Przejdź do zawartości

Testament Inków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Testament Inków
Das Vermächtnis des Inka
Gatunek

przygodowy

Rok produkcji

1965

Data premiery

9 kwietnia 1965

Kraj produkcji

RFN
Hiszpania
Włochy
Bułgaria

Język

niemiecki

Czas trwania

100 minut

Reżyseria

Georg Marischka

Scenariusz

Georg Marischka
Winfried Groth

Główne role

Guy Madison
William Rothlein
Geula Nuni
Carlo Tamberlani
Francisco Rabal
Rik Battaglia

Muzyka

Angelo Francesco Lavagnino

Zdjęcia

Siegfried Hold, Juan Mariné Bruguera

Montaż

Anneliese Artelt, Enzo Alabiso

Produkcja

Alberto Grimaldi, Franz Marischka, Carl Szokoll

Wytwórnia

Franz Marischka Film
Órbita Films
Produzioni Europee Associate
Bojana Film

Dystrybucja

Nora-Filmverleih (RFN)
Universal Films Española (Hiszpania)
Produzioni Europee Associate (Włochy)
Bojana Film (Bułgaria)
Centrala Wynajmu Filmów (Polska)

Testament Inków (niem. Das Vermächtnis des Inka, hiszp. El último rey de los incas, wł. Viva Gringo, bułg. Заветът на инката) – zachodnioniemiecko-hiszpańsko-włosko-bułgarski film przygodowy z 1965 roku w reżyserii Georga Marischki, zrealizowany na podstawie powieści Karla Maya o tym samym tytule[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Peru, początek XIX wieku. Kiedy inkaski król Tahuca informuje niemieckich braci Jana i Karla Hansenów, że chce wysłać swojego syna Haukaroporę do Europy, aby mógł tam zdobyć wykształcenie, zostaje zamordowany przez bandytę Gambusino. Ten kradnie także część kipu zawierającego zaszyfrowaną drogę do legendarnego skarbu Inków. Inkaski arcykapłan Anciano uważając braci Hansenów za morderców Tahuci, przysięga wieczną zemstę białym ludziom i od tej pory sam dba o szkolenie ostatniego z Inków[2].

Dziesięć lat później nauka Haukaropory dobiega końca. Gambusino i jego wspólnik, torreador Perillo, wspierają plany Anciano dotyczące obalenia rządu i zainstalowania Haukaropory jako nowego króla Inków. Obaj mają nadzieję, że ułatwi to im zdobycie wciąż nieodnalezionego złota Inków. Teraz Karl Hansen, znany jako „Jaguar” powraca do Peru i otrzymuje od prezydenta Castilly zlecenie mediacji w konflikcie, chociaż konspiratorzy w rządzie oskarżają go o zabójstwo starego króla Inków[2].

W drodze do Anciano Jaguar jest ścigany przez Gambusino, ale otrzymuje pomoc od swej bratanicy Grazielli, niemieckiego profesora Morgensterna i jego asystenta Fritze Kiesewettera. Ci dwaj, wraz z Indianinem Donem Parmesanem, w rzeczywistości szukają skamielin, kiedy nagle zostają uwikłani w konflikt. Profesor Morgenstern jest nawet mylony z zaginionym pułkownikiem Glotino i coraz bardziej jest prawdopodobne, że znajdzie ukryty arsenał rebeliantów na boku. Broń okazuje się być pancerzem wymarłego gigantycznego pancernika[2].

