Szczuroskoczek olbrzymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szczuroskoczek wielki)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczuroskoczek olbrzymi
Dipodomys ingens[1]
Merriam, 1904
Szczuroskoczek olbrzymi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd gryzonie
Podrząd bobrokształtne
Rodzina karłomyszowate
Rodzaj szczuroskoczek
Gatunek szczuroskoczek olbrzymi
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Szczuroskoczek olbrzymi[3] (Dipodomys ingens) - gatunek ssaka z rodziny karłomyszowatych występujący w centralno-zachodniej części stanu Kalifornia.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Jest to największy przedstawiciel swojej rodziny - długość ciała wynosi 15-20 cm. Umaszczenie żółtobrązowe, z białym brzuchem i białymi pasami na zadzie. Ogon ciemniejszy, biało paskowany, mierzy 18-21,5 cm.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Szczuroskoczki olbrzymie żyją w koloniach liczących 5-50 osobników. Prowadzą nocny tryb życia, dzień przesypiają w wykopanych przez siebie norach. Są silnie terytorialne - samce niemali nigdy nie oddalają się od swoich nor, samice raz w roku podróżują w poszukiwaniu partnera. Jak pozostałe szczuroskoczki poruszają się w charakterystyczny sposób - skaczą na silnych tylnych nogach, podobnie do kangurów. Są roślinożercami - żywią się ziarnami i zielonymi częściami roślin.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta rozmnażają się późną zimą i wczesną wiosną. Samica po trwającej 28-32 dni ciąży rodzi jedno do sześciu młodych, które następnie karmi mlekiem przez 15-25 dni. Szczuroskoczki osiągają dojrzałość płciową w wieku 60-84 dni. Zwierzęta dożywają 10 lat.

Zagrożenie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został zakwalifikowany jako zagrożony wyginięciem z powodu skrajnie małego obszaru występowania. Cała populacja żyje na obszarze ok. 17 000 hektarów, co stanowi 2% jego pierwotnego obszaru występowania. Największym zagrożeniem dla nich jest rozrost miast i terenów wiejskich Kalifornii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dipodomys ingens, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Dipodomys ingens. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Dipodomys ingens (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 9 marca 2010].