Przejdź do zawartości

Tęczanka czerwona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tęczanka czerwona
Glossolepis incisus[1]
Weber, 1907
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Infragromada

doskonałokostne

Rząd

aterynokształtne

Rodzina

tęczankowate

Rodzaj

Glossolepis

Gatunek

tęczanka czerwona

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Tęczanka czerwona (Glossolepis incisus) – endemiczny gatunek ryby z rodziny tęczankowatych (Melanotaeniidae). Jest gatunkiem hodowanym w akwarium domowym.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wzmianki o tym gatunku pojawiły się na początku XX wieku, w roku 1908. Po następnych kilkudziesięciu latach, kiedy to ekspedycja pod kierunkiem Geralda R. Allena prowadziła badania wód w Nowej Gwinei, gatunek został ponownie odnaleziony.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Tęczanka czerwona żyje w wodach Indonezji, w jeziorze Sentani(inne języki) (prowincja Papua) oraz we wpływających do jeziora rzekach i strumieniach.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ryba stadna, wybarwia się po uzyskaniu 5–6 cm długości. Ubarwienie ciała jest bardziej jednolite z obszarami połyskujących metalicznie łusek znajdującymi się po bokach ciała. Kolor ciała samca czerwony z jego wszystkimi odcieniami, w zależności od stanu emocjonalnego jak i światła odbijanego od ciała, od różowoczerwonego po ciemnoczerwony. Wśród samców zachodzi dominacja jednego samca nad pozostałymi w stadzie, objawiająca się bardziej wyrazistymi kolorami. Ciało wydłużone, bocznie lekko wypłaszczone Oczy jasnoczerwone, płetwy przeźroczyste lekko żółtawe. W naturze dorastają do 15 cm długości w akwariach nieco mniej, 10 – samica, 12 – samiec.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Samiec większy w czerwonych kolorach, wraz z upływem wieku coraz silniej się wygrzbieca. Samica o ciele srebrzysto- żółtawo-oliwkowym, łuski żółtozłocistej barwy.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik duży (min. 100 l)
Temperatura wody 22–25 °C
Twardość wody średnio twarda (do 19)
Skala pH 7.0 -8.5
pokarm wszystkożerna
Uwagi akwarium przykryte, częściowa wymiana wody

Tęczanka czerwona jest rybą towarzyską. W akwarium może wyskakiwać ponad powierzchnię wody, wymaga dużej przestrzeni do pływania oraz roślinność rosnącą po bokach akwarium.

Tarło[edytuj | edytuj kod]

Rozmnażanie odbywa się przez kilka dni w małym stadzie z przewagą samic w proporcji 1:2 (samiec/samica) wśród roślin. Na ich liściach m.in. Nitella flexilis czy mchu jawajskiego składana jest ikra. Aby zapobiec zjadaniu ikry należy wcześniej tarlaki dobrze karmić lub po złożeniu jaj rośliny wymienić przenosząc ikrę do osobnego zbiornika. Po upływie kolejnego tygodnia następuje wylęg larw narybku,. Młode ryby należy karmić drobnym pyłem w postaci planktonu. Młode rosną powoli.

Znaczenie gospodarcze[edytuj | edytuj kod]

Lokalnie jest gatunkiem poławianym do celów kulinarnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Glossolepis incisus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Glossolepis incisus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]