Test na krew utajoną w kale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Test na krew utajoną w kale (ang. fecal occult blood test, FOBT) – metoda diagnostyczna pozwalająca na wykrycie obecności krwi, która nie wywołuje zmian makroskopowych w wyglądzie kału. W warunkach prawidłowych wydalanie krwi ze stolcem u osób dorosłych nie przekracza 0,5 – 1,5 ml/d.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Dodatni wynik może być spowodowany przez następujące schorzenia:

Metody[edytuj | edytuj kod]

Metoda gwajakolowa[edytuj | edytuj kod]

Np. test Haemooccult®.

Polega na wykryciu w kale peroksydazy hemoglobiny. Jest dodatni u 50% chorych, u których utrata krwi ze stolcem wynosi 20 – 40 ml/d. Odsetek wyników fałszywie ujemnych (np. u pacjentów przyjmujących witaminę C) ocenia się na 50%. Wyniki fałszywie dodatnie mogą być spowodowane spożywaniem pokarmów zawierających peroksydazę – mięso z kurczaka, wieprzowina, mięso z kozy, wołowina, konina, mięso z królika, korzeń chrzanu, czerwona rzodkiewka, świeża rzepa, kalafior, brokuły, pasternak. Przed badaniem trzeba wstrzymać przez okres 3 dni od spożywania powyższych pokarmów.

Metody immunochromatograficzne[edytuj | edytuj kod]

Np. SmarTest® (Occult Blood).

Wykrywają niższy poziom krwi utajonej niż metody gwajakolowe. Mogą dawać pozytywną reakcję już przy poziomie 25 ng/ml hemoglobiny w próbce. Na dokładność wyniku nie wpływają substancje interferujące ani stan pacjenta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.