Tang Zhongzong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tang Zhongzong
ilustracja
cesarz Chin
Okres od 3 stycznia 684
do 26 lutego 684
Era panowania Sisheng (嗣聖)
Poprzednik Gaozong
Następca Ruizong
cesarz Chin
Okres od 705
do 710
Era panowania Shenlong (神龍) 705–707,
Jinglong (景龍) 707–710
Poprzednik Wu Zetian
Następca Ruizong
Dane biograficzne
Dynastia Tang
Data urodzenia 26 listopada 656
Data śmierci 3 lipca 710
Ojciec Gaozonga
Matka Wu Zetian
Żona Zhao,
Wei
Konkubina Shangguan Wan'er,
Zheng

Zhongzong, imię osobiste Li Zhe, w latach wygnania nosił imię Lu Ling (ur. 26 listopada 656, zm. 3 lipca 710) – cesarz Chin z dynastii Tang, panujący krótko w roku 684 i ponownie od 705, syn cesarza Gaozonga i kobiety-cesarza Wu Zetian.

Syn i czwarte dziecko pary cesarskiej początkowo miał być mnichem buddyjskim. Śmierć najstarszego brata, księcia Li Honga i wygnanie, a następnie samobójstwo księcia Xiana utorowały mu jednak drogę do tronu. W 683 roku zmarł cesarz Gaozong, od kilku lat faktycznie znajdujący się w cieniu sprawującej regencję Wu Zetian. Zhongzong objął tron, jednak po zaledwie sześciu tygodniach rządów został obalony przez matkę. Wygnano go na południe, a Wu wyniosła na tron jego bezwolnego młodszego brata Ruizonga, którego także obaliła w 690 roku, przejmując pełnię władzy.

Zhongzong powrócił z wygnania w 698 roku i został ponownie mianowany następcą tronu. Objął władzę w 705 roku, kiedy to w wyniku przewrotu pałacowego obalono kobietę-cesarza Wu. Nie dane mu było długo cieszyć się władzą – zaledwie pięć lat później został otruty przez swoją żonę, cesarzową Wei. Siostra Zhongzonga, księżniczka Taiping, odsunęła od sukcesji jego potomstwo i na tronie cesarskim ponownie zasiadł Ruizong.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Gaozong
Tang Zhongzong.png Cesarz Chin
684
Tang Zhongzong.png Następca
Ruizong
Poprzednik
Wu Zetian
Tang Zhongzong.png Cesarz Chin
705 - 710
Tang Zhongzong.png Następca
Ruizong