Szczyt Ziemi 1992

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szczyt Ziemi 1992 (ang. Earth Summit 1992) – skrótowa nazwa Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju (ang. United Nations Conference on Environment and Development, UNCED)

II Konferencja w Rio de Janeiro – odbyła się w dniach 3-14 czerwca 1992, z inicjatywy ONZ w 20 lat po I Konferencji ONZ w Sztokholmie. Na konferencji hasłem przewodnim było „Środowisko i Rozwój”.

Uczestniczyły w niej oficjalnie 172 rządy, około 2400 osób z organizacji pozarządowych (NGO) w tym około 1700 osób na równoległym Forum zorganizowanym przez NGO.

W konferencji wzięły udział cztery nieletnie członkinie niewielkiej grupy uczniowskiej ECO (Environmental Children's Organization) z Kanady: Severn Suzuki[1], Michelle Quigg, Vanessa Suttie i Morgan Geisler[2]. W ramach konferencji przyjęto dokumenty określające fundamentalne zasady w polityce społeczno-gospodarczej nakazujące uwzględniać ochronę środowiska. Uchwalono następujące dokumenty:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BC Author Bank: Cullis-Suzuki, Severn [online], ABCBookWorld [dostęp 2020-03-05] (ang.).
  2. The Girl Who Silenced the World for 5 Minutes! English Subs - YouTube [online], m.youtube.com [dostęp 2020-03-05] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]