T.N.T.

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
T.N.T.
Wykonawca albumu studyjnego
AC/DC
Wydany

grudzień 1975

Nagrywany

lipiec 1975 w Albert Studios w Sydney, Australia

Gatunek

hard rock
heavy metal
AOR
australijski rock
rock stadionowy

Długość

41:59 (LP)

Wydawnictwo

Albert Productions

Producent

Harry Vanda, George Young[1]

Oceny
Album po albumie
High Voltage
(1975)
T.N.T.
(1975)
High Voltage
(1976)
Single z albumu T.N.T.
  1. High Voltage
    Wydany: Lipiec 1975
  2. It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ’n’ Roll)
    Wydany: Grudzień 1975
  3. T.N.T.
    Wydany: 1 marca 1976

T.N.T. – drugi album studyjny australijskiego zespołu AC/DC. Został wydany tylko w Australii, w grudniu 1975 roku. Siedem z dziewięciu utworów jest autorstwa Angusa Younga, Malcolma Younga, i Bona Scotta. Utwór „Can I Sit Next to You Girl” jest autorstwa braci Youngów, a piosenka „School Days” jest coverem utworu Chucka Berry’ego.

Album oryginalnie został wydany przez wytwórnię Albert Productions, i nigdy nie był wydawany przez inną wytwórnię. Niemniej jednak większość piosenek z tego albumu została zamieszczona na ogólnoświatowym wydaniu albumu High Voltage, wydanym przez wytwórnię Atco w maju 1976 r.

Opis albumu[edytuj | edytuj kod]

T.N.T. wyróżnia zmiana kierunku w porównaniu z debiutanckim albumem, High Voltage, wydanym w lutym 1975 r. High Voltage prezentuje głównie muzykę z wpływami glam rocka, a T.N.T. już w pełni ujawnia formułę dzięki której zespół stał się sławny w przyszłości: rock & roll oparty na R&B z wysokim poziomem zniekształceń w prowadzącej i rytmicznej gitarze. Album zawiera niektóre z najbardziej znanych utworów zespołu, jak „It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ’n’ Roll)”, „The Jack”, czy tytułowy „T.N.T.”

T.N.T. również doprowadził do kolejnych występów AC/DC w australijskim programie muzycznym, Countdown, w którym zespół zaczął występować od wydania debiutanckiego albumu High Voltage. Te występy zawierają wykonanie utworu „T.N.T.”, jak i również słynny dziś teledysk do utworu „It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ’n’ Roll)”.

Teledysk został nakręcony 23 lutego 1976 r. Prezentuje on członków zespołu, razem z członkami zespołu Rats of Tobruk Pipe Band na tyłach ciężarówki jadącej ulicą Swanston w Melbourne, Australia. 1 października 2004 r., alei Korporacyjnej w Melbourne zmieniono nazwę na aleję ACDC jako hołd dla AC/DC. Na wybór tej ulicy wpływ miał między innymi ten teledysk, ponieważ ulica Swanston jest położona w pobliżu tej alei.

Ogólnoświatowe wydanie[edytuj | edytuj kod]

T.N.T. jest jedynym australijskim albumem studyjnym AC/DC, który nie ma ogólnoświatowego odpowiednika. Niemniej jednak, siedem z dziewięciu utworów z tego albumu wypełnia ogólnoświatowe wydanie albumu High Voltage, wydanego w maju 1976 r. Pozostałe dwa utwory zostały zamieszczone na innych wydaniach, „Rocker” znaleźć można na ogólnoświatowym wydaniu albumu Dirty Deeds Done Dirt Cheap, wydanego w listopadzie 1976 r., a utwór „School Days” został zamieszczony na kompilacji Bonfire, wydanej w listopadzie 1997 r.

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

1. It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ’n’ Roll) 5:15
2. „Rock ‘n’ Roll Singer” 5:04
3. „The Jack” 5:51
4. „Live Wire” 5:50
5. T.N.T. 3:34
6. „Rocker” 2:49
7. „Can I Sit Next to You Girl” (Young, Young) 4:11
8. High Voltage 4:02
9. „School Days” (Chuck Berry) 5:23
41:59

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]