Team penning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Team penning, Murrurundi, New South Wales

Team penning jest konkurencją western riding, która wyewoluowała z pracy na rancho polegającej na rozdzielaniu bydła do zagród w celu znakowania, leczenia lub transportu. Obecnie jest to konkurencja rozgrywana na czas, w której bierze udział drużyna złożona z trzech jeźdźców, którzy mają od 60 do 90 sekund czasu (zależnie od klasy zawodów) na oddzielnie trzech konkretnych sztuk bydła ze stada liczącego 30 sztuk. Oddzielone bydło należy zagonić do zagrody (znajdującej się na końcu areny) mającej 5 na 7 metrów oraz 3-metrową bramę.

W konkurencji bierze udział 30 sztuk bydła, zazwyczaj w wieku około jednego roku (dorosłe krowy i buhaje nie są dopuszczone) z numerami na grzbietach (po 3 sztuki numerów z zakresu od 0 do 9) lub przyczepionymi kokardami. Gdy sędzia da znać poprzez opuszczenie chorągiewki, konkurencja się zaczyna i zawodnicy przekraczają linię środkową. W tym momencie, spiker wyznacza bydło do oddzielenia poprzez podanie losowego numeru lub koloru szarfy. Następnie jeźdźcy muszą wyciąć odpowiednie sztuki bydła, zabrać je na drugi koniec areny i umieścić w zagrodzie przed końcem czasu.

Praca grupowa jest kluczowa dla poprawnego wybrania odpowiednich krów, przetransportowania ich do zagrody i utrzymania reszty stada, nazywanego czasem dirty cattle (ang. brudne bydło) w odpowiedniej odległości.

Historia konkurencji sięga wstecz do roku 1942, gdy bracia Ray i Joe Yanez z kanadyjskim kowbojem Billem Schwindtem, oddzielali byczki ze stada należącego do rancha z Ventura County w Kalifornii. Podczas przerwy na lunch, trójka podobno wpadła na pomysł zorganizowania zawodów, w których kowboje mogliby ze sobą współzawodniczyć. Pierwsze zorganizowane zawody odbyły się na jarmarku w kalifornijskim hrabstwie Ventura w sierpniu 1949.

Obecnie, konkurencja się bardzo szybko rozwija w USA, Kanadzie, Australii i Europie. W Ameryce Północnej, podstawową organizacją zajmującą się organizowaniem zawodów jest United States Team Penning Association (USTPA), z siedzibą w Ft. Worth w Teksasie. Skupia ona w Ameryce Północnej około 93 tysiące aktywnych zawodników, zajmujących się team penningiem.

Zobacz też[edytuj]