Tekkonkinkreet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tekkonkinkreet
鉄コン筋クリート
(Tekkonkinkurīto)
Manga
Tekkonkinkreet
Autor Taiyō Matsumoto
Drukowana w Big Comic Spirits
Wydawana 19931994
Liczba tomów 3
Film animowany
Tekkonkinkreet
Reżyser Michael Arias
Scenariusz Anthony Weintraub
Muzyka Plaid
Studio Studio 4°C
Wydany 2006-12-2222 grudnia 2006
Czas trwania 111 min.

Tekkonkinkreet (jap. 鉄コン筋クリート) – japońska manga autorstwa Taiyō Matsumoto, publikowana w odcinkach w latach 1993-1994 na łamach magazynu Big Comic Spirits, a później wydana w trzech niezależnych tomikach. W 2006 została zekranizowana w postaci pełnometrażowego filmu anime, wyróżnionego Nagrodą Japońskiej Akademii Filmowej i dostępnego na DVD również w wielu krajach poza Japonią, w tym w Polsce.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Miejscem akcji jest nieokreślona bliżej japońska metropolia, w której pośród dzielnic pełnych luksusowych osiedli zachowała się jeszcze część zwana Miastem Skarbów, gdzie kwitnie przestępczość, pokątny handel, hazard, pełno jest agencji towarzyskich i klubów ze striptizem, a realną kontrolę nad porządkiem publicznym sprawują grupki na wpół zdziczałych nastoletnich sierot, koegzystujących z miejscowymi gangami. W tej grupie największy postrach budzi duet znany jako Koty, który tworzą dziecinny i dobroduszny Biały, mający jedenaście lat, oraz jego czternastoletni kolega Czarny, znany z brutalności i bezwzględności wobec intruzów, ale zarazem niezwykle opiekuńczy wobec Białego. Główną osią fabuły są wysiłki yakuzy, aby przejąć kontrolę nad Miastem Skarbów, czemu bardzo stanowczo sprzeciwia się Czarny. W tle tego konfliktu rozgrywają się również wewnętrzne spory wewnątrz samej mafii.

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Tytuł pochodzi od japońskich słów tekkin konkurito, oznaczających zbrojony beton. Aby podkreślić, że głównymi bohaterami są dzieci, zniekształcono je w sposób podobny do ich brzmienia w nieporadnej, dziecięcej wymowie.

Ekranizacja[edytuj | edytuj kod]

Powstały na podstawie anime film miał swoją światową premierę w dniu 22 grudnia 2006. Głównym reżyserem był Michael Arias, jego asystentem (nazwanym w napisach współreżyserem) Hiroaki Ando, zaś adaptacji scenariuszowej dokonał Anthony Weintraub. Film wyprodukowało Studio 4°C, a prawa do globalnej dystrybucji zakupiło Sony Pictures Entertainment. Muzykę przygotował brytyjski duet Plaid. Film zdobył Nagrodę Japońskiej Akademii Filmowej za rok 2007 w kategorii najlepszy film animowany.

Obsada (oryginalny dubbing japoński)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]