Przejdź do zawartości

Tapiranga maskowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tapiranga maskowa
Ramphocelus sanguinolentus[1]
(Lesson, 1831)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

tanagrowate

Podrodzina

żałobniki

Rodzaj

Ramphocelus

Gatunek

tapiranga maskowa

Synonimy
  • Tanagra (Tachyphonus) sanguinolentus Lesson, 1831
  • Phlogothraupis sanguinolenta (Lesson, 1831)[1]
Podgatunki
  • R. s. sanguinolentus (Lesson, 1831)
  • R. s. apricus (Bangs, 1908)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Tapiranga maskowa[3] (Ramphocelus sanguinolentus) – gatunek małego ptaka śpiewającego z rodziny tanagrowatych (Thraupidae). Zamieszkuje południowy Meksyk oraz Amerykę Centralną. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Systematyka

[edytuj | edytuj kod]

Badania genetyczne sugerują, że jest najmniej spokrewnionym gatunkiem z innymi z rodziny Thraupidae. Taksonomicznie najbliższa mu jest tapiranga czarnobrzucha (Ramphocelus nigrogularis). Łacińska nazwa sanguinolentus oznacza zakrwawiony, co nawiązuje do czerwonych fragmentów upierzenia tych ptaków. Wyróżniono dwa podgatunki[4][5]:

  • R. sanguinolentus sanguinolentus – południowo-wschodni Meksyk do Hondurasu.
  • R. sanguinolentus apricus – wschodni Honduras do północno-zachodniej Panamy.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Dorosłe osobniki są czarne, z czerwoną obwódką obejmującą szyję, kark i pierś; przypomina wyglądem samca kostogryza szkarłatnego (Rhodothraupis celaeno), z rodziny kardynałów (Cardinalidae). Ponadto czerwony jest także ogon. Samice są zazwyczaj ciemniejsze, ale trudne do odróżnienia. Dziób jest bladoniebieski, a nogi niebiesko-szare. Młode tuż po urodzeniu są podobne, mają jedynie ciemnoczerwony kark, czarne elementy upierzenia są poprzetykane brązowymi piórami, a pierś jest czerwona z czarnymi kropkami. Młode ptaki mają także ciemniejsze dzioby. Po osiągnięciu dojrzałości osiągają około 20 cm długości.

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje głównie na obrzeżach wiecznie zielonych lasów deszczowych i na terenach półotwartych do wysokości 1100 metrów n.p.m. Zamieszkuje głównie wyższe poziomy lasów.

Gatunek ten występuje na bardzo dużym terenie, obejmującym około 789 000 kilometrów kwadratowych terenów w południowym Meksyku i krajach Ameryki Centralnej – Panamie, Kostaryce, Nikaragui, Hondurasie, Gwatemali i Belize[2][6]. Występuje od południa stanu Veracruz i północy Oaxaca w Meksyku do wyżyn w zachodniej Panamie.

Tryb życia

[edytuj | edytuj kod]

W ciągu roku tanagry te są obserwowane głównie w parach, ale mogą tworzyć małe grupy w trakcie okresu godowego. Gniazda budują z materiałów takich jak mech, kawałki dużych liści i małych gałęzi. Zakładają je w połowie wysokości drzew na skraju lasu. Samice składają zwykle dwa jasnoniebieskie jaja z ciemnymi plamkami.

Status

[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN tapiranga maskowa klasyfikowana jest jako gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność światowej populacji, według szacunków organizacji Partners in Flight z 2008 roku, mieści się w przedziale 50–500 tysięcy osobników. Tendencja populacyjna wydaje się stabilna, nie zaobserwowano żadnych przesłanek świadczących o zagrożeniach tego gatunku[2][6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Ramphocelus sanguinolentus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Ramphocelus sanguinolentus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Systematyka i nazewnictwo polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Tachyphoninae Bonaparte, 1853 - żałobniki - Ornamented tanagers (wersja: 2020-07-29). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-03-14].
  4. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Tanagers and allies. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-03-14]. (ang.).
  5. Crimson-collared Tanager (Ramphocelus sanguinolentus). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-06)]. (ang.).
  6. a b Species factsheet: Ramphocelus sanguinolentus. BirdLife International, 2021. [dostęp 2021-03-14]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]