Targum Jeruszalmi II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Targum Jeruszalmi II (Targum jerozolimski II) – niekompletny targum aramejski zawierający interpretację Tory. Treść targumu pochodzi jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, lecz zredagowany został około II wieku n.e. Reprezentuje on szkołę palestyńską (zachodnią).

Opis[edytuj]

Targum ten znany jest z XVI-wiecznego odpisu pochodzącego z Codexu Neofiti I, a znajdującego się w Bibliotece Watykańskiej. Nie zachował się on w całości, lecz jest podzielony na wiele większych i mniejszych fragmentów. Jego forma językowa, sposób tłumaczenia oraz objaśnienia są podobne do Targumu Pseudo-Jonatana (Jeruszalmi I).

Opinie dotyczące związków pomiędzy Targumami Jeruszalmi I i Jeruszalmi II są na ogół zgodne, że oba targumy są różnymi recenzjami tego samego starszego targumu palestyńskiego. Na podstawie ocen obu targumów Geirger doszedł do wniosku, że pochodzą one z kompletnego po talmudycznego Targumu Jeruszalmi, a jego autor zna Targum Onkelosa. Według Bassfreunda były to dodatki do Targumu Onkelosa, natomiast Targum Onkelosa i Jeruszalmi II zostały wykorzystane w Targumie Jeruszalmi I. Christian Ginsburg dowodzi, że Jeruszalmi I i Jeruszalmi II pochodzą od bardzo starego targumu, który nie powstał pod wpływem Targumu Onkelosa. Według niego Jeruszalmi II reprezentuje zbiór wariantów starożytnego Targumu Jeruszalmi, a nie Targumu Onkelosa, jak uważa Bassferund. Poglądy Ginsburga są przyjmowane jako bardziej prawdopodobne.

Wydania[edytuj]

Targum Jeruszalmi II został po raz pierwszy wydrukowany w rabinicznej Biblii Bomberga i Buxtorfa w 1518 roku na podstawie Codexu Vaticanus 440. Christian Ginsburg w pracy „Das Fragmententhargum” (Berlin, 1899) opublikował dodatkowo wiele innych fragmentów na podstawie Codexu Parisiensis 110[1]. Jeszcze inne komentarze tego targumu znajdują się jako cytaty w dziełach starożytnych autorów.

W roku 2014 nakładem Wydawnictwa Gaudium ukazało się w języku polskim tłumaczenie Księgi Rodzaju z Codexu Neofiti I pod tytułem: „Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju” w przekładzie ks. Mirosława S. Wróbla[2].

Przypisy

  1. Targum (ang.). Jewish Encyclopedia, 1906. [dostęp 2013-07-07].
  2. Biblia aramejska. bibliepolskie.pl, 2017. [dostęp 2017-02-10].

Bibliografia[edytuj]

  • Targum (ang.). The Catholic Encyclopedia, 1912. [dostęp 2013-07-05].