Târnava Mare

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Târnava Mare
Nagy-Küküllő/Große Kokel
Ilustracja
Târnava Mare w mieście Sighișoara
Kontynent

Europa

Państwo

 Rumunia

Rzeka
Długość 221 km
Powierzchnia zlewni

3606 km²

Średni przepływ

14,5 m³/s

Źródło
Miejsce w górach Munții Gurghiu w pobliżu wsi Vărșag
Wysokość

1455 m n.p.m.

Ujście
Recypient Târnava
Miejsce

Blaj

Wysokość

223

Współrzędne

46°09′17″N 23°41′56″E/46,154722 23,698889

Mapa
Mapa rzeki
Położenie na mapie okręgu Alba
Mapa konturowa okręgu Alba, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”

Târnava Mare (węg. Nagy–Küküllő, niem. Große Kokel) – rzeka w centralnej Rumunii, w Siedmiogrodzie, na Wyżynie Transylwańskiej. Wypływa z pasma górskiego Munții Gurghiu i koło Blaju łączy się z Târnavą Mică. Po połączeniu płynie dalej do Mihalț, gdzie uchodzi do Maruszy. Târnava jest nazwą pochodzącą od słowiańskiego określenia ciernista rzeka[1]. Węgierska nazwa Küküllő pochodzi od starotureckiego słowa kukel, oznaczającego tarninę, które przypuszczalnie poprzez Awarów trafiło do języka węgierskiego[2].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

W przypadku tej rzeki rumuńska nazwa Târnava Mare, jak i węgierska Nagy-Küküllő wskazuje na okolicę porośniętą tarniną. Târnava Mare wypływa ze zboczy góry Nagysomlyó na wysokości 1455 m n.p.m. Jej długość wynosi 221 km, a powierzchnia zlewni 3606 km² i jest największą rzeką regionu Udvarhelyszék. Po osiągnięciu Odorheiu Secuiesc rzeka traci górski charakter i staje się rzeką wyżynną, zapewniając tutejszej ludności duże możliwości uprawiania wędkarstwa. Târnava Mare w pobliżu miasta Blaj łączy się z płynącą z regionu Sóvidék Târnavą Mică i pod wspólną nazwą Târnava płyną do Maruszy[3].

Ichtiofauna[edytuj | edytuj kod]

Ichtiofauna Târnavy Mare jest bardzo zróżnicowana. W najwyższym, górskim odcinku od wsi Vărșag do Odorheiu Secuiesc, w dużej ilości występuje m.in. lipień pospolity, kleń, świnka pospolita, pstrąg potokowy, pstrąg źródlany, brzana peloponeska, a można też spotkać głowacza białopłetwego i śliza pospolitego. Wcześniej w rzece żyła bogata populacja brzany pospolitej, ale, z na razie nie wyjaśnionych przyczyn, gatunek ten wycofał się do najniższych jej odcinków. Okazało się, że na wyżynnym odcinku trzykrotnie w przeszłości nastąpiło poważne zanieczyszczenie pochodzenia przemysłowego, a zanieczyszczanie wód rzeki przez miejscową ludność jest zjawiskiem powszechnym. Pomimo tego występuje tu znaczna i legendarna wśród wędkarzy populacja suma pospolitego, a można też napotkać rzeczne szczupaki. W dużej ilości występuje ulubiona przez wędkarzy świnka, a na czystych odcinkach kleń. W okolicach stawów hodowlanych można złowić karasie i karpie, które uciekły z hodowli[4].

Miejscowości nad rzeką[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. De la ”Fata mării” la ”Râul cu spini”, denumirile apelor mureşene au poveşti aparte [dostęp 2018-02-20] [zarchiwizowane z adresu 2013-07-05].
  2. Kristó Gyula: Korai magyar történeti lexikon (9-14. század).. Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994, s. 387.
  3. Nagy-Küküllő [dostęp 2018-02-17].
  4. Horgászvizeink – Nagy.Küküllő [dostęp 2018-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2010-07-27].