TRIZ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

TRIZ jest skrótem od rosyjskiego “Теория решения изобретательских задач” co można tłumaczyć jako "Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zagadnień". Jest to jedno z popularniejszych narzędzi prakseologii, a dokładniej działu nazwanego inwentyką. Jest to jednocześnie dzieło życia rosyjskiego uczonego Henryka Saulowicza Altszullera, które zaczęło się rozwijać od roku 1946 do dziś.

Dziś TRIZ to metodologia, zestaw narzędzi, baza wiedzy i podstawowy model technologiczny do tworzenia nowych innowacyjnych pomysłów i rozwiązywania problemów. TRIZ dostarcza narzędzi i metod do prawidłowego formułowania problemów, analizy systemowej, analizy błędów oraz możliwych kierunków ewolucji systemu (podejście "jest" i "może być"). TRIZ, w przeciwieństwie do technik takich jak "burza mózgów" (które są oparte na losowym generowaniu pomysłu), stara się stworzyć algorytm kolejnych przybliżeń do stworzenia optymalnego rozwiązania problemu poprzez udoskonalanie istniejących rozwiązań.

Wśród firm stosujących TRIZ wymieniane są Samsung, który nawiązał bliskie relacje z Rosyjską Akademią Nauk[1], Boeing, HP, IBM, Motorola, Raytheon, Xerox[2]

Przypisy

  1. Haydn Shaughnessy: What Makes Samsung Such An Innovative Company? (ang.). Forbes. [dostęp 2015-01-04].
  2. Reena Jana: The World According to TRIZ (ang.). Bloomber Businessweek. [dostęp 2015-01-04].