Teatro Nacional D. Maria II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Teatro Nacional D. Maria II
Obiekt zabytkowy nr rej. 00003103[1]
Ilustracja
Budynek teatru
Państwo  Portugalia
Miejscowość Lizbona
Adres Rossio
Typ budynku Teatr
Styl architektoniczny Neoklasycyzm
Architekt Fortunato Lodi
Ukończenie budowy 1846
Położenie na mapie Lizbony
Mapa lokalizacyjna Lizbony
Teatro Nacional D. Maria II
Teatro Nacional D. Maria II
Położenie na mapie Portugalii
Mapa lokalizacyjna Portugalii
Teatro Nacional D. Maria II
Teatro Nacional D. Maria II
Ziemia38°42′53,28″N 9°08′23,28″W/38,714800 -9,139800
Strona internetowa

Teatro Nacional D. Maria II (TNDM II, Teatr Narodowy D. Marii II) – teatr w Lizbonie, w Portugalii. Zabytkowy budynek teatru jest jednym z najbardziej prestiżowych sal Portugalii i znajduje się na placu Rossio w centrum miasta.

Teatr został zbudowany na północnej stronie placu Rossio w miejscu starego Palácio dos Estaus, wybudowanego około 1450 jako miejsce zakwaterowania dla zagranicznych dygnitarzy i szlachty odwiedzających Lizbonę. W XVI wieku, kiedy Inkwizycja została wprowadzona w Portugalii, pałac ten stał się siedzibą Inkwizycji. Pałac przetrwał trzęsienie ziemi z 1755, ale został zniszczony przez pożar w 1836 roku.

Dzięki intensywnym staraniom poety i dramaturga Almeidy Garretta, postanowiono zastąpić stary pałac przez współczesny teatr, poświęcony królowej Marii II. Budynek został zbudowany między 1842 i 1846, w stylu neoklasycystycznym według projektu włoskiego architekta Fortunato Lodi.

Budynek jest najlepszym przykładem neoklasycznej architektury Palladianizmu w Lizbonie. Główną cechą fasady jest portyk z sześcioma jońskimi kolumnami, ponownie wykorzystanych z Klasztoru św. Franciszka w Lizbonie z trójkątnym przyczółkiem. Tympanon przedni zdobią rzeźbione płaskorzeźby przedstawiające Apollo i Muzy.

Front wieńczy posąg renesansowego dramaturga Gil Vicenta (1464-1536), uważanego za twórcę portugalskiego teatru.

Wnętrze teatru został ozdobionych przez wielu ważnych XIX-wiecznych portugalskich artystów, ale wiele z tych dekoracji zostało zniszczonych w pożarze w 1964 roku. Teatr został całkowicie zmodernizowany i ponownie otwarty w 1978 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]