Honduras

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
República de Honduras
Republika Hondurasu
Flaga Hondurasu
Godło Hondurasu
Flaga Hondurasu Godło Hondurasu
Hymn: Tu bandera es un lampo de cielo
Położenie Hondurasu
Język urzędowy hiszpański
Stolica Tegucigalpa
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Juan Orlando Hernández
Szef rządu prezydent Juan Orlando Hernández
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
102. na świecie
112 090 km²
~0%
Liczba ludności (2006)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
97. na świecie
7 325 000
65 osób/km²
PKB (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

18,81 mld[1] USD
2323[1] USD
PKB (PSN) (2013)
 • całkowite 
 • na osobę

39,19 mld[1] USD
4839[1] USD
Jednostka monetarna lempira (HNL)
Niepodległość od Hiszpanii
15 września 1821
Strefa czasowa UTC -6
Kod ISO 3166 HN
Domena internetowa hn
Kod samochodowy HN
Kod samolotowy HR
Kod telefoniczny +504
Mapa Hondurasu

Honduras (Honduras, Republika Hondurasu; República de Honduras) – państwo w Ameryce Środkowej, pomiędzy Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym (Fonseca (zatoka)), o łącznej długości wybrzeża 820 km. Honduras graniczy na zachodzie z Gwatemalą (dł. granicy 256 km), na południowym wschodzie z Nikaraguą (922 km) i na południowym zachodzie z Salwadorem (342 km). Do Hondurasu należą również przybrzeżne wyspy, z których największe to Wyspy Bahia (Islas de la Bahia). Od 1972 roku do Hondurasu należą Islas Santanilla.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geografia Hondurasu.

Honduras, podobnie jak inne kraje Ameryki Środkowej, to kraj wyżynno-górzysty. Tereny górzyste zajmują prawie 4/5 powierzchni kraju i ciągną się od wybrzeża Zatoki Honduraskiej nad Morzem Karaibskim po zatokę Fonseca nad Pacyfikiem. Wąski pas równin u wybrzeża Pacyfiku ma zaledwie 70 km długości. Wewnątrz kraju ciągnie się kilka pasm górskich pochodzenia wulkanicznego, z których najwyższy jest położony w zachodniej części grzbiet ze szczytem Cerro Las Minas (2890 m n.p.m.).

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Na wybrzeżu Pacyfiku panuje klimat równikowy wilgotny o suchych zimach. Średnia temperatura wynosi 28 °C, a średnia suma opadów na wyżynach waha się między 1500 a 3000 mm. Na wiecznie wilgotnej nizinie nad Morzem Karaibskim przeciętna temperatura wynosi 25 °C.
Suma opadów jest większa na północy. Na wybrzeżu północnym latem występują trąby powietrzne. Nizinę nad Morzem Karaibskim (do wysokości 1500 m n.p.m.) porasta las tropikalny. Na położonych wyżej obszarach w głębi kraju przeważają suche sawanny i mniej od nich rozległe wilgotne lasy górskie. Osłonięte kotliny porasta busz i sawanna, z przewagą ciernistych krzewów. Na równinie u wybrzeży Pacyfiku występują suche lasy, z kolei na samych wybrzeżach spotyka się namorzyny. Do przedstawicieli fauny należą niedźwiedzie, jaguary, pumy. W lasach tropikalnych żyją liczne owady oraz krokodyle, węże i jaszczurki.

Bogactwa naturalne[edytuj | edytuj kod]

Bogactwami naturalnymi są: drewno, złoto, srebro, miedź, ołów, cynk, ruda żelaza, antymon, węgiel kamienny, ryby i energia wodna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Historia Hondurasu.

W okresie prekolumbijskim Honduras był objęty wpływami cywilizacji Majów. Odkryty w 1524 roku został podbity przez Hiszpanów, a w 1535 roku stał się częścią wicekrólestwa Nowej Hiszpanii.

W 1821 roku Honduras uzyskał niepodległość, a od 1823 wchodził w skład Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej, z których wystąpił w 1838.

Od początku XX wieku nasilał się wpływ koncernów amerykańskich, które opanowały eksport bananów i hodowlę zwierząt. Stany Zjednoczone kilkakrotnie interweniowały zbrojnie w obronie swych interesów. Od lat 50. XX wieku coraz większą rolę w polityce odgrywa armia. Agresywna polityka lat zimnej wojny doprowadziła do tzw. wojny futbolowej. Wojskowe rządy zyskały sobie sporo grono przeciwników przez co w drugiej połowie lat 80. na krótko rozpętał się w kraju konflikt partyzancki[2]. Republika ta niemal nieustannie przeżywa trudności gospodarcze.

W 2006 roku po raz pierwszy w historii prezydentem kraju został kandydat lewicy Manuel Zelaya został on jednak obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu 28 czerwca 2009.

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

Formalnie Honduras jest demokratyczną republiką prezydencką, gdzie parlament i głowa państwa wybierani są co 4 lata w wyborach bezpośrednich. Jest obowiązek głosowania dla obywateli od 18. do 60. roku życia. Władza wojskowa jest nadal znaczna, mimo że w ostatnich latach została ograniczona.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Honduras podzielony jest na departamenty.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku produkt krajowy brutto wyniósł 18,1 mld USD, z czego 13% przypadło na rolnictwo, 32% na przemysł, a 55% na sektor usługowy. Importuje się przede wszystkim dobra konsumpcyjne, surowce i tekstylia. Towary eksportowe to kawa, banany, ryby, skorupiaki, cukier i twarde drewno.

Mapa lokalizacyjna Hondurasu
Brus Laguna
Brus Laguna
Catacamas
Catacamas
Cauquira
Cauquira
La Ceiba
La Ceiba
Guanaja
Guanaja
Roatan
Roatan
Juticalpa
Juticalpa
Marcala
Marcala
Olanchito
Olanchito
Puerto Lempira
Puerto Lempira
San Pedro Sula
San Pedro Sula
Santa Rosa
Santa Rosa
Comayagua
Comayagua
Tegucigalpa
Tegucigalpa
Tela
Tela
Trujillo
Trujillo
Utila
Utila
Yoro
Yoro
Geographylogo.svg
Porty lotnicze w Hondurasie

Ludność[edytuj | edytuj kod]

89,9% mieszkańców to Metysi, 6,7% – Indianie, 2,1% – Murzyni, 1,3% – biali. Średnia długość życia wynosi 65 lat. Stopień analfabetyzmu utrzymuje się na poziomie 24%. W miastach mieszka 44% ludności. 80% społeczeństwa żyje poniżej granicy ubóstwa.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Pew Forum, 2010[3][4]; Prolades, 2010[5]; LDS, 2012[6]; Rocznik Świadków Jehowy, 2013.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 11-04-2014].
  2. https://fas.org/irp/world/para/fpm.htm
  3. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-23].
  4. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-05-23].
  5. Conela: Resumen estadistico de la iglesia latina global. Prolades.com, 2011.
  6. Facts and Statistics. An Official WEBSITE of The Church of JESUS CHRIST of LATTER-DAY SAINTS. [dostęp 2014-05-23].