Taniec na rurze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jedna z figur sportowego tańca przy rurze

Taniec na rurze – rodzaj akrobatyki, szczególnie rozpowszechnionego w klubach ze striptizem, jednakże mające korzenie w indyjskim tańcu mallakhamb[1]. Taniec nie ma bezpośrednio na celu wywołania podniecenia seksualnego (takim tańcem jest striptiz) poprzez ukazywanie nagiego ciała w różnych pozycjach lub obrotach tancerki w oparciu o pionowo ustawioną rurę, która może być wykonana z tytanu bądź niklowanego metalu zmniejszającego opór. Gładszy i śliski materiał umożliwia płynne obroty i ruchy.

Wysoce rozwinięty taniec wymaga dużej sprawności fizycznej oraz siły, w tym umiejętności typowych dla gimnastyki. Taniec na rurze wykonywany jest również jako forma ćwiczeń fizycznych np. w klubach fitness lub szkołach tańca (niezwiązanych z erotyką) poprawiających wytrzymałość i ogólną sprawność[2].

Na świecie organizowane są również mistrzostwa w tańcu na rurze ukazujące jego złożoność, pomijając aspekt erotyczny.

Scenę tańca na rurze wykonała m.in. modelka Kate Moss w teledysku do utworu "I Just Don't Know What To Do With Myself" amerykańskiej grupy muzycznej The White Stripes[3]; aktorka pornograficzna Ginger Lynn w teledysku do utworu "Turn the Page" grupy Metallica oraz aktorka Liv Tyler w teledysku do utworu "Crazy" grupy Aerosmith[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natalia Szymczak, Mallakhamb, czyli w poszukiwaniu korzeni Pole Dance, www.national-geographic.pl [dostęp 2018-01-23] (pol.).
  2. David Kohn: Stripping Off The Weight – The Pole Dancing Diet? (ang.). www.cbsnews.com. [dostęp 2009-06-08].
  3. The White Stripes – I Just Don't Know What To Do With Myself (ang.). vodpod.com. [dostęp 2010-06-01].
  4. Ginger Lynn Allen (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2010-06-01].
  5. "Crazy" – by Aerosmith, feat. Liv and Alicia Silverstone, 1994 (ang.). www.lovelylivtyler.com. [dostęp 2010-06-01].