Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht
Gatunek dokumentalny, propagandowy
Rok produkcji 1935
Data premiery 30 grudnia 1935
Kraj produkcji  III Rzesza
Język niemiecki
Czas trwania 28 min
Reżyseria Leni Riefenstahl
Scenariusz Leni Riefenstahl
Główne role Adolf Hitler
Rudolf Heß
Hermann Göring
Muzyka Peter Kreuder
Zdjęcia Walter Frentz
Hans Ertl
Albert Kling
Guzzi Lantschner
Kurt Neubert
Willy Zielke
Montaż Leni Riefenstahl
Produkcja Leni Riefenstahl
Dystrybucja Universum Film AG
Poprzednik Triumf woli

Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht (Dzień wolności – nasze wojsko) – niemiecki film propagandowy nakręcony przez Leni Riefenstahl. Powstał w 1935 r. w czasie siódmego zjazdu partii nazistowskiej w Norymberdze ale skupia się przede wszystkim na niemieckiej armii.

Uważano, że zaginął pod koniec II wojny światowej, ale niekompletną kopię filmu odnaleziono w latach 70 – tych.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

Zachowany materiał filmowy pokazuje zainscenizowaną z rozmachem bitwę, którą armia niemiecka przygotowała z okazji siódmego zjazdu NSDAP. Film zaczyna się wczesnym rankiem w miasteczku namiotowym, gdzie żołnierze przygotowują się do uroczystości. Następnie śpiewając pieśni maszerują na miejsce zainscenizowanej bitwy, w której udział bierze piechota, kawaleria, samoloty i artyleria przeciwlotnicza. Po raz pierwszy publicznie pojawia się też nowy czołg. Całe to widowisko ogląda Hitler, wysocy rangą dygnitarze nazistowscy i tysiące widzów.

Filmu kończy się przelotem samolotów ustawionych w kształt swastyki i powiewającą nazistowską flagą.

Powstanie filmu[edytuj | edytuj kod]

Riefenstahl kręcąc Triumf woli skupiła się na Hitlerze, spychając jednocześnie na dalszy plan pozostałe rzeczy. Kiedy kilku niezadowolonych generałów Wehrmachtu zaprotestowało przeciwko niewielkiej roli armii w filmie, Hitler zaproponował swój własny „artystyczny” kompromis. Zasugerował, by na początku filmu dodać ujęcia wszystkich pominiętych generałów (co miało złagodzić ich ego). Riefenstahl jednak odrzuciła jego sugestię i postanowiła, że sama będzie czuwać nad stroną artystyczną filmu. Ponieważ w Triumfie woli obecność armii jest rzeczywiście niewielka (choć odgrywała ważną rolę w państwie i była dumą Niemiec), Riefenstahl zgodziła się podczas kolejnego zjazdu zrobić film wyłącznie o Wehrmachtcie.[1]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]