Podział administracyjny Gruzji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gruzja-podział administracyjny.png
Gruzja
Godło Gruzji
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Gruzji
Portal Portal Gruzja

Gruzja administracyjnie jest podzielona na 9 regionów oraz na dwie republiki autonomiczne (Abchazja i Adżaria) posiadające własne rządy i miasto wydzielone Tbilisi. Jednostkami drugiego rzędu jest 67 municypiów oraz 5 miast wydzielonych.

Lp. Nazwa Stolica
1 Abchazja Suchumi
2 Adżaria Batumi
3 Dolna Kartlia Rustawi
4 Guria Ozurgeti
5 Imeretia Kutaisi
6 Kachetia Telawi
7 Mccheta-Mtianetia Mccheta
8 Megrelia-Górna Swanetia Zugdidi
9 Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia Ambrolauri
10 Samcche-Dżawachetia Achalciche
11 Tbilisi Tbilisi
12 Wewnętrzna Kartlia Gori

Autonomiczne republiki powstały za czasów ZSRR. Ich reorganizacja oraz nadanie szerszej autonomii zostało uregulowane przez gruzińską konstytucję. Obecnie Abchazja jest formalnie częścią Gruzji, jednak ogłosiła niepodległość uznaną na arenie międzynarodowej przez kilka państw, w tym Rosję.

Adżaria rządzona jest przez premiera lokalnego rządu. Władze adżarskie są w pełni lojalne wobec rządu w Tbilisi po tym jak w 2004 roku władze gruzińskie w sposób pokojowy odsunęły od władzy separatystyczny rząd oraz secesjonistów. Podział regionalny na terenie Gruzji został ustalony w latach 1994-1996. Administracją regionów zarządzają komisarze państwowi powoływani przez prezydenta.

Osobnym problemem administracyjnym jest Osetia Południowa. Do 1990 roku istniał Południowoosetyjski Obwód Autonomiczny, zlikwidowany przez władze gruzińskie po rozpadzie ZSRR i podzielony pomiędzy cztery jednostki administracyjne (regiony). Secesja oraz walki z wojskami gruzińskim doprowadziły do ogłoszenia niepodległości przez ten kraj. Na arenie międzynarodowej Południowa Osetia jest uznawana przez kilka państw, w tym Rosję. Do czasu wojny z 2008 roku, część Osetii Południowej zamieszkana przez Gruzinów i lojalna wobec władz w Tbilisi podlegała administracji gruzińskiej. Rząd Gruzji proponował utworzenie Południowoosetyjskiego Obwodu Automicznego oraz przyznanie szerszej autonomii na zasadzie podobnej tej, jaka istnieje obecnie w Adżarii. Po wojnie z 2008 roku Gruzja straciła kontrolę nad całym obszarem Osetii Południowej. Władze gruzińskie stosują dla tego obszaru nazwę "Region Cchinwali".