połowa rozdzielana jest na szczeblu krajowym według systemu proporcjonalnego (klucza partyjnego).

Pierwszy głos wyborca oddaje na jednego z kandydatów, który jest na liście, a drugi na jedną z list wyborczych zgłaszanych w danym landzie. Do 2011 nie uwzględniało się partii, które uzyskały mniej niż 5% poparcia (pięcioprocentowy próg wyborczy). W 2011 wprowadzony 3% próg wyborczy, który został ostatecznie zlikwidowany w wyniku wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niemiecki majstersztyk: Zlikwidowali próg wyborczy i szturmują Parlament Europejski, Niezależna, 26 lutego 2014 [dostęp 2018-04-05] (pol.).