Taran hydrauliczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schematyczny przekrój tarana hydraulicznego
Taran hydrauliczny w działaniu

Taran hydrauliczny – urządzenie do przepompowywania wody niewymagające zasilania z zewnętrznych źródeł energii.

Taran hydrauliczny czerpie energię bezpośrednio ze strumienia płynącej wody, którego niewielka część jest dzięki temu pompowana do znajdującego się powyżej taranu zbiornika (czyli wbrew statycznemu gradientowi ciśnień). Działa dzięki wykorzystaniu zjawiska uderzenia hydraulicznego. Składa się z odcinka poziomej rury i dwóch odpowiednio skonstruowanych zaworów. Pierwszy z nich powoduje cykliczne blokowanie przepływu - powstałe przy gwałtownym zatrzymaniu przepływu skoki ciśnienia są każdorazowo wykorzystywane do przepompowania niewielkiej porcji cieczy przez drugi zawór jednokierunkowy, zapobiegający cofaniu się słupa cieczy w przerwach pomiędzy kolejnymi skokami ciśnienia.

Zawór blokujący przepływ zbudowany jest w taki sposób, by po chwilowym, gwałtownym zablokowaniu przepływu powracał do pozycji otwartej. W niektórych konstrukcjach taranów hydraulicznych zawór ten wymaga zainicjowania pracy, polegającego na wytrąceniu zaworu do pozycji otwartej. Praca takiego tarana, po jednorazowym zainicjowaniu, teoretycznie może trwać nieskończenie.

Osobom nieobeznanym z problemami techniki taran hydrauliczny może się wydawać perpetuum mobile. W istocie jednak jest urządzeniem o dość niskiej sprawności energetycznej, gdyż tylko niewielka część energii przepływającej przez rurę wody zamieniana jest na pracę podniesienia wody do zbiornika.

Do dziś działający taran hydrauliczny znajduje się na Warmii, we wsi Kajny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]