Termometr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elektroniczny termometr lekarski

Termometrprzyrząd do pomiaru temperatury metodą pośrednią, na podstawie zmiany pod wpływem temperatury właściwości termometrycznej ciała termometrycznego zastosowanego w termometrze. Zakres mierzonych temperatur i zastosowań termometru w znacznym stopniu zależy od ciała termometrycznego i właściwości termometrycznej. Termometr może służyć do pomiaru dowolnej temperatury w określonym zakresie lub wskazywania tylko wybranych wartości temperatury (wskaźniki temperatury)

Rodzaje termometrów[edytuj | edytuj kod]

Podział termometrów ze względu na zasadę działania[edytuj | edytuj kod]

Alkoholowy termometr zaokienny

Konstrukcja i zastosowane materiały umożliwiają stosowanie termometrów w miejscach pomiaru, gdzie występują wstrząsy, media agresywne i temperatura do 300 °C w zależności od materiału, z którego dany termometr został wykonany. Termometry półprzewodnikowe są produkowane jako układy scalone. Przykładem takiego układu są termometry DS18B20, których dokładność bez skalowania wynosi 0,5 st., a po przeskalowaniu 0,01 st.

Podział termometrów ze względu na przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Termometr meteorologiczny, minimalno-maksymalny

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy termometr – odmienny od znanych dziś – wynalazł w 210 roku p.n.e. grecki pisarz i mechanik – Filon z Bizancjum.

Pierwszy precyzyjny termometr powstał w XVIII w., stworzony przez Gabriela Fahrenheita.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]