Terytorium Jervis Bay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Terytorium Jervis Bay
terytorium
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Australia

Powierzchnia

73,51 km²

Populacja 
• liczba ludności


730

• gęstość

11,14 os./km²

Kod pocztowy

JBT lub NSW

Strefa czasowa

UTC+10 (+11 DST)

Położenie na mapie Australii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Terytorium Jervis Bay – część Australii. Obszar ten został odkupiony od rządu Nowej Południowej Walii przez rząd federalny w 1915, aby zapewnić Australijskiemu Terytorium Stołecznemu (ACT) dostęp do morza. Prawnie jest to osobne terytorium, ale praktycznie traktuje się je jako część ACT. Zatoka Jervis została nazwana na cześć brytyjskiego admirała Johna Jervisa.

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie terytorium mieszka i pracuje około 760 osób, większość z nich pracuje w bazie marynarki wojennej HMAS Creswell. Ponad 90% obszaru Jervis Bay należy do plemion aborygeńskich, które zamieszkują Wreck Bay przy Parku Narodowym Booderee.

Na terenie Jervis Bay obowiązują prawa i przepisy ACT, jej mieszkańcy podlegają wymiarowi prawa ACT, ale nie są bezpośrednio reprezentowani w parlamencie australijskim. Jervis Bay ma własny samorząd. Najbliższym miastem jest Huskisson w Nowej Południowej Walii.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Zatoka Jervis jest naturalną zatoką Oceanu Spokojnego, rozciągającą się na szerokość 16 km i długość 10 km na południowym wybrzeżu Nowej Południowej Walii.

HMAS Creswell[edytuj | edytuj kod]

W granicach Parku Narodowego Booderee znajduje się HMAS Creswell, szkoła wyższa Królewskiej Marynarki Australijskiej, nazwana imieniem admirała Williama Creswella. Jest tam także lotnisko wojskowe Jervis Bay Airfield, również obsługiwane przez marynarkę wojenną. Używane jest głównie do operacji z bezpilotowym samolotem "Kalkara", używanym do ćwiczeń jako samolot ciągnący cel dla okrętów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]