Matrioszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zabawki. Zobacz też: inne znaczenia tego hasła.
Klasyczne matrioszki stylizowane na wiejskie dziewczyny
Przykład matrioszki politycznej: Chronologicznie uszeregowane wybrane głowy Rosji carskiej, ZSRR i Federacji Rosyjskiej.

Matrioszka (ros. матрёшка, zdrobnienie od imienia Matriona) – rosyjska zabawka, złożona z drewnianych, wydrążonych w środku lalek, włożonych jedna w drugą. Lalki są cylindryczne, u góry zaokrąglone, na ogół ręcznie malowane. Postacie na nich przedstawione to najczęściej dziewczęta ubrane w ludowy strój, ale niektóre przedstawiają znanych polityków, pisarzy czy postacie historyczne lub też zabytki Rosji. Matrioszki kształtem przypominają kręgle, choć są szersze i niższe.

Matrioszka nie jest tradycyjnym wyrobem rzemieślniczym, pierwsza powstała w 1890 roku w Japonii (z wizerunkiem mędrca Fukurumy)[1]. W roku 1900, na Wystawie światowej w Paryżu lalki zdobyły ogromną popularność, po czym zaczęto je produkować w Rosji masowo.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

  • Białoruski zespół Lapis Trubieckoj wykorzystał nazwę matrioszki dla swojego albumu „Мatrioszka”. Taką nazwę ma również jedna z piosenek albumu. Oprócz tego, stylizowany obraz matrioszki jest obecny na oficjalnej okładce albumu.
  • Z 2013 roku stylizowane obrazy agresywnej zębatej matrioszki wykorzystują na Ukrainie w pocztówkach, nalepkach, plakatach kampanii „Nie kupuj rosyjskiego!” Po rozpoczęciu „Krymskiego kryzysu” i wojskowej interwencji Rosji do Ukrainy w 2014 roku do obrazu matrioszki dodały broń i kamuflaż. Również podobny stylizowany obraz matrioszki wykorzystują jak logotyp kampanii „Bojkot rosyjskiego kina”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]