Hewlett-Packard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hewlett-Packard
Hewlett-Packard
Data założenia styczeń 1939
Data likwidacji 1 lutego 2016
Siedziba Palo Alto
Prezes Meg Whitman[1]
Branża sprzęt komputerowy, oprogramowanie
Produkty drukarki, skanery, laptopy, komputery osobiste, monitory, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, serwery,
Zatrudnienie 324 600 (2010)[2]
Przychody 126 mld $ (2010)[2]
Zysk operacyjny 11,48 mld $ (2010)[2]
Zysk netto 8,76 mld $ (2010)[2]
Kapitał zakładowy 124,6 mld $ (2010)[2]
Symbol akcji NYSE: HPQ
Ziemia 37°24′50,0″N 122°08′49,2″W/37,413900 -122,147000
Strona internetowa
Laptop HP Pavilion
Carly Fiorina – szef HP w latach 1999-2005

Hewlett-Packard Company (HP) – istniejącą w latach 1939-2016 amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata[3][4]. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób. 6 października 2014 firma ogłosiła chęć oddzielenie biznesu zajmującego się komputerami osobistymi (PC). Podział został oficjalnie przeprowadzony 1 listopada 2015 na HP Inc. i Hewlett-Packard Enterprises. Firma została zlikwidowana 1 lutego 2016 r.

Historia firmy[edytuj]

Firma została założona w styczniu 1939 roku przez absolwentów uniwersytetu Stanford Williama Hewletta i Dave'a Packarda w garażu (to stało się źródłem legendy „firm, które zaczynały w garażu”) w Palo Alto w Kalifornii w USA (Krzemowa Dolina), gdzie mieści się obecnie główna siedziba spółki. Ich pierwszym produktem był precyzyjny oscylator dźwiękowy, model 200A. Innowacją było użycie jako rezystora żarówki. Pozwoliło to im sprzedawać Model 200A za jedyne 54,40 $, podczas gdy konkurencja mniej stabilne wersje sprzedawała za 200 USD. Jednym z pierwszych klientów był Walt Disney, który kupił osiem sztuk Modelu 200B do testów systemu Fantasound (dźwięku stereofonicznego) przy tworzeniu filmu Fantasia.

Założyciele firmy oparli jej rozwój na filozofii harmonijnego wzrostu, bezpośrednio powiązanego z najcenniejszym pierwiastkiem, jakim w każdej firmie są ludzie. "The HP Way", bo tak nazwali zbiór wartości jakimi posługiwali się przy zarządzaniu firmą, pokazywał inną drogę budowania wartości firmy. Wraz z pojawieniem się w HP Carly Fioriny – nowego prezesa firmy, stopniowo odchodzono od wartości Hewletta i Packarda, by po połączeniu (de facto było to przejęcie) z Compaq Computer w 2002 roku oficjalnie zdyskredytować i usunąć "The HP Way" jako filozofię działania HP. Działania Carly Fioriny nie zyskały uznania udziałowców firmy, którzy zmusili ją do rezygnacji w 2005.

Przez wiele lat HP było głównie producentem przyrządów elektronicznych dla producentów elektroniki i ośrodków badawczo-rozwojowych. Produkowano przede wszystkim sprzęt pomiarowy najwyższej klasy: oscyloskopy, woltomierze, analizatory widma, tzw. Network Analysers, różnego rodzaju generatory. Firma miała wiele osiągnięć w tej dziedzinie, wprowadziła wiele nowatorskich rozwiązań i opatentowanych wynalazków. Opracowywano sprzęt pomiarowy dla potrzeb techniki wielkich częstotliwości, w tym mikrofal, sprzęt pomiarowy do półprzewodników i układów scalonych. Istniały osobne działy produkcji: podzespołów mikrofalowych, półprzewodników, w tym układów scalonych i w.cz., mikroprocesorów, optoelektroniki. Powstały wydziały produkujące: elektroniczny sprzęt medyczny: kardiomonitory, elektrokardiografy itp., sprzęt pomiarowy i analityczny na potrzeby nauki, między innymi spektrometry gazowe, cieczowe, masowe. Jej klientami były największe laboratoria i ośrodki badawcze, w tym NASA, DARPA, MIT, CERN.

W wyniku działań podjętych przeciw firmie przez władze pod zarzutem praktyk monopolistycznych w 1999 roku doszło do podziału Hewlett Packard i utworzenia Agilent Technologies, który przejął produkcję inną niż komputerowa.

Pierwsze komputery[edytuj]

Magazyn Wired uznał HP za twórcę pierwszego komputera osobistego, w 1968, Hewlett-Packard 9100A. HP nazwał go wprawdzie kalkulatorem biurkowym, ale jak przyznał Bill Hewlett „Jeżeli nazwalibyśmy go komputerem, nie spodobałoby się to naszym klientom – guru komputerowym, bo nie wyglądał jak IBM”. Osiągnięciem w tamtych czasach było, ze układ logiczny (scalony) nie wymagał zastosowania żadnych mikrochipów. Możliwości obliczeniowe i programowalność ówczesnych komputerów były porównywalne do współczesnych zaawansowanych kalkulatorów naukowych. Zestaw wraz z monitorem, drukarką i pamięcią magnetyczną kosztował około 5000 $.

