Triumf woli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Triumf woli
Triumph des Willens
Triumf woli
Gatunek dokumentalny
Data premiery 28 marca 1935
Kraj produkcji  III Rzesza
Język niemiecki
Czas trwania 114 min
Reżyseria Leni Riefenstahl
Scenariusz Walter Ruttmann,
Leni Riefenstahl
Główne role Adolf Hitler,
Hermann Göring
Muzyka Herbert Windt,
Richard Wagner
Zdjęcia Sepp Allgeier,
Karl Attenberger
Montaż Leni Riefenstahl
Produkcja Leni Riefenstahl
Dystrybucja Universum Film AG
Poprzednik Zwycięstwo wiary (1933)
Kontynuacja Tag der Freiheit: Unsere Wehrmacht (1935)

Triumf woli (niem. Triumph des Willens) – niemiecki film propagandowy nakręcony przez Leni Riefenstahl w 1934 roku podczas zjazdu NSDAP (partii hitlerowskiej) w Norymberdze.

Film wpływał na emocjonalność ówczesnego widza poprzez gwałtowne przemówienia Hitlera, ale i przez ukazanie ogromu uroczystości i perfekcyjności wykonania zjazdu poprzez ujęcia z oddali. Celem politycznym VI zjazdu było ukazanie jednolitości i solidarności w szeregach hitlerowskich organizacji pod niekwestionowanym przywództwem Hitlera. Jest to szczególnie widoczne w przemówieniu Rudolfa Hessa. Zjazd NSDAP w 1934 roku miał potwierdzić pełną kontrolę partii nad SA, której poprzednie dowództwo zostało wymordowane trzy miesiące wcześniej w nocy długich noży. W jednym z przemówień Hitler nie omieszkał wspomnieć o czystości rasowej przywódców partyjnych. Film pokazuje VI zjazd partyjny NSDAP, który odbył się w dniach 4-10 września 1934 roku w Norymberdze.

Uzupełnieniem Triumfu woli jest film dokumentalny Raya Müllera Potęga obrazu. W filmie tym można zobaczyć zarówno materiały z produkcji Triumfu woli jak i rzeczywiste przesłanki kierujące Leni Riefenstahl podczas kręcenia filmu.

Nagrody[edytuj]

  • Narodowa Nagroda Filmowa 1934/1935, przyjęła 25 lipca 1935 r. z rąk Josepha Goebbelsa.
  • Nagroda za najlepszy zagraniczny film dokumentalny (dell'Istituto Nazionale LUCE) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym (Biennale) w Wenecji w 1935 roku
  • Złoty Medal i Wielka Nagroda Francuska (Wielka Nagroda Paryskiej Wystawy Światowej) – 1937[1]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]