Graziella spotyka Haukaroporę i zaczynają się lubić. Przekonuje go do porzucenia planów co do objęcia tronu. Jednak Anciano nadal chce ukoronować Haukaroporę w starej górskiej fortecy Inków Machu Picchu jako króla Inków i dać w ten sposób sygnał do powstania. Tam też Jaguar ponownie spotyka Gambusino, rozpoznaje w nim mordercę nie tylko starego króla Inków, ale także swego brata i zabija go po brutalnej walce. Podczas ceremonii koronacyjnej Haukaropory ten rzuca koronę z piór w otchłań, dając do zrozumienia, że pragnie pokoju. Wściekli Indianie zabijają Haukaroporę, a wraz z nim ostatnia nadzieja na odnowienie imperium Inków minęła[2].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Rola Aktor Głos
Karl „Jaguar” Hansen Guy Madison Helmo Kindermann
Haukaropora William Rothlein Christian Wolff
Graziella Geula Nuni Sabine Eggerth
Anciano Carlo Tamberlani Harald Wolff
Gambusino Francisco Rabal Wolfgang Hess
Antonio Perillo Rik Battaglia Horst Naumann
prof. Morgenstern Heinz Erhardt
Fritz Kiesewetter Walter Giller
Don Parmesan Chris Howland
prezydent Castilla Fernando Rey Klaus W. Krause
madame Ruiz Ingeborg Schöner
Geronimo Raf Baldassarre Thomas Braut
minister Ruiz Santiago Rivero Anton Reimer
El Brazo Valiente Lubomir Dimitrow Hans von Borsody
Grosso Bogomił Simeonow Erik Jelde
Escobedo Antonio Almorós Wolf Rahtjen
Jan Hansen Geza von Rösner
kapitan Pellejo Winfried Groth
Tahuca brak danych Herbert Weicker
minister Gerd Frickhöffer

Źródło:[3][4]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie: Studio Opracowań Filmów w Warszawie
Reżyseria: Seweryn Nowicki
Wystąpili:

Źródło:[5]

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Po tym, jak austriacki aktor i reżyser Georg Marischka bezskutecznie próbował nakłonić Artura Braunera do zekranizowania jednej z powieści Karla Maya, on i jego brat Franz założyli własną wytwórnię filmową, aby w końcu zrealizować projekt. Ponieważ filmy na podst. twórczości Maya były uważane za gwarancję sukcesu, producent Franz Marischka nie miał problemu z uzyskaniem niezbędnego kredytu z pomocą Carla Szokolla i Wiener Stadthalle oraz znalezieniem dystrybutora filmów w postaci Nora-Filmverleih.

Film był częściowo kręcony w oryginalnych lokalizacjach w Peru, w tym w Machu Picchu, a częściowo w Bułgarii w Parku Przyrody w Bełogradcziku. Franz Marischka wybrał do roli Haukaropory zupełnie nieznanego aktora Williama Rothleina, ponieważ polecił mu go amerykański przyjaciel jako model i kochanek Salvadora Dalego, który następnie namalował plakat filmowy[6]. Główną rolę kobiecą otrzymała także mało znana do tej pory izraelska aktorka Geula Nuni.

Muzyka filmowa Angelo Francesco Lavagnino została pierwotnie skomponowana do włoskiego westernu, ale tak umiejętnie wykorzystana w filmie, że nie da się jej zauważyć. Plakaty filmowe błędnie informowały, że osławiony po Winnetou i Old Shatterhand kompozytor Riz Ortolani skomponował muzykę, co początkowo było planowane.

Wersja niemiecka i międzynarodowa różnią się w niezliczonych miejscach długością poszczególnych scen i doborem ujęć.

Premiera[edytuj | edytuj kod]

Premiera odbyła się 9 kwietnia 1966 w „Stachus-Filmpalast” w Monachium.

Testament Inków miał polską premię w listopadzie 1967 roku w wersji zdubbingowanej i był wyświetlany z polskim dokumentem Kwarantanna produkcji WFD[1].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Po premierze, która spotkała się z niewielkim komentarzem prasy, a zainteresowanie publiczności filmem było ograniczone. Franz Marischka zauważył: „Kiedy we wtorek po wakacjach otrzymałem liczbę odwiedzających, pomyślałem, że dystrybutorzy żartują ze mnie, tak były przerażająco niskie”[7].

Wkrótce potem wytwórnia Franz Marischka Film złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Finansowa porażka filmu przyspieszyła koniec filmów na podst. twórczości Karla Maya.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Idziemy do kina. „Film”. 48, s. 15, 1967-11-26. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. (pol.). 
  2. a b c d Georg Marischka, Testament Inków, Franz Marischka Film.
  3. Das Vermächtnis des Inka. Filmportal.de. [dostęp 2022-10-04]. (niem.).
  4. Das Vermächtnis des Inka (1966). Deustche Synchrokartei. [dostęp 2022-10-04]. (niem.).
  5. Zbigniew Dolny: Ciąg dalszy r. 1967. Polski-dubbing.pl, 2015-03-23. [dostęp 2021-08-03]. (pol.).
  6. Marischka 2001 ↓, s. 214.
  7. Marischka 2001 ↓, s. 216.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]