Przejdź do zawartości

Szlak Ogórkowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szlak Ogórkowy
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo

 Niemcy

Województwo

Brandenburgia

Długość

260 km

Typ

szlak szlak rowerowy

Szlak Ogórkowy (także Ścieżka ogórkowa, niem. Gurkenradweg lub Gurken-Radweg) – szlak rowerowy w Niemczech, który przebiega prawie w całości przez tereny Spreewaldu (Brandenburgia). Trasa liczy około 260 km[1].

Nazwa szlaku nawiązuje do czołowej specjalności kulinarnej Spreewaldu – ogórków spreewaldzkich. Trakt przebiega wzdłuż kanałów, pól uprawy ogórków i warzyw, obok gospodarstw, które zajmują się wytwarzaniem specjału i przy restauracjach, w których można spróbować ogórków i innych potraw regionalnych, a także niewielkich portów rzecznych, gdzie możliwe jest przesiadanie się na łódź lub kajak, by od strony wody kontynuować wędrówkę po terenach Spreewaldu. Niektóre plantacje przy szlaku oferują degustację ogórków. Historię uprawy poznać można w Muzeum Ogórków w Lübbenau-Lehde (Lubnjow-Lědy).

Trasa prowadzi głównie wydzielonymi drogami rowerowymi o twardej nawierzchni, wałami nadrzecznymi lub szosami lokalnymi o małym natężeniu ruchu. W różnych punktach trasy istnieją liczne wypożyczalnie rowerów. Oznaczona jest charakterystycznym symbolem ogórka jadącego na rowerze (znaki zielone na żółtym tle)[1][2]. Krzyżuje się m.in. ze Szlakiem rowerowym Szprewy.

Największe miejscowości na trasie[edytuj | edytuj kod]

Od wschodu[3]:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andre Friedrich, Gurkenradweg 260 km Radtour durch den Spreewald mit Karte [online], www.spreewald-info.de [dostęp 2021-01-23] (niem.).
  2. Der Gurkenradweg im Spreewald [online], www.spreewald.de [dostęp 2021-01-23].
  3. Gurkenradweg Infos [online], Die Mecklenburger Radtour [dostęp 2021-01-23] (niem.).