Târnava Mare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Târnava Mare
Nagy-Küküllő/Große Kokel
Ilustracja
Târnava Mare w mieście Sighișoara
Kontynent Europa
Państwo  Rumunia
Rzeka
Długość 221 km
Powierzchnia zlewni 3606 km²
Średni przepływ 14,5 m³/s
Źródło
Miejsce w górach Munții Gurghiu w pobliżu wsi Vărșag
Wysokość 1455 m n.p.m.
Ujście
Recypient Târnava
Miejsce Blaj
Wysokość 223
Współrzędne 46°09′17″N 23°41′56″E/46,154722 23,698889
Mapa
Mapa rzeki
Położenie na mapie okręgu Alba
Mapa lokalizacyjna okręgu Alba
ujście
ujście
Położenie na mapie Rumunii
Mapa lokalizacyjna Rumunii
ujście
ujście

Târnava Mare (węg. Nagy–Küküllő, niem. Große Kokel) – rzeka w centralnej Rumunii, w Siedmiogrodzie, na Wyżynie Transylwańskiej. Wypływa z pasma górskiego Munții Gurghiu i koło Blaju łączy się z Târnavą Mică. Po połączeniu płynie dalej do Mihalț, gdzie uchodzi do Maruszy. Târnava jest nazwą pochodzącą od słowiańskiego określenia ciernista rzeka[1]. Węgierska nazwa Küküllő pochodzi od starotureckiego słowa kukel, oznaczającego tarninę, które przypuszczalnie poprzez Awarów trafiło do języka węgierskiego[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

W przypadku tej rzeki rumuńska nazwa Târnava Mare, jak i węgierska Nagy-Küküllő wskazuje na okolicę porośniętą tarniną. Târnava Mare wypływa ze zboczy góry Nagysomlyó na wysokości 1455 m n.p.m. Jej długość wynosi 221 km, a powierzchnia zlewni 3606 km² i jest największą rzeką regionu Udvarhelyszék. Po osiągnięciu Odorheiu Secuiesc rzeka traci górski charakter i staje się rzeką wyżynną, zapewniając tutejszej ludności duże możliwości uprawiania wędkarstwa. Târnava Mare w pobliżu miasta Blaj łączy się z płynącą z regionu Sóvidék Târnavą Mică i pod wspólną nazwą Târnava płyną do Maruszy[3].

Ichtiofauna[edytuj | edytuj kod]

Ichtiofauna Târnavy Mare jest bardzo zróżnicowana. W najwyższym, górskim odcinku od wsi Vărșag do Odorheiu Secuiesc, w dużej ilości występuje m.in. lipień pospolity, kleń, świnka pospolita, pstrąg potokowy, pstrąg źródlany, brzana peloponeska, a można też spotkać głowacza białopłetwego i śliza pospolitego. Wcześniej w rzece żyła bogata populacja brzany pospolitej, ale, z na razie nie wyjaśnionych przyczyn, gatunek ten wycofał się do najniższych jej odcinków. Okazało się, że na wyżynnym odcinku trzykrotnie w przeszłości nastąpiło poważne zanieczyszczenie pochodzenia przemysłowego, a zanieczyszczanie wód rzeki przez miejscową ludność jest zjawiskiem powszechnym. Pomimo tego występuje tu znaczna i legendarna wśród wędkarzy populacja suma pospolitego, a można też napotkać rzeczne szczupaki. W dużej ilości występuje ulubiona przez wędkarzy świnka, a na czystych odcinkach kleń. W okolicach stawów hodowlanych można złowić karasie i karpie, które uciekły z hodowli[4].

Miejscowości nad rzeką[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. De la ”Fata mării” la ”Râul cu spini”, denumirile apelor mureşene au poveşti aparte [dostęp 2018-02-20].
  2. Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon (9-14. század).. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994, s. 387.
  3. Nagy-Küküllő [dostęp 2018-02-17].
  4. Horgászvizeink – Nagy.Küküllő [dostęp 2018-02-17].