Termometr gruntowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zestaw termometrów gruntowych na stacji meteorologicznej w Skierniewicach

Termometr gruntowy (także termometr glebowy) – rodzaj termometru, służący do pomiaru temperatury gruntu. Na wybranych stacjach i posterunkach meteorologicznych temperaturę gruntu mierzy się na głębokości: 5, 10, 20, 50, 100 cm. o godzinie 7. 13 i 19 następnie wyniki się sumuje się i dzieli przez trzy otrzymując w ten sposób średnią wartość dobową temperatury gleby.

Warunki pomiaru[edytuj | edytuj kod]

W stacjach meteorologicznych temperaturę gruntu mierzy się na nie zacienionych poletkach o wymiarach 2x2m lub 2x4m całkowicie pozbawioną roślin.

poziom wody gruntowej powinien znajdować się poniżej głębokości pomiaru. Termometry gruntowe dzieli się na termometry glebowe kolankowe i termometry wyciągane.

Termometr kolankowy[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystywany jest do pomiaru temperatury gruntu na głębokości: 5, 10, 20, 50 cm. Termometr ma przedłużoną kapilarę ze skalą znajdującą się na powierzchni gruntu, zaś zbiorniczek na odpowiedniej głębokości. Taka konstrukcja termometru umożliwia odczyt meniska bez poruszania.

Termometr wyciągowy[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystywany jest do pomiaru temperatury gruntu na głębokości co najmniej 100 cm. Termometr ten zbudowany jest ze zwykłego termometru umieszczonego w oprawie dobrze przewodzącej ciepło np: mosiądz, miedź. Oprawa zamocowana jest na pręcie, a całość zamocowana jest w rurze umieszczonej pionowo w glebie. Na głębokości pomiaru znajduje się mosiężne denko stykające się bezpośrednio ze zbiorniczkiem tremometru. Termometr jest wyciągany na czas odczytu temperatury.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Bac, Tytus Bartoszak, Bohdan Dobrzański, Uprawa roślin Tom 1, wyd. V, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1974
  • Produkcja roślinna Tom1, wyd. II Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1995
  • Zofia Kaczorowska, Pogoda i klimat, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, 1986, ISBN 83-02-02688-3, OCLC 749640666.
  • Koźmiński i inni, Agrometeorologia, wyd. Wyd. 2 zm, Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12498-9, OCLC 749762721