Tapiranga maskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tapiranga maskowa
Ramphocelus sanguinolentus[1]
(Lesson, 1831)
Tapiranga maskowa
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd ptaki neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina tanagrowate
Rodzaj Ramphocelus
Gatunek tapiranga maskowa
Synonimy
 • Tanagra (Tachyphonus) sanguinolentus Lesson, 1831
Podgatunki
 • R. s. sanguinolentus (Lesson, 1831)
 • R. s. apricus (Bangs, 1908)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Tapiranga maskowa[3] (Ramphocelus sanguinolentus) – gatunek małego ptaka śpiewającego z rodziny tanagrowatych (Thraupidae). Zamieszkuje Amerykę Środkową, w tym tereny Panamy, Kostaryki, Nikaragui, Hondurasu, Gwatemali i Meksyku.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Badania genetyczne sugerują, że jest najmniej spokrewnionym gatunkiem z innymi z rodziny Thraupidae. Taksonomicznie najbliższym mu jest Ramphocelus nigrogularis. Łacińska nazwa sanguinolentus, oznacza zakrwawiony, co nawiązuje do czerwonych fragmentów upierzenia tych ptaków. Wyróżniono dwa podgatunki[4][5]:

 • R. sanguinolentus sanguinolentus – południowo-wschodni Meksyk do Hondurasu.
 • R. sanguinolentus apricus – wschodni Honduras do północno-zachodniej Panamy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Dorosłe osobniki są czarne, z czerwoną obwódką obejmującą szyję, kark i pierś (przypomina wyglądem samicę Rhodothraupis celaeno, z rodziny Cardinalidae). Ponadto, czerwony jest także ogon. Samice są zazwyczaj ciemniejsze, ale trudne do odróżnienia. Dziób jest blado niebieski, a nogi niebiesko-szare. Młode, tuż po urodzeniu są podobne, mają jedynie ciemnoczerwony kark, a czarne elementy upierzenia są poprzetykane brązowymi piórami, a pierś jest czerwona z czarnymi kropkami. Młode ptaki mają także ciemniejsze dzioby. Po osiągnięciu dojrzałości osiągają około 20 cm długości.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje głównie na obrzeżach wiecznie zielonych lasów deszczowych i na terenach pół-otwartych do wysokości 1100 metrów. Zamieszkuje głównie wyższe poziomy lasów.

Gatunek ten występuje na bardzo dużym terenie, obejmującym 235 000 kilometrów kwadratowych terenów w Ameryce Środkowej. Występuje od południa stanu Veracruz i północy Oaxaca w Meksyku do wyżyn w zachodniej Panamie.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

W ciągu roku, tanagry te są obserwowane głównie w parach, ale mogą tworzyć małe grupy w trakcie okresu godowego. Gniazda budują z materiałów takich jak mech, kawałki dużych liści i małych gałęzi. Zakładają je w połowie wysokości drzew na skraju lasu. Samice składają zwykle dwa jasnoniebieskie, z ciemnymi plamkami jaja.

Status, zagrożenie i ochrona[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych tapiranga maskowa ma status LC[2], czyli niższego ryzyka. Tendencja populacyjna wydaje się stabilna, nie zaobserwowano żadnych przesłanek świadczących o zagrożeniach tego gatunku. Populacja jest bardzo duża, ale trudna do oszacowania, przewiduje się, że żyje od 50 000 do nawet 500 000 osobników[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ramphocelus sanguinolentus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b BirdLife International 2012, Ramphocelus sanguinolentus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-01-21] (ang.).
 3. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Podrodzina: Tachyphoninae Bonaparte, 1853 - żałobniki - Ornamented tanagers (wersja: 2015-10-31). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-01-21].
 4. F. Gill, D. Donsker: Tanagers, flowerpiercers & tanager-finches (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2016-01-21].
 5. Crimson-collared Tanager (Ramphocelus sanguinolentus) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2013-06-13].
 6. Crimson-collared Tanager Ramphocelus sanguinolentus. BirdLife International. [dostęp 2013-06-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]