Szatili

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szatili (gruz. შატილი) – wieś w północno-wschodniej Gruzji, przy granicy z Czeczenią. Jest położona na północnym stoku Wielkiego Kaukazu w regionie Chewsuretia, który administracyjnie należy do regionu Mccheta-Mtianetia. Położona jest na wysokości ok. 1400 m n.p.m. Liczy 68 mieszkańców.

Warowna wioska jest położona w głębokim wąwozie Arghuni, w widłach rzeki Argun i górskiego potoku, na wysokiej skale, ok. 140 km od Tbilisi i 4 km od granicy z Czeczenią. Stanowi datowany od XII w. unikalny zespół ok. 60 obronnych wież, połączonych ścianami i pomostami. Wieże mają wysoko położone wejścia, do których wchodzi się po drabinach, które po wciągnięciu do góry stanowią dodatkowe utrudnienie dla najeźdźców. Niektóre z kamiennych wież mają drewniane balkony. Domostwa o płaskich dachach na stromych zboczach wzgórza są położone tarasowo[1].

W latach 1950. sowieckie władze dokonały przesiedleń Chewsurów, w tym mieszkańców Szatili na niziny. Szatili jest nadal zamieszkane przez kilkanaście rodzin, miejscowość jest odcięta od świata w miesiącach zimowych. W latach 1960. malowniczy krajobraz wsi stanowił plan filmów historycznych o życiu kaukaskich górali.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szatili. kaukaz.pl. [dostęp 19 czerwca 2015].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]