Droga rowerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy drogi rowerowej. Zobacz też: Szlak rowerowy.
Pas typowej drogi rowerowej w Utrechcie, miejscowości w Holandii słynącej z dużej liczby rowerzystów
Pas rowerowy wydzielony z jezdni ul. Międzyparkowej w Warszawie
Droga rowerowa wydzielona z jezdni, oznaczona kolorem czerwonym. Ul.Koszykowa w Warszawie
Śluza rowerowa w Gdańsku na skrzyżowaniu ulic Wita Stwosza i Bażyńskiego przy kampusie Uniwersytetu Gdańskiego
Wydzielona z chodnika droga rowerowa wzdłuż ul. Solec w Warszawie
Ciąg pieszo-rowerowy przy ul. Popiełuszki w Białymstoku

Droga rowerowa (także: droga dla rowerów, trasa rowerowa, ciąg pieszo-rowerowy, pot. ścieżka rowerowa) – wydzielony pas terenu (ciąg komunikacyjny) przeznaczony dla ruchu rowerowego. Według prawa o ruchu drogowym droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi oraz oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. W praktyce spotykamy dwa typy dróg rowerowych:

 • Droga rowerowa – część drogi publicznej, obejmuje wydzielony pas ruchu dla rowerów po obu stronach jezdni lub rzadziej kontrapasy oraz wydzielone drogi rowerowe. W miastach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych w przeciwieństwie do Polski wydzielone pasy rowerowe będące częścią jezdni, są dominującym elementem typów dróg rowerowych (pozwalają na bezpieczne rozwijanie prędkości, bez obawy dla bezpieczeństwa pieszych),
 • Droga dla rowerów – część wydzielona z dotychczasowego chodnika, nazywana też (błędnie) ścieżką rowerową.

Istnieją również turystyczne trasy roweroweszlaki rowerowe. Szlaków rowerowych nie należy mylić z drogą rowerową. Turystyczne trasy dla rowerów są to oznakowane szlaki rowerowe, które mogą prowadzić zarówno po drogach rowerowych w mieście, po wydzielonych, osobnych drogach dla rowerów poza miastami, jak i zwykłymi drogami publicznymi lub niepublicznymi. Przykładem sieci turystycznych tras rowerowych jest EuroVelo.

Liderami w Polsce pod względem ilości dróg rowerowych są: Warszawa (410 km dróg dla rowerów), Gdańsk (450 km) oraz Wrocław (205 km). W kilku miastach Polski Rady Miast wprowadziły zasadę obowiązku budowania dróg rowerowych w trakcie poważnych remontów dróg, o ile to tylko możliwe (np. Gdańsk, Warszawa, Łódź, Zamość, Kraków, Gdynia, Radom). W praktyce jednak zasada ta jest często ignorowana[1][2].

Problemem wielu polskich miast jest niska jakość dróg rowerowych. Wiele z nich to drogi źle zaprojektowane – często o nieodpowiedniej nawierzchni (z kostki Bauma) oraz ich ułożenie blisko chodników dla pieszych. Dobra nawierzchnia może być asfaltowa lub wyłożona tartanem.

W wielu krajach ścieżki rowerowe buduje się z wykorzystaniem tras zlikwidowanych linii kolejowych. Ścieżki te charakteryzują się łagodnymi łukami i niewielkimi nachyleniami. Wykorzystują one infrastrukturę pozostałą po zdemontowaniu szyn i podkładów kolejowych – nasypy, wykopy, mosty i wiadukty, czasem nawet tunele. W Polsce przykładami byłych linii kolejowych, które posłużyły do tego celu są: linia Połczyn-Zdrój-Złocieniec[3], linia Orneta-Lidzbark Warmiński[4], linia Swarzewo-Krokowa[5], kilka odcinków zlikwidowanych linii wąskotorowych na południe od Kołobrzegu[6].

Rodzaje miejskich dróg rowerowych[edytuj]

Ze względu na rodzaj[edytuj]

 • Samodzielna, w pasie drogowym
 • Samodzielna, niezależna od układu drogowego (np. w parku, nad rzeką)
 • wydzielona z jezdni
 • wydzielona z chodnika

Ze względu na kierunek[edytuj]

 • jednokierunkowe:
  • prowadzone ulicą jednokierunkową w przeciwnym kierunku w stosunku do kierunku jazdy aut (kontrapas),
  • dwie (o przeciwnych kierunkach jazdy) po przeciwległych stronach jezdni
 • dwukierunkowe.

Aspekty prawne w prawodawstwie polskim[edytuj]

Znak poziomy na pasie jezdni drogi rowerowej

Prawo o ruchu drogowym określa zasady poruszania rowerem po drogach rowerowych oraz relacje między rowerzystami i kierowcami na punktach styku tego typu dróg z jezdniami. Zasady te omawia art. 27 ustawy – Prawo o ruchu drogowym:

Art. 27.

 • 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
 • 1a. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

A z punktu widzenia rowerzysty zasady te zawarte są w art. 33:

 • 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
 • 1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

Droga rowerowa na gruncie polskiego prawa[edytuj]

Usytuowanie drogi dla rowerów względem jezdni powinno zapewnić bezpieczeństwo ruchu. Szerokość drogi dla rowerów powinny wynosić nie mniej, niż:

 • 1,5 m – gdy jest jednokierunkowa
 • 2,0 m – gdy jest dwukierunkowa
 • 2,5 m – gdy z drogi dla rowerów jednokierunkowej mogą korzystać piesi.
 • Szerokość drogi dla rowerów należy ustalać indywidualnie, jeżeli oprócz prowadzenia ruchu rowerowego pełni ona inne funkcje.

Pas ruchu dla rowerów[edytuj]

Według prawa będący pasem ruchu na jezdni przeznaczony wyłącznie do ruchu rowerów. Według prawa o ruchu drogowym – część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi. Pasom rowerowym często towarzyszą śluzy rowerowe.

Szczególnym przypadkiem pasa rowerowego jest kontrapas rowerowy.

Przepisy dotyczące pasa rowerowego[edytuj]

 • Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu: [...]

na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów[7];

 • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić[8].

Oznakowanie pasa rowerowego[edytuj]

 • Znaki pionowe:
Znak pionowy F-19: "Pas ruchu dla określonych pojazdów"

F-19 Pas ruchu dla określonych pojazdów

 • Znaki poziome:
Znak poziomy P-23: "Rower"

P-23 Rower

Trasa rowerowa[edytuj]

Trasa rowerowa – ciąg komunikacyjny przeznaczony dla ruchu rowerowego. Trasa rowerowa obejmować może wydzielone drogi rowerowe, drogi pieszo-rowerowe, ulice o ruchu uspokojonym, pasy rowerowe w jezdniach (w tym kontrapasy), skróty rowerowe.

Wyróżnia się trasy rowerowe:

 • miejskie,
 • turystyczne.

Turystyczne trasy rowerowe przybierają zazwyczaj formę szlaków rowerowych.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. Aleksander Buczyński: Warunki dla ruchu rowerowego w inwestycjach drogowych 1997-2000 (pol.). Zielone Mazowsze, 2001-02-10. [dostęp 2012-07-21].
 2. Błażej Grygiel: Bój o ścieżkę rowerową z Mostu Północnego (pol.). Gazeta.pl Warszawa, 2009-08-25. [dostęp 2012-07-21].
 3. [1]
 4. [2]
 5. [3]
 6. [4]
 7. Art. 17. ust. 1. Prawa o ruchu drogowym
 8. Art. 27. ust. 1a. Prawa o ruchu drogowym

Linki zewnętrzne[edytuj]

Scale of justice gold.png Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.