Tajemnica przeklętej harfy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tajemnica przeklętej harfy
Autor

Marcin Kozioł (pisarz)

Tematyka

przygoda, kryminał, odkrycia naukowe

Typ utworu

powieść dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

2017

Wydawca

Prószyński Media

poprzednia
Skrzynia Władcy Piorunów
następna
Gwiazda Blachonosego

Tajemnica przeklętej harfy – druga część serii powieści przygodowych Detektywi na kółkach dla starszych dzieci i młodzieży autorstwa Marcina Kozioła. Jest to kontynuacja przygód bohaterów Skrzyni Władcy Piorunów – lektury uzupełniającej dla klas 4–6 szkoły podstawowej. Powieść można czytać niezależnie od części pierwszej bez znajomości wcześniejszych wydarzeń. Tajemnica przeklętej harfy znalazła się na Złotej Liście lektur rekomendowanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Detektywi na kółkach lecą na wakacje do Egiptu i trafiają na ślad przemytu. Dzięki Spajkowi odkrywają starą mapę i podążając za wskazówkami, próbują dotrzeć do skarbu zanim zrobi to ktoś, kto próbował w tajemnicy przewieźć do Egiptu zabytkowy dokument. Młodzi detektywi muszą nie tylko wykazać się sprytem, ale i umiejętnością łamania szyfrów. Stawią czoła groźnym przeciwnikom, by przetrwać na pustyni i rozwiązać zagadkę. Zetkną się nie tylko z tajemnicami starożytnego Egiptu i tradycyjną archeologią, ale także spotkają archeolożkę posługującą się zdobyczami najnowocześniejszej techniki, pionierkę w dziedzinie archeologii satelitarnej[2].

Książki z serii Detektywi na kółkach łączą cechy powieści przygodowej i kryminału z elementami biografii wybitnych postaci świata nauki. Współczesne przygody głównych bohaterów splatają się z równolegle opowiadaną historią opartą na faktach. W Tajemnicy przeklętej harfy przedstawione są wydarzenia oparte na biografii wybitnej znawczyni starożytnego Egiptu Dorothy Eady, która od czasu wypadku, któremu uległa w dzieciństwie, doświadczając śmierci klinicznej, uważała, że jest wcieleniem egipskiej kapłanki żyjącej trzy tysiące lat wcześniej[3].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką jest czternastoletnia Julia, która od wypadku porusza się na wózku – stąd tytuł serii Detektywi na kółkach. Zawsze marzyła o byciu „odkrywcą tajemnic i detektywem” i wbrew przeciwnościom losu realizuje swoje marzenie[4]. W rozwiązywaniu zagadek pomaga jej o rok starszy Tom, obdarzony zdolnością synestezji. Pomiędzy tą dwójką bohaterów rodzi się młodzieńcze uczucie. Do zespołu „detektywów na kółkach” należy również labrador Spajk, nazywany Biszkoptem. To pies asystujący, który przypomina sobie wydarzenia z poprzednich wcieleń[5]. Doskonale rozumie ludzi i potrafi pomóc w rozwiązywaniu detektywistycznych zagadek. Dzięki niemu do akcji włączają się inne zwierzęce postacie. W Tajemnicy przeklętej harfy głównych bohaterów wspiera kocur rasy maine coon Dżager.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Złota Lista lektur rekomendowanych przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. 2017-10-13. [dostęp 2018-07-30]. (pol.).
  2. Detektywi na kółkach – oficjalna strona serii. www.detektywi-na-kolkach.pl. [dostęp 2018-07-21]. (pol.).
  3. Audycja Stacja Nauka w Czwórka Polskie Radio. 2017-10-13. [dostęp 2018-07-30]. (pol.).
  4. Onet Rano. #WIEM: Marcin Kozioł. www.vod.pl/programy-onetu/onet-rano-wiem-marcin-koziol-2310/s45t768, 2017-10-13. [dostęp 2017-11-12]. (pol.).
  5. Tajemnica przeklętej harfy na stronie wydawnictwa Prószyński Media. www.proszynski.pl/Tajemnica_przekletej_harfy-p-35096-1-28-.html. [dostęp 2017-11-12]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]