Tatra 603 MB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tatra 603 MB
Prototyp w Muzeum Transportu w Bratysławie
Prototyp w Muzeum Transportu w Bratysławie
Producent Tatra
Okres produkcji 1961 (nieprodukowany seryjnie)
Miejsce produkcji Czechosłowacja Bratysława
Dane techniczne
Segment minibus
Dane dodatkowe
Pokrewne Tatra 603

Tatra 603 MBprototyp minibusu, który powstał w 1961 roku w zakładach Tatry w Bratysławie. Zakład uruchomiono w 1960 r. i był to pierwszy projekt, jaki tam stworzono.

Opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Tatra 603 MB w 1997 r. w Kopřivnicy

Minibus miał być rozbudowaną wersją modelu Tatra 603, przy czym konstruując nadwozie brano za wzór rozwiązania zastosowane w modelu terenowej Tatry 805. Oprócz minibusu planowano również produkcję innych odmian - ambulansu czy pick-upa. Skonstruowany model Tatry 603 MB miał 11 miejsc siedzących, pojemność silnika 2545 cm³, osiągał prędkość 120 km/h[a] i spalał 16 litrów na 100 kilometrów. Posiadał napęd na przednie koła, jako jedyny, oprócz innego prototypu (Tatry 603 NP), wśród modeli tej marki samochodów. Konstrukcja wozu (m.in. szeroki rozstaw kół) sprawiała, że bardzo dobrze zachowywał się na zakrętach, posiadał też dobrą amortyzację, co wpływało na komfort jazdy.

Ostatecznie na masowej produkcji tego nowoczesnego, na owe czasu, modelu nie doszło, gdyż zmieniła się koncepcja produkcyjna dla firmy. Obecnie istnieje jeden egzemplarz, który znajduje się w Muzeum Transportu w Bratysławie. Jest on w pełni sprawny i czasem bierze udział w różnych wystawach oraz zlotach miłośników motoryzacji.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Według danych z Muzeum Transportu w Bratysławie nawet 160 km/h.