Szczelina w Łysych Skałach Trzecia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szczelina w Łysych Skałach Trzecia
Ilustracja
Plan
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Jerzmanowice, Dolina Szklarki

Właściciel

prywatny

Długość

6 m

Wysokość otworów

467 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

87 m

Ekspozycja otworów

ku NE, S

Kod

J.Olk.I-08.69

Położenie na mapie gminy Jerzmanowice-Przeginia
Mapa konturowa gminy Jerzmanowice-Przeginia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Łysych Skałach Trzecia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Łysych Skałach Trzecia”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Łysych Skałach Trzecia”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szczelina w Łysych Skałach Trzecia”
Ziemia50°11′56″N 19°43′39″E/50,198917 19,727500
Strona internetowa

Szczelina w Łysych Skałach Trzeciaszczelina w Łysych Skałach wznoszących się w orograficznie prawych zboczach Doliny Szklarki[1]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Olkuskiej wchodzący w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[2], administracyjnie znajduje się we wsi Jerzmanowice w gminie Zabierzów, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim[3].

Jest to szczelina między dwoma Łysymi Basztami. Od góry zamknięta jest zaklinowanymi skalnymi blokami znajdującymi się na dwóch poziomach. Zamknięcie to nie jest szczelne i miejscami prześwituje światło. Szczelina ma szerokość 0,5 m i wysokość do 3,5 m. Oberwane ze stropy skalne bloki utworzyły na jej dnie progi[1].

Szczelina powstała w wapieniach późnej jury. Namulisko składa się z oberwanych skał, drobniejszego gruzu i gleby. Na ścianach są wżery, otworki, ospa krasowa, a miejscami nacieki w postaci grzybków naciekowych i skonsolidowanego mleka wapiennego. Szczelina jest przewiewna, widna i poddana wpływom środowiska zewnętrznego. W lepiej naświetlonych miejscach przy otworach na ścianach szczeliny rozwijają się glony, mchy i porosty. W szczelinie występują pająki z rodzaju Meta i ślimaki[1].

Szczelina nie była wzmiankowana w literaturze. Po raz pierwszy opisała ją Izabella Luty. Ona też w maju 2015 r. sporządziła jej plan[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Izabella Luty, Szczelina w Łysych Skałach Trzecia [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-11-25].
  2. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2020-03-14].