Honduras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
República de Honduras
Republika Hondurasu
Flaga Hondurasu
Godło Hondurasu
Flaga Hondurasu Godło Hondurasu
Hymn: Tu bandera es un lampo de cielo
Położenie Hondurasu
Język urzędowy hiszpański
Stolica Tegucigalpa
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Juan Orlando Hernández
Szef rządu prezydent Juan Orlando Hernández
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
102. na świecie
112 090 km²
~0%
Liczba ludności (2006)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
97. na świecie
Green Arrow Up.svg 7 325 000
65 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

18,81 mld[1] USD
2323[1] USD
PKB (PPP) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

39,19 mld[1] USD
4839[1] USD
Jednostka monetarna lempira (HNL)
Niepodległość od Hiszpanii
15 września 1821
Strefa czasowa UTC -6
Kod ISO 3166 HN
Domena internetowa hn
Kod samochodowy HN
Kod samolotowy HR
Kod telefoniczny +504
Mapa Hondurasu
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikivoyage-Logo-v3-icon.svg Honduras w Wikipodróżach
Wikicytaty Republika Hondurasu w Wikicytatach

Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Geografia Hondurasu.

Honduras, podobnie jak inne kraje Ameryki Środkowej, to kraj wyżynno-górzysty. Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 powierzchni kraju i ciągną się od wybrzeża Zatoki Honduraskiej nad Morzem Karaibskim po zatokę Fonseca nad Pacyfikiem. Wąski pas równin u wybrzeża Pacyfiku ma zaledwie 70 km długości. Wewnątrz kraju ciągnie się kilka pasm górskich pochodzenia wulkanicznego, z których najwyższy jest położony w zachodniej części grzbiet ze szczytem Cerro Las Minas (2890 m n.p.m.).

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Na wybrzeżu Pacyfiku panuje klimat równikowy wilgotny o suchych zimach. Średnia temperatura wynosi 28 °C, a średnia suma opadów na wyżynach waha się między 1500 a 3000 mm. Na wiecznie wilgotnej nizinie nad Morzem Karaibskim przeciętna temperatura wynosi 25 °C.
Suma opadów jest większa na północy. Na wybrzeżu północnym latem występują trąby powietrzne. Nizinę nad Morzem Karaibskim (do wysokości 1500 m n.p.m.) porasta las tropikalny. Na położonych wyżej obszarach w głębi kraju przeważają suche sawanny i mniej od nich rozległe wilgotne lasy górskie. Osłonięte kotliny porasta busz i sawanna, z przewagą ciernistych krzewów. Na równinie u wybrzeży Pacyfiku występują suche lasy, z kolei na samych wybrzeżach spotyka się namorzyny. Do przedstawicieli fauny należą niedźwiedzie, jaguary, pumy. W lasach tropikalnych żyją liczne owady oraz krokodyle, węże i jaszczurki.

Bogactwa naturalne[edytuj | edytuj kod]

Bogactwami naturalnymi są: drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, ruda żelaza, antymon, węgiel kamienny, ryby i energia wodna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Historia Hondurasu.

W okresie prekolumbijskim Honduras był objęty wpływami cywilizacji Majów. Odkryty w 1524 roku został podbity przez Hiszpanów, a w 1535 roku stał się częścią wicekrólestwa Nowej Hiszpanii.

W 1821 roku Honduras uzyskał niepodległość, a od 1823 wchodził w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, z których wystąpił w 1838.

Od początku XX wieku nasilał się wpływ koncernów amerykańskich, które opanowały eksport bananów i hodowlę zwierząt. Stany Zjednoczone kilkakrotnie interweniowały zbrojnie w obronie swych interesów. Od lat 50. XX wieku coraz większą rolę w polityce odgrywa armia. Republika ta niemal nieustannie przeżywa trudności gospodarcze.

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

Formalnie Honduras jest demokratyczną republiką prezydencką, gdzie parlament i głowa państwa wybierani są co 4 lata w wyborach bezpośrednich. Jest obowiązek głosowania dla obywateli od 18. do 60. roku życia. Władza wojskowa jest nadal znaczna, mimo że w ostatnich latach została ograniczona.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Honduras podzielony jest na departamenty.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku produkt krajowy brutto wyniósł 18,1 mld USD, z czego 13% przypadło na rolnictwo, 32% na przemysł, a 55% na sektor usługowy. Importuje się przede wszystkim dobra konsumpcyjne, surowce i tekstylia. Towary eksportowe to kawa, banany, ryby, skorupiaki, cukier i twarde drewno.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

89,9% mieszkańców to Metysi, 6,7% – Indianie, 2,1% – Murzyni, 1,3% – biali. Średnia długość życia wynosi 65 lat. Stopień analfabetyzmu utrzymuje się na poziomie 24%. W miastach mieszka 44% ludności. 80% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa.

Religie (2000):

[2]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 11-04-2014].
  2. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.