Przejdź do zawartości

Atco Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ATCO Records
Holding

Warner Music Group

Rok powstania

1955

Założyciel

Herb Abramson

Dystrybucja

Stany Zjednoczone: Atlantic Records Group

Gatunki

jazz, pop, Rhythm and blues, rock, progressive rock, soul i inne

Siedziba

Nowy Jork

Kraj pochodzenia

Stany Zjednoczone

Strona internetowa

ATCO Records (skrót od Atlantic Corporation) – amerykańska wytwórnia płytowa, założona w 1955 roku jako wytwórnia zależna od Atlantic Records (będącej od 1971 własnością Warner Music Group. W 1991 roku połączona z EastWest Records, w 2020 przywrócona przez Atlantic Records.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia płytowa ATCO (skrót od Atlantic Corporation), powstała w 1955 roku jako oddział Atlantic Records. Wśród jego najważniejszych artystów, których płyty wydała byli: Bobby Darin, Sonny & Cher, Buffalo Springfield, Pete Townshend, Donny Hathaway, Roxy Music, Otis Redding, Genesis, Pantera a nawet The Beatles (jedyny singiel „Ain't She Sweet” z 1964 roku[1]. Wytwórnia połączyła się w 1991 roku z EastWest Records, a z nazwy ATCO ostatecznie zrezygnowano. Nazwa ATCO pojawiła się ponownie w 2006 roku, tym razem w ramach Rhino Entertainment wraz z wydaniami plyt takich wykonawców jak: Scarlett Johansson, Keith Sweat, Queensrÿche i New York Dolls. W 2020 roku wytwórnia Atlantic Records postanowiła wznowić działalność ATCO pod kierownictwem swojego prezesa, Pete’a Ganbarga[2].

Etykieta ATCO na płycie gramofonowej[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza etykieta Atco była w kolorze żółtym z czarnym nadrukiem. Skrót „ATCO” był wypisany białymi literami nad środkowym otworem. Litera „A” była umieszczona na tle czarnej liry muzycznej. Etykieta ta była używana w oryginalnych wydaniach w seriach od 33-101 do co najmniej 33-138[3].

Druga etykieta Atco była złota na górze i szara na dole z czarnym nadrukiem i była używana w albumach monofonicznych. „ATCO” zostało wydrukowane w kolorze szarym na białym pasku, umieszczonym nieco powyżej linii środkowej („AT” po jednej stronie i „CO” po drugiej stronie środkowego otworu). Etykiety albumów stereo były fioletowe na górze i brązowo-pomarańczowe na dole, z czarnym nadrukiem. Skrót „ATCO” był wydrukowany w kolorze brązowo-pomarańczowym na białym pasku, umieszczonym nieco powyżej linii środkowej. Informacja „Stereo” była wydrukowana pod „AT”. Później wprowadzono zmiany w szacie graficznej etykiet[3].

Artyści[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia ATCO wydała nagrania ponad 100 artystów, w tym:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Atco Records.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Discogs: The Beatles – Ain't She Sweet. www.discogs.com. [dostęp 2020-04-23]. (ang.).
  2. Melinda Newman w: Billboard: Atlantic Relaunches Iconic ATCO Records Under Pete Ganbarg: Exclusive. www.billboard.com. [dostęp 2020-04-23]. (ang.).
  3. a b David Edwards, Patrice Eyries, Mike Callahan: Atco Album Discography, Part 1 33-101 to 33-265 (1957-1968). www.bsnpubs.com. [dostęp 2020-04-23]. (ang.).
  4. Ranker: Atco Records Complete Artist Roster. www.ranker.com. [dostęp 2020-04-23]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]