Théoden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Théoden
Ednew
Postać z mitologii Śródziemia
Wystąpienia

Władca Pierścieni

Grany przez

Bernard Hill (Władca Pierścieni)

Dane biograficzne
Pochodzenie

Rohan

Przynależność

człowiek, Eorling

Data urodzenia

2948 TE

Data śmierci

3019

Rodzina

Thengel (ojciec)
Elfhilda (współmałżonek)
Théodred (potomstwo)
Théodwina (rodzeństwo)

Théoden (ur. 2948, zm. 3019 TE) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

Rohirrim, siedemnasty król Rohanu; ósmy i ostatni władca z drugiej dynastii. Rządził od 2980 roku do śmierci. Urodził się w Gondorze jako jedyny syn Thengla, który wrócił do Rohanu i wstąpił na tron, gdy Théoden miał pięć lat.

W początkach panowania jego żona, królowa Elfhilda powiła mu syna – Théodreda, umierając jednak przy porodzie. Od 3002 roku Théoden zaopiekował się dwójką dzieci swojej siostry – Éomerem i Éowiną.

W miarę upływu lat Théoden coraz bardziej podupadał na duchu, do czego przyczyniał się sługa Gríma, będący szpiegiem Sarumana. W końcu Théoden popadł w niemoc, co stało się wielkim zagrożeniem dla Rohanu, gdyż władza dostała się w ręce Grimy. Został jednak z tego stanu uleczony przez Gandalfa Białego, przez co zyskał przydomek Ednew – Odrodzony.

Zaraz po uleczeniu poprowadził armię Rohanu przeciwko siłom Sarumana, które pokonał w Bitwie o Rogaty Gród. Po pokonaniu Sarumana ruszył ze swoją armią na południe, by wspomóc armię Gondoru w walce z Sauronem – poprowadził atak Jeźdźców Rohanu w Bitwie na Polach Pelennoru, w której zginął przygnieciony przez swojego konia w trakcie pojedynku z Wodzem Nazgûli.

Znany był też jako Theoden Sławny i Theoden Sędziwy.

Jego wierzchowce nazywały się Lekkostopy i Śnieżnogrzywy.

Według fikcyjnej etymologii Tolkiena imię Théoden jest przekładem z języka Rohirrimów, w którym brzmiało ono Tûrac. Faktycznie pochodzi ono od anglosaskiego słowa þeoden, oznaczającego władcę.

W ekranizacji Petera Jacksona postać ta zagrana została przez Bernarda Hilla.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Ronald Reuel Tolkien: Władca Pierścieni. Warszawa: Muza SA, 2002, s. 146, 449. ISBN 83-7319-172-0.