Telescopus hoogstraali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Telescopus hoogstraali
Smith, 1942
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd lepidozaury
Rząd łuskonośne
Podrząd węże
Infrarząd Alethinophidia
Rodzina połozowate
Podrodzina Colubrinae
Rodzaj Telescopus
Gatunek Telescopus hoogstraali
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Telescopus hoogstraaligatunek bliskowschodniego węża z rodziny połozowatych.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Populacja zamieszkująca Jordanię zaliczana bywa do osobnego podgatunku[1].

Lepidozaury te zalicza się do rodziny połozowatych[1], do której zaliczano je od dawna. Starsze źródła również umieszczają Telescopus w tej samej rodzinie Colubridae, używając jednak dawniejszej polskojęzycznej nazwy: wężowate albo węże właściwe. Poza tym Colubridae zaliczają do infrapodrzędu Caenophidia, czyli węży wyższych. W obrębie rodziny rodzaj Telescopus należy natomiast do podrodziny Colubrinae[2].

Rozmieszczenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Telescopus hoogstraali występuje na Bliskim Wschodzie. W Egipcie spotyka się go w północnej części Synaju (dokładniej Gebel Maghara), zamieszkuje też południową część półwyspu Synaj (Santa Catarina). W Izraelu żyje na pustyni Negew. Populacja jordańska, uważana niekiedy za osobny podgatunek, zamieszkuje okolice Petry[1].

Tereny, na których żyje ten połozowaty, leżą na wysokości nie przekraczającej 1500 m n.p.m. Są to pustynne stepy, na których rocznie spada 10-15 cm opadów atmosferycznych[1].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Jest to gad rzadki, a jego liczebność ulega zmniejszaniu się. IUCN nie ma danych na temat zagrożeń panujących w Izraelu, w Egipcie wymienia natomiast wypas zwierząt, górnictwo, śmierć na drogach, zbiórkę drewna na opał, nadmierny odłów w celach naukowych[1].

Występuje w dwóch obszarach chronionych (Santa Catarina, Dana Wildlife Reserve)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Telescopus hoogstraali. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Systematyka gadów. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 476-477, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.