Dyskusja:Centroid
W części dotyczącej pojęcia centroidu w statystyce jest błąd merytoryczny. Metody hierarchiczne nie opierają się na pojęciu centroidu (rozwijane są m.in. po to, by tego pojęcia unikać). W szczególności metody K-średnich (k-mean clustering) nie są hierarchiczne; rzeczywiście jednak opierają się na pojęciu centroidu.
Lepszy opis jest w haśle: analiza skupień.
79.186.20.85 (dyskusja) 22:51, 11 maj 2010 (CEST)solek
Metoda k-średnich jest przykładem niehierarchicznej metody grupowania. "Na centroidach opierają się też niektóre metody hierarchicznej analizy skupień, np. niektóre odmiany k-mean clustering" - stwierdzenie wprowadza w błąd
Z artykułu nie wynika, żeby centroid różnił się czymkolwiek od środka geometrycznego. Jeśli się różni, to powinno się tu znaleźć. Jeśli nie to do integracji. ‹ Dobromiła | odpowiedź › 11:02, 1 kwi 2011 (CEST)
Przykład płci średniego Polaka jest ciekawy, ale pomija fakt, że miary cech są "funkcjami" ciągłymi, a cecha płci przyjmuje tylko dwie wartości "M" "K" i to w dodatku nie są liczbowe. --Zylla (dyskusja) 10:42, 9 cze 2015 (CEST)
"średnia arytmetyczna współrzędnych wierzchołków" to chyba błąd
[edytuj kod]moim zdaniem "Dla wielokątów wypukłych centroidem jest środek geometryczny ("środek masy") figury, czyli średnia arytmetyczna współrzędnych jego wierzchołków." nie może byc prawdą. gdy jeden z wierzchołków trójkąta zastapimy dwoma wierzchołkami, leżącymi tuż obok wyjściowego wierzchołka, możemy mieć nadal wypukłą figurę, bardzo podobną do wyjściowej, a średnia arytmetyczna współrzędnych wierzchołków zmieni się skokowo (bo to co poprzednio miało wagę 1/3, teraz ma 1/2). to była dziwaczna nieciągłość, centroid ewidentnie nie może się tak zachowywać. 83.134.155.216 (dyskusja) 23:56, 23 lip 2023 (CEST)