Tang Zhongzong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zhongzong, imię osobiste Li Zhe, w latach wygnania nosił imię Lu Ling (ur. 26 listopada 656, zm. 3 lipca 710) – cesarz Chin z dynastii Tang, panujący krótko w roku 684 i ponownie w latach od 705, syn cesarza Gaozonga i cesarzowej Wu Zetian.

Syn i czwarte dziecko pary cesarskiej początkowo miał być mnichem buddyjskim. Śmierć najstarszego brata, księcia Li Honga i wygnanie, a następnie samobójstwo księcia Xiana utorowały mu jednak drogę do tronu. W 683 roku zmarł cesarz Gaozong, od kilku lat faktycznie znajdujący się w cieniu sprawującej regencję Wu Zetian. Zhongzong objął tron, jednak po zaledwie sześciu tygodniach rządów został obalony przez matkę. Wygnano go na południe, a cesarzowa Wu wyniosła na tron jego bezwolnego młodszego brata Ruizonga (którego także obaliła w 690 roku, przejmując pełnię władzy).

Zhongzong powrócił z wygnania w 698 roku i został ponownie mianowany następcą tronu. Objął władzę w 705 roku, kiedy to w wyniku przewrotu pałacowego obalono cesarzową Wu. Nie dane mu było długo cieszyć się władzą – zaledwie pięć lat później został otruty przez swoją żonę, cesarzową Wei. Siostra Zhongzonga, księżniczka Taiping, odsunęła od sukcesji jego potomstwo i na tronie cesarskim ponownie zasiadł Ruizong.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Gaozong
Tang Zhongzong.png Cesarz Chin
684
Tang Zhongzong.png Następca
Ruizong
Poprzednik
Wu Zetian
Tang Zhongzong.png Cesarz Chin
705 - 710
Tang Zhongzong.png Następca
Ruizong