Firma zdobyła światowe uznanie dzięki wielu swoim produktom. Stworzyli oni m.in.:

Kalkulator HP-35 z 1972 roku
HP 29C
 • pierwszy naukowy kalkulator kieszonkowy, HP-35 (1972)
 • pierwszy kieszonkowy kalkulator programowalny, HP-65 (1974)
 • pierwszy kalkulator alfanumeryczny, programowalny, HP-41C (1979)
 • HP wspólnie z koncernem SONY opracował i wprowadził na rynek 3,5" dyskietkę 1,44 MB i napęd do niej

Podobnie jak kalkulatory, uznanie zyskały też oscyloskopy, analizatory logiczne i inne instrumenty pomiarowe, ze względu na swoja trwałość i dokładność. Filozofią firmy w tym okresie było „tworzyć sprzęt dla gościa, który siedzi na krześle obok”

Uważa się też, że to właśnie HP dała początek Dolinie Krzemowej.

Hewlett-Packard znana jest przede wszystkim z produkcji sprzętu komputerowego i elektronicznego, ale dostarcza też infrastrukturę informatyczną, rozwiązania w zakresie druku i przetwarzania obrazu.

Wśród znanych technologii opracowanych przez spółkę znajduje się odmiana Uniksa HP-UX oraz procesory PA-RISC, a także liczne usprawnienia w dziedzinie druku.

Technologia i produkty HP[edytuj]

Hewlett-Packard to przede wszystkim producent drukarek, skanerów, aparatów cyfrowych, palmtopów, serwerów, stacji roboczych komputerów, oraz komputerów dla domu i małych przedsiębiorstw. Wiele komputerów osobistych i przenośnych w ofercie HP pochodzi z linii produkcyjnych firmy Compaq, która połączyła się z Hewlett-Packard w 2002 roku.

Imaging and Printing Group (IPG)


Dział HP IPG obecnie kierowany przez Vyomesha Joshi. Grupa jest wiodącym dostawcą systemów drukowania na całym świecie.

Personal Systems Group (PSG)


HP w Polsce[edytuj]

­­HP działa w Polsce od 1991. Firma posiada w Polsce 3 lokalizacje: w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Na początku lat 90. jej najważniejszymi produktami w Polsce były m.in. instrumenty medyczne. Potem do oferty dołączyły  m.in. komputery Compaq, oprogramowanie biznesowe, usługi outsourcingowe, macierze, przełączniki. Wśród najważniejszych inwestycji jest Globalne Centrum Biznesowe HP we Wrocławiu, w którym obecnie zatrudnionych jest ponad 2 tys. specjalistów, obsługujących klientów z całego regionu EMEA. Według IDC, HP Polska jest czwartym największym pracodawcą w branży IT W Polsce.

Najważniejsze wydarzenia HP w Polsce[edytuj]

 • 1991 – uruchomienie oddziału Hewlett-Packard w Polsce
 • 1995 – HP Polska zostaje największą firmą IT w Polsce
 • 2004 – w lipcu 2004 roku ówczesna prezes HP, Carly Fiorina odwiedza Polskę i spotyka się m.in. z ówczesnym prezydentem RP, Aleksandrem Kwaśniewskim.
 • 2005 – Otwarcie Globalnego Centrum Biznesowego HP we Wrocławiu, świadczącego usługi z zakresu finansów, HR, łańcucha dostaw i marketingu w 27 językach dla firm zlokalizowanych w 55 krajach.
 • 2012 – Otwarcie biura HP BPO w Łodzi 

Najważniejsze projekty HP w Polsce [edytuj]

 • Wymiana ponad 12 mln starych praw jazdy
 • Budowa i utrzymanie systemu wspierającego dopłaty dla rolników
 • System Informacyjny Schengen, umożliwiający obywatelom UE podróżowanie po Europie bez paszportów

Kontrowersje[edytuj]

W styczniu 2012 CBA zatrzymało byłego dyrektora polskiego przedstawicielstwa HP w związku z korupcją w przetargach MSWiA[5].

Przypisy

 1. Meg Whitman Is Named Hewlett-Packard Chief – NYTimes.com
 2. a b c d e 2010 Form 10-K, Hewlett-Packard Company. United States Securities and Exchange Commission.
 3. The New 'Big Blue'. The Korea Times, 29 stycznia, 2010. [dostęp 14 marca, 2010].
 4. Samsung beats HP to pole position. Financial Times. [dostęp 2010-01-28].
 5. Gazeta Wyborcza 11 stycznia 2012 r.

Linki zewnętrzne[edytuj]