Striptiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie ze „Striptease”. Zobacz też: film pod tym tytułem.
Striptiz

Striptiz lub striptease (ang. strip-tease) – występ taneczny w kabarecie, częściej w rewii lub lokalu rozrywkowym, w czasie którego tancerz lub tancerka w rytm muzyki rozbierają się aż do nagości[1][2][3][4]. Współcześnie często jest to rodzaj pokazu erotycznego, które ma na celu wywołanie podniecenia seksualnego[5]. Striptiz jest też od XIX wieku do czasów współczesnych silnie związany z pornografią[6]. Charakterystyczną cechą takiego pokazu jest stopniowanie napięcia oraz spowalnianie zdejmowania części odzieży w tych momentach, kiedy widownia chce zobaczyć dalsze obnażanie się. Pokazy striptizu odbywają się niemal zawsze z podkładem muzycznym[2].

Pierwszy pokaz striptizu odbył się 1893 roku na balu w "Moulin Rouge" w Paryżu, gdzie modelka pracująca dla malarzy i innych artystów rozebrała się przed studentami[4]. Została wtedy ukarana grzywną w wysokości 100 franków, co spowodowało rozruchy w Dzielnicy Łacińskiej, które stłumiło dopiero wojsko[4]. Striptiz pojawił się także na przełomie XIX i XX wieku jako element występów w teatrach burleski. Pokazy takie stanowią często element wieczornego lub nocnego programu rozrywkowego w niektórych lokalach gastronomicznych. Innym typem lokali, w których można je spotkać, są kluby nocne, w których stanowią one podstawę funkcjonowania, lokale takie określane są często mianem klubów go-go. Striptiz prezentują także prostytutki w agencjach towarzyskich, by zachęcić klienta do kupienia seksu w pokoju. Zazwyczaj tancerką jest kobieta, choć zdarzają się także – szczególnie w lokalach odwiedzanych głównie przez kobiety, bądź w ramach imprez przeznaczonych dla kobiet – pokazy męskich tancerzy (striptizerów). Jednym z rodzajów striptizu jest tzw. taniec na rurze.

W Polsce lokali ze striptizem (nawet w dużych miastach) jest stosunkowo niewiele. W Europie lokali tego typu najwięcej jest w Paryżu i Pradze[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. striptiz [w:] Encyklopedia PWN [online], encyklopedia.pwn.pl [dostęp 2016-02-17].
  2. a b striptiz – WIEM, darmowa encyklopedia [w:] WIEM (encyklopedia) [online], onet.pl [dostęp 2016-02-17].
  3. striptiz – Słownik języka polskiego PWN [w:] Słownik języka polskiego PWN [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2016-02-17].
  4. a b c STRIPTEASE [w:] Encyklopedia Internautica [online], encyklopedia.interia.pl [dostęp 2016-02-17].
  5. Richard Wortley, The Pictorial History of Striptease, London: Octopus Books, 1976, ISBN 0-907407-12-9 (ang.).
  6. Brian McNair, Striptease Culture: Sex, Media and the Democratisation of Desire, Routledge, 26 sierpnia 2002, s. 9, ISBN 978-1-134-55947-3.