Harry Vanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harry Vanda
Imię i nazwisko Johannes Hendricus Jacob Vandenberg
Data i miejsce urodzenia 22 marca 1946
Haga
Pochodzenie Sydney (Australia)
Instrumenty gitara, śpiew
Gatunki new wave
Zawód muzyk, producent
Aktywność od 1964
Wydawnictwo Albert Productions
Atlantic, Columbia
Elektra, EMI, Epic
Powiązania George Young
Stevie Wright
Gordon "Snowy" Henry Fleet
Dick Diamonde
John Paul Young
AC/DC
Zespoły
The Easybeats
Flash and the Pan

Harry Vanda, właśc. Johannes Hendricus Jacob Vandenberg (ur. 22 marca 1946 w Hadze) – holenderski i australijski wokalista muzyki popularnej, gitarzysta, autor tekstów i producent muzyczny.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzina emigrowała do Australii we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku i osiedliła się w Sydney. Vanda zdobył sławę w latach 1964-1965 jako gitarzysta prowadzący najbardziej popularnej i odnoszącej sukcesy australijskiej grupy lat sześćdziesiątych The Easybeats. W roku 1966 zaczął odnosić sukcesy w utworzonej razem z gitarzystą George'em Youngiem spółce autorów; razem napisali wszystkie piosenki dla Easybeats końca lat sześćdziesiątych, włączając ich międzynarodowy hit "Friday On My Mind".

Po powrocie do Australii w latach siedemdziesiątych Vanda i Young zostali producentami australijskiej niezależnej spółki płytowej Albert Productions. Od roku 1974 cieszyli się wielkim powodzeniem w Australii i nie tylko, pisząc i produkując hity dla kilku popularnych australijskich grup i piosenkarzy solowych takich jak John Paul Young, Cheetah, Stevie Wright, Ted Mulry, Rose Tattoo, The Angels, William Shakespeare, Mark Williams, a szczególnie dla AC/DC (którego głównymi członkami byli bracia George'a Younga – Malcolm i Angus).

Vanda i Young odnieśli też olbrzymi międzynarodowy sukces z ich własnym projektem studyjnym Flash and the Pan, lansując wiele hitów na całym świecie.

Niedawno Vanda rozstał się z długoletnim partnerem Youngiem i razem ze swoim synem Danielem rozpoczął działalność w Flashpoint Music. Ich ostatnią produkcją jest album nowej grupy z Melbourne British India oraz nowy album Johna Paula Younga, wydany w listopadzie 2006.

Wybrane piosenki napisane przez spółkę Vanda/Young[edytuj | edytuj kod]